jak-rozliczyc-pit
fot. Pixabay

Podatki..brr.. Coroczne rozliczenie PIT potrafi przyprawić o dreszcze. Szczególnie nieprzyjemnym doświadczeniem potrafi być dla osób, które nie są na bieżąco w tematach administracyjno-księgowych. Postaramy się przybliżyć Wam ten temat, by już nigdy więcej nie myśleć o swoim rozliczeniu jako o nieprzyjemnej sytuacji w ciągu roku podatkowego.

Kto musi rozliczyć PIT?

PIT w 2021 roku rozliczamy za przychody uzyskane w roku poprzednim.

Pracodawcy zobowiązani są do dostarczenie dokumentu PIT 11 najpóźniej do dnia 1 marca 2021 roku.

Dla większości z nas najważniejszy jest PIT-37. Deklarację PIT-37 wypełnia każdy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista, za którego zaliczki na podatek pobiera i odprowadza płatnik. Korzystając z formularza PIT-37, możesz rozliczyć się indywidualnie lub razem z małżonkiem.

Kiedy rozliczyć PIT 2020/2021?

Rozliczenie PIT-u 37 bezwzględnie musi nastąpić w nieprzekraczalnym terminie od dnia 15 lutego 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2021 r. Tak naprawdę, to możesz uczynić to już nawet teraz! Każde zeznanie złożone wcześniej, przyjmuje się za złożone w dniu 15 lutego.

Sprawdź także: Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2021 za rok 2020?

W jaki sposób rozliczyć PIT?

W związku z licznymi zmianami podatkowymi, które non stop się pojawiają, warto uaktualniać swoją wiedzę na temat możliwości rozliczenia PIT. Rozliczenie PIT 2021 za rok poprzedni (2020) będzie można składać podobnie jak w przypadku rozliczeń PIT za 2019 składanych w 2020 roku.

Oto kilka sposobów, by rozliczyć swój PIT 2020 w 2021 roku:

Samodzielnie dostarczając dokumenty do Urzędu

Jeżeli mamy odpowiednią wiedzę i pewność siebie, możemy podejść do samodzielnego rozliczenia PIT’u na specjalnych drukach urzędowych, które dostępne są do pobrania na stronie Urzędu Skarbowego do którego należymy.

Możemy także wybrać z wielu dostępnych w sieci darmowych programów do rozliczenia PIT za 2020 rok. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów rozliczenia się z urzędem skarbowym. Zazwyczaj programy takie są zupełnie darmowe i automatycznie przesyłają dokumenty do Urzędu. Należy tylko zwrócić uwagę na dodatkowe odliczenia i ulgi. Bardzo często spotykaną praktyką jest tutaj brak możliwości zmiany beneficjenta 1% podatku – stowarzyszenia lub fundacje zostają narzucone przez program do rozliczenia.

Zdalnie i elektronicznie – bez wychodzenia z domu

Rozwiązanie zdalnego rozliczenia podatków dotyczy osób wypełniających deklaracje PIT-37 i PIT-38. Niestety, trzeba pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać z dodatkowych ulg przy rozliczeniu PIT 2020, musimy wówczas samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Od dnia 15 lutego 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa na portalu podatki.gov.pl udostępni usługę „Twój e-PIT”, czyli zeznania PIT za 2020 r. Zeznania te są wcześniej przygotowywane przez Urząd Skarbowy. Jedyne dane, które są niezbędne do wypełnienia przez Ciebie to:
  • PESEL (opcjonalnie NIP i data urodzenia),
  • kwota łącznego przychodu z deklaracji za rok 2019,
  • przychód z jednej z informacji od płatników za rok 2019 (np. kwit od twojego pracodawcy lub ZUS – w przypadku świadczeń),
  • kwota nadpłaty/niedopłaty z deklaracji z ubiegłego roku.
  • system e-Deklaracje, który również znajdziemy na portalu podatki.gov.pl.

Do portalu zalogować się będzie można podając PESEL lub NIP oraz kwotę przychodów lub przez profil zaufany.

Przez zewnętrzną firmę księgową

Jeśli nie wiesz w jaki sposób wypełnić swój PIT lub wydaje Ci się to zbyt skomplikowane, możesz skorzystać z usług firm księgowych w tym zakresie. W takim wypadku możesz mieć pewność, że PIT będzie wypełniony w 100% poprawnie.

Wiele firm księgowych bierze na siebie odpowiedzialność w przypadku błędnego wypełnienia deklaracji i jego konsekwencji. Zwróć na to uwagę przy podpisywaniu umowy z Twoją firmą księgową.

Pamiętaj, że koszt księgowego-freelancera może być niższy niż specjalistycznej firmy księgowej, lecz nie zawsze usługa może być odpowiedniej jakości. Zawsze solidnie sprawdzaj taką osobę przed jej zatrudnieniem lub skorzystaj z polecenia znajomych.

Skorzystanie z usług zewnętrznej firmy księgowej może także przynieść Ci korzyści ze względu na solidny audyt Twoich finansów. Być może przysługuje Ci ulga lub odliczenie o którym jeszcze nie wiesz?

jak-rozliczyc-pit
fot. Pixabay

Zwrot podatku

Jeżeli jesteś szczęściarzem lub masz dobrą firmę księgową to kwota podatku do zwrotu może Cię nieźle zaskoczyć!

Zwrot podatku następuje w terminie nawet 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. Należy jednak zaznaczyć, ze w przypadku rozliczenia elektronicznego przez system, zwrot następuje zazwyczaj sporo szybciej.

Koniecznie daj znać w komentarzu czy powyższy artykuł będzie Ci przydatny przy tegorocznym rozliczeniu PIT 2020/2021!

Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here