freelancer własna działalność
fot. Pixabay

Pisaliśmy już o tym kim jest freelancer i jakie formy rozliczeń może stosować. Coraz częściej jednak słyszy się o zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej przez freelancerów, ponieważ po prostu się to opłaca. Sprawdź dlaczego warto założyć własną działalność!

1. UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Ubezpieczenie zdrowotne zdecydowanie się przydaje. Nawet jeżeli jesteś obrażony na ZUS i uważasz, że płacenie składek to głupota, to w przypadku ciężkiej choroby czy nieoczekiwanego wypadku naprawdę takie rozwiązanie ratuje życie. Dosłownie 😉 Ubezpieczenie zdrowotne to bardzo istotna zaleta założenia działalności przez freelancera, a o której nie ma mowy w przypadku umowy o dzieło.

2. WIĘCEJ PIENIĘDZY W KIESZENI

Czasami warto pomyśleć o założeniu własnej działalności, nawet mając stabilną umowę o pracę. Dlaczego? Przy możliwości wystawiania faktur pracodawcy (ale niestety nie temu samemu co dotychczas!) możesz wystawiać fakturę na wyższą kwotę niż otrzymujesz obecnie. Jak? Załóżmy, że w obecnej pracy zarabiasz 3.000 zł brutto. Dla Ciebie jest to około 2.200 zł na rękę. Koszt dla pracodawcy to koszt 3.620 zł!

Po założeniu firmy możesz umówić się z pracodawcą, że wystawisz mu fakturę na przykład na 3600 zł. Z tej kwoty musisz odprowadzić swoją składkę na ZUS, czyli ok. 630 zł miesięcznie plus zaliczkę na podatek dochodowy. Jeżeli jesteś VATowcem to do kwoty faktury dodajesz ten podatek.

Na takiej roszadzie można zaoszczędzić nawet 20% kwoty, a może nawet i więcej, jeżeli będziesz rozliczać także koszty firmy.

Sprawdź także: Jak zdobyć pieniądze na własną działalność gospodarczą? oraz Jak zdobyć dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?, a także Ile kosztuje założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej w 2021?

3. JESZCZE WIĘCEJ OSZCZĘDNOŚCI – ZAKUPY FIRMOWE

W koszty firmy można wliczyć bardzo wiele wydatków, które i tak poniósłbyś jako osoba fizyczna. Każdy dodatkowy koszt to obniżenie kwoty należnego podatku. Można więc stwierdzić, że im więcej wydajesz, tym więcej oszczędzasz 😉

Jakie wydatki możesz wziąć pod uwagę?

  • paliwo do samochodu firmowego lub prywatnego na użytek firmowy,
  • leasing sprzętu,
  • wynajem przestrzeni coworkingowej lub biura
  • telefon i Internet
  • czynsz
  • opłaty za lokal lub część mieszkania, gdzie zarejestrowana jest działalność.

4. DOTACJE I GRANTY

Zarówno na założenie działalności gospodarczej jak i później jej rozwój, przewidziane są fundusze unijne i krajowe, dzięki którym możesz otrzymać dofinansowanie. Dotacje mogą być przeznaczone na zakup sprzętu potrzebnego do pracy, oprogramowania, szkolenia i certyfikacje lub tworzenie nowych miejsc pracy.

Tym więcej możliwości im kreatywniejsze jest twoje biuro księgowe 😉 Warto być na bieżąco!

feeelnacer-własna działalność - dotacje
fot. Pixabay

5. WIĘCEJ KLIENTÓW

Jak opisywaliśmy wcześniej w Rozliczenie freelancera bez działalności gospodarczej. Metody i haki 2021, współpraca z przedsiębiorcą, który może wystawiać faktury na swoją pracę, jest mniej uciążliwa dla Klienta niż podpisywanie umowy o dzieło. Klienci chętniej wybierają usługi przedsiębiorcy niż freelancera, szczególnie jeżeli chodzi o małe zlecenia.

6. DELEGOWANIE I ZATRUDNIANIE

Może się okazać, że jako właściciel firmy, będziesz potrzebować wsparcia. Teraz Ty możesz znaleźć się po drugiej stronie mocy i chcieć zatrudnić freelancera do pomocy, na przykład na podstawie umowy o dzieło bądź zlecenie. Będąc przedsiębiorcą masz taką możliwość! Pamiętaj jednak o obowiązku rozliczenia PIT za pracownika.

Jak rozliczyć PIT 2020/2021?

7. DODATKOWE MOŻLIWOŚCI ZAROBKOWANIA

Gdy posiadasz już własną działalność gospodarczą to otwierają się przed Tobą nowe furtki w postaci dodatkowych możliwości zarobków. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by oprócz swojej głównej działalności, dorobić sobie coś jeszcze.

Taką możliwością jest na przykład także przystąpienie do programów partnerskich, sieci afiliacyjnych czy programów poleceń, gdzie za polecenie danego produktu czy usługi możesz zarabiać. Zazwyczaj rozliczenie z takimi programami następuje w wyniku wystawienia faktury za swoje polecenia.

 

Co sądzisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? Warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here