UW tym roku będzie istniało wiele możliwości pozyskania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Dotacje, fundusze unijne, crowdfunding czy pożyczki. W zależności od branży i potrzeb, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A my przybliżamy temat!
Własna działalność freelancera – dlaczego warto
Bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy
Urzędy pracy przyjmują wnioski o dotacje na założenie firmy. Urzędy Pracy wstrzymały przyjmowanie wniosków w 2020 z powodu pandemii. Na szczęście program już reaktywowano, więc bez obaw możesz się zainteresować taką formą wsparcia.
Program realizowany jest ze środków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. Skierowany jest wyłącznie do osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotni.
Co zrobić, by starać się o dotację?
Aby starać się o dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej, bezrobotny musi w lokalnym urzędzie pracy złożyć wniosek wraz z biznesplanem i wykazem planowanych wydatków. Co ważne, w większości przypadków, nie trzeba mieć statusu bezrobotnego od długiego czasu. Wystarczy zarejestrować się chwilę przez złożeniem wniosku o udział w projekcie.
Kwota dotacji może różnić się w zależności od Urzędu Pracy, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 20 – 27 tysięcy złotych. Aby dowiedzieć się na ten temat więcej, koniecznie odwiedź witrynę internetową Twojego Urzędu Pracy.
Fundusze unijne
Jeżeli nie fundusz krajowy, to należy poszukać możliwości finansowania w Unii Europejskiej!
Dotacje unijne na założenie firmy są przydzielane z Funduszy Europejskich i są aktualnie najbardziej popularnym sposobem zewnętrznego finansowania na założenie własnej działalności gospodarczej.
Nad dotacją z Urzędu Pracy mają taką przewagę, że nie mają wymogu posiadania statusu osoby bezrobotnej przed przystąpieniem do programu.
Co do zasady, dotacje z Unii Europejskiej są bezzwrotne, co oznacza, że nie ulegają one spłatom, jeżeli przestrzega się regulaminu dotacji i wywiąże ze wszystkich zobowiązań.
Kto może wnioskować o dotację unijną?
Dotacje z Unii Europejskiej na podjęcie działalności są przeznaczone dla:
- osób, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują
- osób, które ukończyły 30 lat i nie pracują. W tej grupie uzyskanie bezzwrotnej dotacji nie jest możliwe dla każdego.
Więcej o dotacjach unijnych możesz dowiedzieć się w kolejnym naszym wpisie:
Jak zdobyć dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?

Pożyczka do 100 tysięcy złotych
Kolejną formą wsparcia, skierowaną nie tylko dla bezrobotnych, jest program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Instytucją finansującą także jest tutaj Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, jednak odpowiedzialność za przeprowadzenie programu spoczywa na Banku Gospodarstwa Krajowego.
Osoby, które w ramach pożyczki chcą otworzyć własną działalności gospodarczą, mogą pozyskać do 100 tysięcy złotych pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem. Pożyczkę trzeba oczywiście jednak spłacić w ciągu 7 lat – to nie jest pomoc bezzwrotna.
Maksymalna kwota pożyczki jest ustalana jako pięciokrotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez GUS – Główny Urząd Statystyczny.
Kto może wnioskować o pożyczkę?
- Osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy.
- Absolwenci, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną lub uczelnię do 48 miesięcy przed złożeniem wniosku.
- Studenci ostatniego roku studiów wyższych.
Ci ostatni, nie muszą rejestrować się jako bezrobotni w Urzędzie Pracy. Wystarczy oświadczenie o niezatrudnieniu i niewykonywaniu innej pracy zarobkowej.
Crowdfunding, czyli wsparcie społeczności
Crowfunding jako nowoczesna forma finansowania własnego biznesu w Polsce dopiero staje się popularna. Polega ona na zbieraniu środków w Internecie na realizację swojego pomysłu. Pieniądze można zbierać na specjalnych platformach, ale także za pomocą zorganizowanych akcji na Facebooku lub LinkedIn.

Co zrobić, by otrzymać wsparcie crowdfundingowe?
Należy przygotować gotowy plan swojego produktu wraz z fotografiami, grafikami czy wizualizacjami, przedstawić analizę pomysłu oraz zgłosić się do jednej z dostępnych na rynku platform crowdfundingowych.
Im lepszy opis produktu czy usługi, tym oczywiście większe będą szanse na przekonanie internautów, by wyłożyli własne pieniądze na Twój pomysł.
Niezwykle istotne w tej metodzie jest dotarcie do jak największej społeczności, która wesprze dany projekt.
Najpopularniejsze w Polsce platformy crowdfundingowe to:
- PolakPotrafi.pl,
- Wspieram.to,
- Zrzutka.pl,
- Odpalprojekt.pl.