candidate-experience
fot. pixabay.com

Candidate experience to obszar, którym powinna się interesować każda organizacja, która nie tylko rekrutuje, ale także dba o pozytywny wizerunek firmy na zewnątrz. Dowiedz się jak stworzyć ankietę badającą doświadczenia kandydata, która sprawi, że Twoje procesy wejdą na zupełnie inny poziom!

Co to jest Candidate Experience?

Candidate experience to po prostu badanie satysfakcji kandydata aplikującego na dane stanowisko podczas zorganizowanego procesu rekrutacyjnego.

Celem badania jest bieżące kontrolowanie czy procesy zachodzące w firmie podczas rekrutacji zachodzą poprawnie, a także czy w czasie procesu lub bezpośrednio po nim należy coś zmienić, aby był lepszy.

Dlaczego warto zadbać o Candidate Experience?

Proces rekrutacji to dla firmy nie tylko szansa na powiększenie zespołu o kolejnego pracownika, który wniesie do niej korzyści. To także niepowtarzalna możliwość uzyskania informacji niezbędnych przy kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy, który w obecnych czasach jest kluczowy.

A o wizerunek marki możesz znakomicie zadbać w LinkedIn. Zobacz: Przewodnik po serwisie LinkedIn

Badania candidate experience zyskują na popularności w bardzo dynamicznym tempie. To już nie tylko domena korporacji czy dużych przedsiębiorstw. Badanie satysfakcji procesu rekrutacji staje się codziennością nawet małych firm rodzinnych.

Z pomocą badania doświadczeń, firmy mogą dowiedzieć się jak oceniany jest proces rekrutacji nowych pracowników, a także jego kolejne zweryfikowane etapy.

fot. pixabay.com

Świadomość tego procesu jest kluczowa jeżeli chodzi o optymalizację rekrutacji i wprowadzanie istotnych zmian na bieżąco. Są to realne wskaźniki, które można przenieść na pole działania w każdym momencie. Świadomy i rzetelny proces rekrutacyjny skutkuje wzrostem atrakcyjności naszej firmy dla przyszłych kandydatów. Dzięki temu możemy liczyć na opinie na temat firmy, które pomogą nam w kolejnych rekrutacjach.

Stały monitoring doświadczeń kandydatów pozwala na niemal natychmiastowe reagowanie w przypadku pojawienie się wątpliwości dotyczących poprawności procesu rekrutacyjnego. Pomaga on także na sprawdzenie skuteczności osób które go przeprowadzają czy realiów rynku pracy.

Jak najlepiej badać candidate experience?

Doświadczenia kandydatów najlepiej i najprościej badać za pomocą ankiety candidate experience. Jest to bardzo proste narzędzie, które pozwala natychmiast poznać opinię aplikanta na temat przebiegu procesu rekrutacyjnego w którym właśnie bierze udział.

Pytania w ankiecie mogą być zarówno otwarte, jak i zamknięte. Ważne jest, by były jednak przemyślane, ponieważ szansę na zebranie rzetelnego feedbacku mamy tylko raz. Odpowiedzi na zadane pytania mają na celu danie nam obrazu postrzegania przeprowadzanego procesu. Obraz ten dla naszego własnego dobra nie powinien być niczym zaburzony. Lepiej przyłożyć się do zaprogramowania ankiety od razu, niż robić to dwa razy 😉

O tym jak najlepiej przygotować ankietę badania satysfakcji z prowadzenia procesów rekrutacyjnych piszemy w naszym artykule: Jak przygotować ankietę candidate experience?

Należy jednak zaznaczyć, że raz przeprowadzona ankieta rekrutacyjna niestety nie wystarczy. Żeby proces był rzetelnie sprawdzony, należy badanie przeprowadzać regularnie. Obowiązkowe jest to po wprowadzeniu zmian w procesach rekrutacyjnych, dokonanych na podstawie uzyskanych w ankietach wyników.

Kiedy wysłać ankietę candidate experience?

Candidate experience zakłada przeprowadzenie ankiety nawet kilka tygodni po zakończeniu procesu rekrutacyjnego. W przypadku przedłużających się procesów jest to dobre rozwiązanie. Jeżeli jednak nasz proces decyzyjny jest dość krótki i informujemy kandydata stosunkowo szybko o wyniku rekrutacji, powinniśmy taką ankietę przeprowadzać zaraz po zakończonym procesie.

A dlaczego dopiero po zakończonym procesie? Odpowiedź jest prosta! Odpowiedzi udzielane przed uzyskaniem wyników rekrutacji mogą być nie do końca szczere. W tej sytuacji zafałszują prawdziwy obraz naszych procesów.

candidate-experience
fot. pixabay.com

Co ważne,  należy wyraźnie zaznaczyć, że ankieta jest dobrowolna, anonimowa i nie skutkuje dodatkowym wynagrodzeniem lub lepszym traktowaniem. Ta sytuacja dotyczy zarówno kandydata, jak i przyszłego pracownika firmy. Powodem takiego postępowania jest uzyskanie niezafałszowanych opinii na temat prowadzonego przez nas procesu.

Pamiętaj, że dzięki rzetelnemu działaniu candidate experience wzmacniamy dodatkowo nasz wizerunek jako firmy, która sprawnie, szybko i skutecznie rekrutuje.

Owocnych badań!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here