freelancer
fot. Pixabay

Freelancing w filmach wygląda dość cukierkowo. Idealna praca, spanie do południa, praca przy komputerze w piżamie, wieczór w barze. Brak zmartwień, zobowiązań i tłumy znajomych w kawiarniach. A może to nieprzespane noce, wiecznie goniące terminy, łapanie każdego zlecenia i wykłócanie się o swoją własną wizję? Jak naprawdę wygląda praca jako freelancer?

W dobie pandemii, upadających firm i niespokojnej sytuacji na rynku pracy, wiele osób postanawia spróbowania swoich sił w freelancingu. Praca wolnego strzelca to wykonywanie określonych zadań w wyznaczonych terminach, za które otrzymuje się odpowiednie, umówione wynagrodzenie na podstawie wystawionej faktury.

Pojęcie freelancera pochodzi od słów free i lancer, i pojawiło się po raz pierwszy w XIX w. Oznaczało wędrownego rycerza z lancą, który nie służył na stałe pod jednym sztandarem, a jedynie był dyspozycyjny dorywczo.

Obecnie freelancing to trend związany z rozwojem Internetu, który staje się coraz popularniejszy.

Swoboda pracy, godzin, miejsca…

Praca w freelancingu to zdecydowanie synonim swobody wyboru zleceń, godzin pracy i przede wszystkim miejsca, z którego się pracuje. Popularna jest opinia, że freelancer pracuje we własnym biurze, domu, mieszkaniu lub po prostu miejscu, które wyda mu się odpowiednie.

Zobacz także: Najlepszy smartfon dla freelancera w 2021

Freelancer, czyli kto?

Istnieje coraz więcej zawodów, w których można realizować się jako freelancer. Najpopularniejsze są branże kreatywne, które nie muszą trzymać się sztywnych zasad pracy.

Najpopularniejsze zawody to, m.in.:

  • grafik lub fotograf,
  •  

    copywriter,

     

  • tłumacz,
  •  

    dziennikarz

  • programista, developer, pracownik branży informatycznej,

     

     

  •  

    trener personalny, nauczyciel tańca,

  •  

    coach lub szkoleniowiec,

  •  

    psycholog.

Jak zostać freelancerem?

Praca freelancera wymaga przynajmniej kilku cech, bez których trudno będzie zdobyć odpowiednie zlecenia, bądź wynegocjować stawkę. Jako freelancer powinieneś być przebojowy, samowystarczalny, zdyscyplinowany i zaradny. Każdy wolny strzelec musi sam zadbać o to, by zdobyć odpowiednie zlecenia – niestety bardzo rzadko zdarza się sytuacja, gdy to praca czeka na Ciebie. Musisz także pilnować terminów wykonania zadania (deadline’ów) i egzekwować zapłatę za wykonanie zadania.

Jako freelancer prawdopodobnie będziesz także samodzielnie dbać o własne sprawy księgowe, marketingowe i handlowe. Także public relations zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Freelancer to zdecydowanie osoba, która potrafi działać na wielu płaszczyznach równocześnie. Jest niesamowicie zaangażowana, zmotywowana i pracowita.

W większości przypadków to jednak ciężka praca, a nie wizerunek wolnego ducha rodem z amerykańskich seriali.

motywacja-freelancer
fot. Pixabay

Ile zarabia freelancer?

Wydawać by się mogło, że freelancing na własnej działalności to idealna metoda pracy. Czy jednak się opłaca? Przybliżmy kilka faktów na podstawie raportu Freelancerzy w Polsce 2018.

Większość freelancerów deklaruje pracę poniżej 8 godzin na dobę. Aż 40% zapytanych osób, odpowiedziało, że pracuje maksymalnie 4 godziny dziennie. Godziny pracy nie są stałe, a urlop jest na stałe wpisane w harmonogram roczny freelancera. ile zatem można na tym zarobić? A nie niezbyt wiele:

  • ponad 40% zarabia miesięcznie poniżej 1000 zł
  • 23% — od 1000 do 2000 zł
  • 14,5% — między 2000 a 3000 zł
  • 13,1% — 3000-5000 zł
  • 8,1% — powyżej 5000 zł.

Zarobki wyglądają współmiernie do czasu poświęconego na pracę. Co Ty o tym sądzisz?

Jak rozliczać się z wykonanej pracy?

Sposobów na rozliczanie własnej pracy jest co najmniej kilka. Możesz założyć własną działalność gospodarczą i rozliczać się ze zleceniodawcami na podstawie umowy B2B (business to business) i wystawiać fakturę do opłacenia.

Możesz także postąpić jak 75% freelancerów i rozliczać się na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. W takim wypadku jednak musisz pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu się w ZUS lub prywatnych ubezpieczalniach z pakietami medycznymi.

freelancer-zarobki
for. Pixabay

Freelancing – jak zacząć?

Jeżeli chcesz podjąć swoje pierwsze zlecenie jako freelancer, dobrymi radami mogą okazać się:

  1. Przygotuj dobre CV i list motywacyjny
  2. Poinformuj swoją sieć kontaktów o zleceniach, które możesz podjąć.
  3. Stwórz rzetelny i angażujący profil na LinkedIn.
  4. Zamieść swoją ofertę na portalach dla freelancerów.
  5. Zadbaj o rekomendacje i polecenia.

Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here