środki-własna działalność
fot. Pixabay

UW tym roku będzie istniało wiele możliwości pozyskania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Dotacje, fundusze unijne, crowdfunding czy pożyczki. W zależności od branży i potrzeb, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A my przybliżamy temat!

Własna działalność freelancera – dlaczego warto

Bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy

Urzędy pracy przyjmują wnioski o dotacje na założenie firmy. Urzędy Pracy wstrzymały przyjmowanie wniosków w 2020 z powodu pandemii. Na szczęście program już reaktywowano, więc bez obaw możesz się zainteresować taką formą wsparcia.

Program realizowany jest ze środków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. Skierowany jest wyłącznie do osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotni.

Co zrobić, by starać się o dotację?

Aby starać się o dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej, bezrobotny musi w lokalnym urzędzie pracy złożyć wniosek wraz z biznesplanem i wykazem planowanych wydatków. Co ważne, w większości przypadków, nie trzeba mieć statusu bezrobotnego od długiego czasu. Wystarczy zarejestrować się chwilę przez złożeniem wniosku o udział w projekcie.

Kwota dotacji może różnić się w zależności od Urzędu Pracy, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 20 – 27 tysięcy złotych. Aby dowiedzieć się na ten temat więcej, koniecznie odwiedź witrynę internetową Twojego Urzędu Pracy.

Fundusze unijne

Jeżeli nie fundusz krajowy, to należy poszukać możliwości finansowania w Unii Europejskiej!

Dotacje unijne na założenie firmy są przydzielane z Funduszy Europejskich i są aktualnie najbardziej popularnym sposobem zewnętrznego finansowania na założenie własnej działalności gospodarczej.

Nad dotacją z Urzędu Pracy mają taką przewagę, że nie mają wymogu posiadania statusu osoby bezrobotnej przed przystąpieniem do programu.
Co do zasady, dotacje z Unii Europejskiej są bezzwrotne, co oznacza, że nie ulegają one spłatom, jeżeli przestrzega się regulaminu dotacji i wywiąże ze wszystkich zobowiązań.

Kto może wnioskować o dotację unijną?

Dotacje z Unii Europejskiej na podjęcie działalności są przeznaczone dla:

  • osób, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują
  • osób, które ukończyły 30 lat i nie pracują. W tej grupie uzyskanie bezzwrotnej dotacji nie jest możliwe dla każdego.

Więcej o dotacjach unijnych możesz dowiedzieć się w kolejnym naszym wpisie:
Jak zdobyć dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?

dotacje unijne - środki na własną działalność
fot. Pixabay

Pożyczka do 100 tysięcy złotych

Kolejną formą wsparcia, skierowaną nie tylko dla bezrobotnych, jest program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Instytucją finansującą także jest tutaj Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, jednak odpowiedzialność za przeprowadzenie programu spoczywa na Banku Gospodarstwa Krajowego.

Osoby, które w ramach pożyczki chcą otworzyć własną działalności gospodarczą, mogą pozyskać do 100 tysięcy złotych pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem. Pożyczkę trzeba oczywiście jednak spłacić w ciągu 7 lat – to nie jest pomoc bezzwrotna.

Maksymalna kwota pożyczki jest ustalana jako pięciokrotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez GUS – Główny Urząd Statystyczny.

Kto może wnioskować o pożyczkę?

  • Osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy.
  • Absolwenci, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną lub uczelnię do 48 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  • Studenci ostatniego roku studiów wyższych.

Ci ostatni, nie muszą rejestrować się jako bezrobotni w Urzędzie Pracy. Wystarczy oświadczenie o niezatrudnieniu i niewykonywaniu innej pracy zarobkowej.

Crowdfunding, czyli wsparcie społeczności

Crowfunding jako nowoczesna forma finansowania własnego biznesu w Polsce dopiero staje się popularna. Polega ona na zbieraniu środków w Internecie na realizację swojego pomysłu. Pieniądze można zbierać na specjalnych platformach, ale także za pomocą zorganizowanych akcji na Facebooku lub LinkedIn.

crowdfunding - środki na działalność
fot. Pixabay

Co zrobić, by otrzymać wsparcie crowdfundingowe?

Należy przygotować gotowy plan swojego produktu wraz z fotografiami, grafikami czy wizualizacjami, przedstawić analizę pomysłu oraz zgłosić się do jednej z dostępnych na rynku platform crowdfundingowych.

Im lepszy opis produktu czy usługi, tym oczywiście większe będą szanse na przekonanie internautów, by wyłożyli własne pieniądze na Twój pomysł.

Niezwykle istotne w tej metodzie jest dotarcie do jak największej społeczności, która wesprze dany projekt.

Najpopularniejsze w Polsce platformy crowdfundingowe to:

  • PolakPotrafi.pl,
  • Wspieram.to,
  • Zrzutka.pl,
  • Odpalprojekt.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here