dotacje unijne rozpoczęcie działalności
fot. Pixabay

Chcesz założyć własną firmę i zastanawiasz się jak zdobyć dofinansowanie na start? Poniżej opisujemy najpopularniejszy wybór młodych przedsiębiorców, czyli dotację z Unii Europejskiej do założenia własnej działalności gospodarczej. Przeczytaj jak zdobyć dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?

Sprawdź też: Jak zdobyć pieniądze na własną działalność gospodarczą? oraz Działalność nierejestrowana jako próba Twojego biznesu

Jeżeli zastanawiasz się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej, to mogę się założyć, że masz już swój autorski pomysł na biznes bądź wiesz jakich produktów bądź usług aktualnie brakuje na rynku. Jeżeli Twój pomysł to faktycznie przemyślana i dopracowana idea, to masz duże szanse na powodzenie!

Pamiętaj: pomysł na biznes, który powstaje tylko w celu uzyskania dotacji z Unii Europejskiej, będzie miał krótkie nogi

Biznes z dotacji w kilku krokach

Znajdź odpowiedni projekt

Jeżeli masz już swój pomysł na biznes i szukasz tylko możliwości wsparcia dla jego realizacji, to musisz zorientować się jakie projekty są aktualnie realizowane na Twoim terytorium. Takie rozeznanie pozwoli Ci określić, czy jest skierowany dla Ciebie odpowiedni projekt.

Projekty unijne bardzo często realizują prywatne przedsiębiorstwa, które wygrały konkurs na ich realizację. Konkursy ogłaszane są przez Wojewódki Urząd Pracy. Firma wygrywająca konkurs podpisuje umowę z Urzędem i ogłasza nabór do projektu.

Listę dostępnych projektów znajdziesz w specjalnej wyszukiwarce na stronie internetowej Funduszy Europejskich. Bardzo ważne jest, by dokładnie wprowadzić w wyszukiwarkę kryteria, którym podlegasz. Mogą to być np. wiek, płeć, status na rynku pracy itp. Każdy wymieniony projekt musi określać dla kogo jest skierowany oraz jakie kryteria kandydat musi spełniać, aby możliwe było dla niego wzięcie w nim udziału.
Więcej informacji o konkretnym projekcie możesz uzyskać od konsultantów w Punktach Informacyjnych lub, w czasach pandemicznych, najszybciej na infolinii Urzędu.

fundusze europejskie - jak zdobyć środki
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Zdobądź jak najwięcej informacji o projekcie

Gdy już masz wybrany projekt w którym chciałbyś wziąć udział, dobrze by było skontaktować się z realizatorem projektu, by potwierdzić wszystkie informacje i zdać pytania, na które odpowiedzi nie było w zestawieniu.

W zestawieniu zaś na pewno był kontakt do biura projektowego, oraz prawie na pewno strona internetowa tego biura. Na stronie powinno znaleźć się wiele przydatnych informacji takich jak termin składania wniosków, regulamin dotacji, wzory dokumentów. Warto zapoznać się z nimi już na początku, żeby mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy podczas procesu. Biura rekrutacyjne często prowadzą otwarte spotkania offline i online dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie i otrzymaniem dotacji na rozpoczęcie działalności.

Bądź aktywnym uczestnikiem projektu

Obowiązkowym punktem projektowym są zazwyczaj szkolenia i spotkania z doradcami – biznesowymi i zawodowymi. Jeżeli faktycznie przyłożysz się do spotkań i szkoleń, to możesz z tego wyciągnąć naprawdę przydatną wiedzę i umiejętności, które pomogą Ci w prowadzeniu działalności.
Obowiązkowe szkolenie powinno przygotować Cię do napisania bezbłędnego i przemyślanego biznesplanu, poprawnego wypełnienia wniosku o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Szkolenia mogą różnić się w zależności od wybranego projektu. Czasami są typowo nastawiane na wypełnianie dokumentów. Niekiedy możesz też zdobyć przydatne umiejętności z zakresu marketingu, przedsiębiorczości, księgowości oraz reklamy.

Opracuj solidny biznesplan

Świetnie i bezbłędnie sporządzony biznesplan to klucz do pozyskania dotacji z Unii. To właśnie ten dokument będzie głównie oceniany przez Komisję.

Biznesplan należy skonsultować na indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym lub biznesowym. Konsultacje są zazwyczaj obowiązkowe w ramach projektu razem ze szkoleniem ABC Przedsiębiorczości. Spotkanie ma za zadanie przygotować uczestników projektu do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Poprawnie sporządzony biznesplan minimalizuje sposobność odrzucenia wniosku przez formalne błędy.
Jak napisać biznesplan, żeby otrzymać dotację? Jak sporządzić analizę finansową do dotacji unijnej?

środki na własną działalność - biznesplan
fot. Pixabay

Po wypełnieniu tych dokumentów zostaje Ci tylko złożenie ich do Twojego biura projektowego oraz czekanie na ocenę Komisji.

Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here