ile kosztuje działalność
fot. Pixabay

Rozpoczynając działalność gospodarczą, musimy liczyć się nie tylko z kilkoma procedurami, formalnościami i podpisami, ale także z kosztami, które musimy ponieść na samym początku. W poniższym artykule opisujemy jakie są koszty założenia i prowadzenia działalności gospodarczej w 2021 roku.

Samo założenie firmy jako jednoosobowa działalność gospodarcza, bo taką będziemy brać pod uwagę w tym artykule, jest oczywiście darmowe. Na początku i podczas prowadzenia działalności, mogą się jednak pojawić inne koszty z tym związane, które mogą być dość wysokie i nas zaskoczyć.

Rejestracja firmy na wniosku CEIDG-1

Pierwszą czynnością w procesie zakładania działalności gospodarczej jest jej właściwa rejestracja. Jednoosobową działalność gospodarczą osoby fizycznej zgłaszamy za pomocą  formularza rejestracyjnego CEIDG-1. Rejestracja takiej firmy w CEIDG jest bezpłatna.

Zgłoszenie do VAT

Jeżeli zdecydujemy się być podatnikiem VAT (lub jesteśmy do tego zmuszeni ze względu na charakter działalności), to oprócz wniosku o wpis do ewidencji gospodarczej, musimy także wypełnić i złożyć do właściwego urzędu skarbowego formularz rejestracyjny VAT-R.
Za pomocą tego formularza, dokonujemy rejestracji jako podatnik VAT czynny lub też podatnik VAT zwolniony. Na tej samej deklaracji można dokonać rejestracji dotyczącej wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Rejestracja dla celów VAT jest bezpłatna.

Pieczątka firmowa

Posiadanie pieczątki obecnie nie jest obowiązkowe biorąc pod uwagę prawo, ale przeważnie jest ona przydatna do prowadzenia działalności lub wymagana przez kontrahentów. Koszt wyrobienia pieczątki przeważnie nie wynosi więcej niż 30 zł.

pieczątka - ile kosztuje działalność 2021
fot. Pixabay

Założenie konta firmowego

Posiadanie firmowego konta bankowego jest obowiązkowe w przypadku, gdy stroną transakcji jest przedsiębiorca, czyli inna firma. Jednorazowa wartość transakcji w takiej sytuacji, przekraczająca równowartość 15 tysięcy euro, wymusza już skorzystanie z rachunku firmowego.

Wysokość opłaty za jego założenie zależy od banku, w którym konto jest zakładane. Opłata ta może wynosić od kilku do kilkunastu złotych. Obecnie, oferty banków są na tyle atrakcyjne, a konkurencja między nimi napięta, że bez problemu można znaleźć oferty bezpłatne.

Zgłoszenie do ZUS

W terminie 7 dni od rejestracji działalności gospodarczej jesteśmy zobowiązani złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zgłoszenia siebie i ewentualnych pracowników do ubezpieczeń. Można wybrać formularz odpowiadający rejestracji pełnej lub częściowej, jeżeli na przykład jesteś dodatkowo zatrudniony gdzieś na etacie. Zgłoszenie do ZUS także jest darmowe.

Koszty ZUS

Byłoby zbyt cukierkowo, gdyby kolejna pozycja również zawierała stwierdzenie darmowe lub bezpłatne. Tutaj zaczynają się schody!

Każda osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej ma obowiązek opłacania składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są to wszystkie koszty związane z ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, zdrowotnym i wypadkowym. Ubezpieczenie chorobowe jest dla chętnych.

Składki ZUS na ubezpieczenia dla przedsiębiorców opłacających składki na zasadach ogólnych w 2021 roku wynoszą: 1380,18 zł. Jest to suma składek bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (ze składką na Fundusz Pracy).

Warto wiedzieć, że osoby rozpoczynające prowadzenie swojej działalności mogą płacić obniżone składki na ubezpieczenie społeczne przez okres 24 miesięcy. Z ulgi mogą korzystać ci, którzy przez poprzedzające 60 miesięcy nie prowadzili innej działalności lub będzie to ich pierwsza firma.

Podatek dochodowy

Dochodem jest przychód, czyli wszystko to, co wpływa na konto firmy w trakcie jej działalności, pomniejszony o koszty uzyskania tego przychodu, czyli wydatki, które poniosła firma po to, żeby osiągnąć przychód.

Miejsce prowadzenia działalności

Z miejscem naszej pracy wiąże się wiele kosztów, o których czasami nawet nie pomyślimy w momencie zakładania działalności. Są to między innymi:

  • czynsz za lokal,
  • media, czyli rachunki na przykład za prąd, gaz, wodę, etc.,
  • wyposażenie takie jak biurko, krzesło, regały itp.,
  • sprzęt do pracy, na przykład komputer, monitor,
  • Internet i telefon,
  • ubezpieczenia.
ile kosztuje działalność 2021 - biuro - office -cowork
fot. Pixabay

Strona internetowa

Strona internetowa i jej utrzymanie często jest obowiązkowym wydatkiem, który musisz ponieść przy prowadzeniu swojej działalności. Jest znaczącym elementem strategii marketingowej, a często także obowiązkowym kryterium rozliczenia dotacji na założenie własnej działalności.
Samo założenie strony www może być dość kosztowe, a pod uwagę należy także wziąć koszt domeny oraz hostingu.

Sprawdź także: Jak sporządzić analizę finansową do dotacji unijnej? oraz Jak napisać biznesplan, żeby otrzymać dotację?

Księgowość

Prowadzenie dokumentacji księgowej jest Twoim obowiązkiem, któremu podlegasz niezależnie od formy prowadzonej działalności oraz sposobu rozliczania podatku. Prowadzenie księgowości wiąże się także z prowadzeniem ewidencji przychodów i kosztów. Można zdecydować się na prowadzenie księgowości samodzielnie, przez biuro rachunkowe lub za pomocą narzędzi księgowych.

To tylko główne wymienione wydatki, które musisz ponieść podczas prowadzenia działalności gospodarczej osoby fizycznej. Mogą pojawić się jeszcze dodatkowe, np. działania marketingowe, leasing i inne. Czasami jednak warto taką działalność zakładać niezależnie od kosztów (sprawdź: Własna działalność freelancera – dlaczego warto) lub należy rozważyć działalność nierejestrowaną jako formę wypróbowania biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here