smartfon do zdjęć 2021
fot. Pixabay

Pisaliśmy już wcześniej, że dobry smartfon może zastąpić Ci wiele sprzętów na raz. Czy jest on w stanie zastąpić profesjonalny aparat – lustrzankę? Być może nie do końca, ale naprawdę niewiele mu brakuje. Przeczytaj, na co zwracać uwagę przy zakupie najlepszego smartfona do robienia zdjęć w 2021!

Najlepszy smartfon do robienia zdjęć w 2021 roku powinien bardzo szybko działać, być łatwy prosty i przyjemny dla oka oraz oczywiście użyteczny. Jego najważniejszą jednak cechą powinien być najlepszy możliwy aparat fotograficzny.

Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu możliwości sprzętowych tego aparatu?

Ilość kamer

Aktualnie wiele pojawiających się na rynku telefonów, jest zaprojektowanych zgodnie z nowymi trendem wielu aparatów – kamer. Czy zasada im więcej tym lepiej, ma tu swoje odzwierciedlenie? Nie do końca!

Posiadanie wielu kamer zwykle nie jest jednoznaczne z super poprawą jakości robionego zdjęcia. Ma jednak wpływ na funkcjonalność aparatu, ponieważ oprócz podstawowego aparatu szerokokątnego, modele są zazwyczaj wyposażone dodatkowo teleobiektyw z zoomem 2x, 3x lub 5x, a nawet o powiększeniu 10x.

Obiektyw – bliżej czy dalej?

Często można natrafić także na obiektyw ultraszerokokątny, a nawet makro (czyli przeznaczony do wykonywania zdjęć z bardzo bliska. Daje nam to po prostu możliwość przybliżenia lub oddalenia widocznego obrazu bez poruszania się. Może wydawać się opcją dla leniwych, ale często taka możliwość sprawia, że możemy sfotografować obiekty, których wizerunku nie moglibyśmy uchwycić w normalnym trybie fotografii (np. księżyc lub mrówki).

Bokeh, czyli celebrycki sposób na rozmazanie

Często zoom optyczny łączy się też z funkcją rozmytego tła, nazywaną bokeh. Wspomniana funkcja jest najczęściej używana pry fotografowaniu portretowym. Najczęściej spotkacie się z nią na Instagramie czy selfie celebrytek. Postać na pierwszym planie jest wtedy ostra i jakby wydobyta z tła, które jest rozmazane.

smartfon do zdjęć 2021
fot. Pixabay

Jasność obiektywu

Jasność obiektywu to sprawa, która najczęściej obecnie wyróżnia model na rynku. Jest to parametr, który umożliwia zrobienie wspaniałych zdjęć w kiepskich warunkach. Obecnie najjaśniejsze obiektywy w smartfonach to f/1.7-f/1.8. Wysoka jasność obiektywu ma także niebagatelny wpływ na efekt bokeh, o którym pisaliśmy przed chwilą.

Stabilizacja obrazu

Bardzo ważnym aspektem jest też optyczna stabilizacja obrazu. Wraz z jasnym obiektywem zapewnia ona najwyższą możliwą jakość zdjęć nocnych, które ze względu na dłuższy czas naświetlania nie zawsze wychodzą w normalnych warunkach.

W smartfonach możemy spotkać zazwyczaj dwa rodzaje stabilizacji.
Stabilizacja optyczna (OIS) sprawdza się głównie przy fotografowaniu i umożliwia wykonywanie nieporuszonych zdjęć bez użycia statywu. W przypadku smartfonów jest to zazwyczaj główna metoda fotografowania. Stabilizacja optyczna jest standardem w większości droższych modeli telefonów.

Inaczej sprawy się mają ze stabilizacją cyfrową (EIS). Ten rodzaj stabilizacji sprawdzi się głównie przy nagrywaniu filmów. Działa ona już w czasie nagrywania wideo, ale przed ich zapisaniem.
Algorytmy producenta analizują nagrywany bieżący materiał i gdy zarejestrują drgania, których nie powinno być, korygują obraz. Stabilizowane wideo ma mniejsze pole widzenia, ale coś za coś 😉

Wideo – 4K czy już 8K?

Jeżeli decydujesz się już na zakup telefonu ze względu na jego parametry pod względem fotografii, to zwróć także uwagę na jego możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K UHD, najlepiej w 60 klatek na sekundę. Można także pokusić się o nagrywanie wideo 8K, ale obecnie ta technologia jest na tyle świeża, że rzadko można skorzystać z możliwości odtworzenia takiego filmu na zewnętrznym nośniku. Materiały o tak wysokiej rozdzielczości można zawsze pomniejszyć do 4K i zyskać lepszą ostrość, ale 4K i tak jest już bardzo wysoką półką i trzeba sobie przekalkulować czy warto dopłacać.

Wideo w takiej rozdzielczości zajmuje bardzie dużo miejsca na dysku, dlatego przy takich możliwościach musimy cofnąć się wstecz do rozważań na temat ilości miejsca na telefonie. Smartfon powinien mieć najmniej 64 GB pamięci masowej.

smartfon-zdjęć-2021-wideo
fot. Pixabay

 

Czy już wiesz jaki najlepszy smartfon do robienia zdjęć wybrać w 2021 roku?

A może spojrzysz także na co zwrócić uwagę pod względem parametrów technicznych telefonu? Najlepszy smartfon dla freelancera w 2021

Powodzenia w wyborze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here