Żyto jest prawdopodobnie najsilniejszym ze zbóż, jeśli chodzi o konkurowanie z innymi roślinami o dostęp do składników mineralnych.
Na dodatek żyto cechuje się wielką wytrzymałością: nawet w nieprzyjaznych warunkach terenowych dochodzi do normalnego rozwoju zboża. Profesjonalna uprawa wymaga jednak poważnego podejścia do chwastów, ponieważ ich rozpowszechnienie i szybkość ekspansji może spowodować znaczące obniżenie jakości plonu. Jednym z najgroźniejszych i zarazem najbardziej rozprzestrzenionym w Polsce chwastem jest miotła zbożowa (jednoliścienna roślina). To jeden z głównych wrogów każdego plantatora zbóż. Trzeba ją błyskawicznie usuwać, kiedy tylko zauważymy, że pojawiła się na polu uprawnym. Mechaniczne sposoby mogą jednak zawieść, wtedy należy zastosować odpowiednie zabiegi herbicydowe, a więc użyć chemicznych środków chwastobójczych, które selektywnie niszczą rośliny. Innym zagrożeniem są dwuliścienne chwasty, na przykład przytulia czepna, która zabiera dostęp do światła, powoduje uszkodzenia mechaniczne roślin uprawnych, a także kradnie zbożom wodę i składniki odżywcze. W przypadku tej rośliny również tradycyjne odchwaszczanie może nie wystarczyć.
Jakim preparatem zwalczać chwasty, aby żyto dobrze się rozwijało?
Herbicydy zapobiegają stratom spowodowanym przez chwasty. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepsze efekty dają opryski jesienne z zastosowaniem preparatów składających się z kilku substancji czynnych. W naszej ofercie znajdą Państwo mnóstwo chemicznych środków chwastobójczych, które są stworzone z zachowaniem światowej jakości wykonania. Jesteśmy doświadczonymi producentami, udzielamy wsparcia merytorycznego w ramach doradztwa.
Prosimy Państwa do przejrzenia naszego katalogu produktów. W kontekście ochrony żyta i innych rodzajów zbóż prosimy obejrzeć tę stronę: zwalczanie chwastów żyto.