ankieta-candidate-experience
fot. Pixabay

Jak już wspominaliśmy poprzednio, candidate experience to bardzo istotna metoda badania doświadczeń kandydata podczas procesu rekrutacyjnego. Jedyną z głównych i zarazem najłatwiejszych metod jest badanie przeprowadzane za pomocą ankiety. Jak taką ankietę przygotować? Już pomagamy!

Jak przygotować ankietę dla kandydata?

Jeśli zdecydowaliśmy się przeprowadzić badanie doświadczeń z procesu rekrutacyjnego, możemy zorganizować je bardzo prosto i szybko. Pierwszym krokiem jest stworzenie ankiety wysyłanej do kandydata. O tym kiedy najlepiej wysyłać ankietę pisaliśmy tutaj.

Podczas przygotowywania pierwszej ankiety badającej candidate experience musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Istnieje także kilka możliwych rozwiązań w jaki sposób można taką ankietę przygotować.

ankieta-candidate-experience
fot. Pixabay

Rozwiązania darmowe

Candidate Net Promoter Score (cNPS)

Candidate Net Promoter Score to metoda, która początkowo była wykorzystywana do  badania lojalności klientów wobec poszczególnych marek. Metodę można oczywiście użyć także do badania doświadczeń kandydatów w procesie rekrutacyjnym. Technika polega na zastosowaniu jednego prostego, lecz zasadniczego pytania, które rozjaśnia całą sytuację i pokazuje zadowolenie w skali. Przykładowe pytanie to: Czy poleciłbyś/poleciłabyś aplikowanie do naszej firmy swojemu znajomemu? 

Metoda Net Promoter Score wykorzystuje skalę ocen od 0 do 10. Ocena najniższa oznacza brak polecenia, a najwyższa rekomendację. Na podstawie udzielonych odpowiedzi kandydaci zostają przydzieleni do trzech grup: krytyków (ocena od 0 do 6), grupy neutralnej (od 7 do 8) oraz promotorów (oceny 9 i 10). Wskaźnik Net Promoter Score obliczany jest poprzez odjęcie procenta krytyków od promotorów. Za umiarkowanie dobry wynik uważa się taki powyżej 0, a doskonały rezultat to wynik powyżej 50.

Google Formularze

Pomocne będzie na pewno także bezpłatne narzędzie Google Formularze, które umożliwia utworzenie ankiety w formie prostej do udostępniania kandydatom. Formularz zbiera później udzielone odpowiedzi, a dane może wyeksportować i dowolnie modyfikować w celu analizy.

SurveyMonkey

SurveyMonkey to bezpłatny serwis umożliwiający przeprowadzanie ankiet online. Można tworzyć je od podstaw lub skorzystać z gotowych szablonów ankiet.

Survio

Możesz skorzystać także z polskiego, darmowego narzędzia do przeprowadzania ankiet jakim jest Survio.

Rozwiązania płatne

Nicereply

Narzędzie Nicereply to pierwsze z prezentowanych przez nas płatnych możliwości zbierania opinii kandydatów. Rozwiązanie pozwala automatycznie dołączyć krótkie ankiety badania satysfakcji na koniec wysyłanego do kandydata maila. W ten sposób rekruter może być oceniany przez kandydata na bieżąco.

Brand24

Narzędzia jakim jest Brand24 nie trzeba chyba nikomu przedstawiać! Dzięki jego użyciu można nie bieżąco monitorować wszystkie zmianki w sieci na temat firmy czy produktu. Najczęściej opinie wyrażanie przez kandydatów można znaleźć w mediach społecznościowych, które Brand24 monitoruje. Proste i skuteczne!

ankieta-candidate-experience
fot. Pixabay

Pro tips

Zadbaj o anonimowość

Kandydaci zapytani o wrażenia bez konieczności podawania swoich danych, dzielą się odczuciami chętniej, niż osoby, które będą mogły zostać zweryfikowane.

Wyślij ankietę zaraz po zakończeniu procesu rekrutacyjnego

Ankietę powinniśmy wysłać na tyle szybko, by kandydat jeszcze pamiętał cały proces bardzo dokładnie, ponieważ właśnie wtedy jego opinia będzie najbardziej rzetelna.

 

Przykładowe pytania, które możesz wykorzystać przy przygotowywaniu twojej ankiety candidate experience

Poniżej umieszczamy pytania, które możesz zadać kandydatom w Twojej ankiecie badającej candidate experience.

  1. Czy opis stanowiska umieszczony w ofercie pracy zgadzał się z informacjami udzielonymi podczas spotkania rekrutacyjnego?
  2. Co najbardziej podobało Ci się podczas aplikowania do naszej firmy?
  3. A co najbardziej Ci się nie podobało?
  4. Czy poleciłbyś/poleciłabyś rekrutację w naszej firmie znajomym?
  5. Czy rekruterzy z którymi miałeś/miałaś styczność byli pomocni i przyjaźni?
  6. Co powinniśmy poprawić w naszych procesach rekrutacyjnych?
  7. Czy zakres obowiązków i zadania do wykonania wyjaśniliśmy w sposób zrozumiały?
  8. Czy według Ciebie nie musiałeś/musiałaś długo czekać na wynik rekrutacji?

Jakich pytań unikać w ankiecie candidate experience?

Przede wszystkim unikaj pytań:

  • byt rozwiązłych, na które kandydat będzie musiał poświęcić zbyt wiele czasu,
  • sugerujących odpowiedź,
  • niezrozumiałych,
  • osobistych,
  • niezwiązanych z rekrutacją,
  • sprawdzających wiedzę kandydata.

Daj znać co sądzisz o takiej ankiecie. Czy zdecydujesz się na pomiary swoich procesów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here