Pisanie biznesplanu, żeby otrzymać dotację unijną wcale nie należy do najprostszych rzeczy. Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów ocenianych przez Komisję. Zapoznaj się z naszym wpisem i sprawdź co powinieneś zawrzeć w swoim biznesplanie, żeby zmaksymalizować szanse na dotacje!
Sprawdź też: Jak zdobyć pieniądze na własną działalność gospodarczą?
Co to jest biznesplan?
Biznesplan to plan na biznes, a więc dokument spisany w celu przedstawienia koncepcji budowy i rozwoju działalności gospodarczej.
Zazwyczaj biznesplan odnosi się zarówno do krótkoterminowych jak i długoterminowych celów firmy. Powinien zawierać szczegółowy opis produktów lub usług.
Biznesplan powinien zawierać także analizę możliwości rynkowych oraz środków umożliwiających osiągnięcie założonych celów.
Biznesplan tworzymy najczęściej w fazie planowania rozpoczęcia działalności gospodarczej lub istotnych modyfikacji w funkcjonowaniu swojej działalności.
W jakim celu tworzyć biznesplan? Nie lepiej po prostu działać?
Odpowiedź brzmi – nie. Biznesplan ma na celu podsumowanie najważniejszych informacji o Twojej przyszłej firmie.
Zalety biznesplanu dla Ciebie
Spisanie swoich pomysłów na biznes w odpowiedni sposób, pomoże uporządkować Ci wszystkie myśli, które krążą w głowie. Dzięki temu będziesz mógł spojrzeć na swój pomysł na biznes z innej perspektywy.
Solidnie przygotowany biznesplan będzie niezwykle pomocy w prowadzeniu firmy, zwłaszcza w jej początkowej fazie. Dzięki jasno rozpisanym celom, które chcesz osiągnąć, a także ściśle określonym sposobom ich realizacji, będziesz na bieżąco kontrolować postępy oraz czuwać nad zagrożeniami.
Zalety biznesplanu w momencie oceny dotacji
Najważniejszym zadaniem biznesplanu jest dostarczenie informacji potrzebnych do oceny Twojego przedsięwzięcia przez Komisję Oceny Wniosków. To na podstawie tego dokumentu, Komisja będzie wiedziała czy biznes będzie rentowny, czy masz spójną wizję oraz jakie środki potrzebujesz.
Pamiętaj! Brak planu działania, to najprostsza droga do porażki.
Pisanie biznesplanu – wskazówki
Zazwyczaj biznesplan pod każdą dotację wygląda bardzo podobnie. Druki mogą się różnić, ale plan zazwyczaj jest taki sam. Pozwól, że pokażę Ci najważniejsze jego elementy.
Streszczenie
Streszczenie to esencja całego biznesplanu. Stanowi jego odrębną część, ale jest bardzo ważna, ponieważ już na samym początku zachęca lub zniechęca do czytania dalej. Streszczenie powinno być sporządzone w sposób bardzo staranny i dokładnie ujmować to, co dalej jest w dokumencie.
Charakterystyka Twojej przyszłej firmy
W tej części powinno się zawrzeć najważniejsze informacje o planowanej firmie. To także miejsce na przedstawienie Ciebie i Twoich kwalifikacji i motywów założenia tej działalności. Najczęściej do wypełnienia są pola takie jak:
- życiorys zawodowy założyciela działalności gospodarczej (wykształcenie, doświadczenie zawodowe i inne kwalifikacje),
- pełna nazwa planowanego przedsiębiorstwa,
- lokalizacja i obszar działania, *uwaga, to dwie różne rzeczy
- numer telefonu i adres do korespondencji,
- rodzaj planowanej działalności (np. handel, produkcja, usługi),
- przedmiot i zakres działania firmy,
- forma organizacyjno-prawną (najczęściej jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej),
- misja przedsiębiorstwa i motywy założenia,
- cele przedsiębiorstwa,
- wizji firmy w przyszłości.
Opis produktów bądź usług
Opis produktu lub usługi jest jednym z głównych celów tworzonego biznesplanu. Należy bardzo dokładnie wyjaśnić jakie produkty i usługi działalność będzie oferować oraz kto będzie głównym odbiorcą tych usług lub produktów.
Zazwyczaj należy skupić się na opisaniu:
- rodzaju oferowanego produktu bądź usługi,
- rozmiaru, koloru, wysokości, wagi, funkcji, bądź też zasad działania – w zależności od rodzaju,
- cen i kosztów wytworzenia,
- głównych cech i zalet,
- wyróżników produktów i usług,
- głównych odbiorców,
- wielkości produkcji lub możliwości świadczenia.
Analiza rynku
Ta część biznesplanu jest niezwykle istotna dla działania twojego przedsięwzięcia, ponieważ pokaże czy wizja firmy nie jest odrealniona oraz wpasowuje się w sytuację rynkową.
Na potrzeby biznesplanu musisz dokonać analizy konkurencji oraz jej usług lub produktów, które miałyby się znaleźć także w Twoim portfolio. Właściwa analiza rynku to klucz do sukcesu.
Strategia marketingowa
Strategia marketingowa to konkretne zaplanowane działania, które należy podjąć w zakresie marketingu. Jej uzupełnieniem jest plan sprzedaży.
W strategii możesz zawrzeć informacje o planowanej dystrybucji i reklamie.
To co misie lubią najbardziej, czyli analiza finansowa
To chyba najbardziej znienawidzona, ale bardzo ważna część biznesplanu, ponieważ to właśnie tu okaże się czy Twój biznes będzie rentowny. W tej części zazwyczaj musisz dokonać analizy prognozowanych wpływów na 2 kolejne lata funkcjonowania Twojej działalności. Pamiętaj, żeby wykazać zysk i pokazać także, że wiesz jak można optymalizować koszty.
O analizie finansowej możesz także przeczytać tutaj: Jak sporządzić analizę finansową do dotacji unijnej?
Mam nadzieję, że ten krótki wpis zachęcił Cię do samodzielnego przygotowania biznesplanu na potrzeby dotacji unijnej na założenie własnej działalności. Jeżeli jeszcze się wahasz i nie wiesz czy własna firma to coś dla Ciebie to przeczytaj pozostałe artykuły w naszym serwisie: