Wyobraź sobie, że pracujesz już jako freelancer. Swoboda działania, dowolne godziny pracy, brak szefa nad głową.. Bajka! Ale, ale… Jak się rozliczasz z Urzędem Skarbowym i ZUS?
Możliwości rozliczenia freelancera jest co najmniej kilka. Przeczytaj jak możesz rozliczać się bez zakładania działalności gospodarczej i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.
Sprawdź Ile kosztuje założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej w 2021?
Freelancer bez działalności – sposoby rozliczania z Klientami
Prowadzenie działalności gospodarczej jest oczywiście uregulowane prawnie. Biorąc pod uwagę swobodę gospodarczą, co do zasady nie istnieje obowiązek zakładania działalności gospodarczej, pod warunkiem, że prowadzone działania zarobkowe uregulowane są umową. Jaką umową można uregulować te metody zarobkowania?
Umowa o dzieło
Jeżeli wykonujesz swoje prace leganie i rozliczasz się z uzyskiwanego dochodu dokumentując ten przychód i zgłaszając go do urzędu skarbowego, to wszystko jest legalne i zgodne z prawem.
Umowa o dzieło to jedno z najprostszych rozwiązań, które możesz zastosować jako freelancer. W takim wypadku podpisuje się umowę z klientem, który płaci za wykonane prace. Brzmi wspaniale – przynajmniej od strony osoby przyjmującej zlecenie na dzieło.
Niestety, nie zawsze Klient chce podpisywać takie umowy, ponieważ wymaga to od niego podpisywania z Tobą dokumentów, przyjęcia rachunku, a nie faktury oraz wystawienia na koniec roku formularza PIT-11. Ta papierologia niestety obowiązuje przy każdej kwocie umowy – nawet bardzo niskiej. Z tego powodu pracodawcy nie zawsze chcą zgadzać się na zawieranie takiej umowy i po prostu rezygnują ze zlecenia na rzecz osoby, która mogłaby im wystawić fakturę i oszczędzić wypełniania dokumentów.
Nawet jeśli pracodawcom nie przeszkadza taka procedura, należy pamiętać o tym, że umowa o dzieło jest rozwiązaniem krótkoterminowym, w przypadku pracy, która nie jest długotrwała. Taka możliwość istnieje póki Twoja aktywność nie ma charakteru zarobkowego, stałego i zorganizowanego. Co to oznacza w praktyce?
Działalność zorganizowana
Twoja działalność ma charakter zorganizowany wtedy, gdy sam organizujesz sobie pracę, szukasz potencjalnych klientów, reklamujesz się, wyznaczasz miejsce tej pracy i ponosisz jej koszt. Wydawać by się mogło, że brzmi to właśnie jak definicja freelancingu 🙂
Działalność stała
Jeżeli jako freelancer masz stałe zatrudnienie, np. na etacie, a zlecenia są Twoją dodatkową pracą, to oczywiście nie musisz wtedy zakładać działalności gospodarczej, ponieważ Twoja praca jest traktowana przez prawo jedynie jako działalność uboczna. Musisz jednak wiedzieć, że przychody z działalności dodatkowej nie mogą przekraczać przychodów ze stałego zatrudnienia.
Od przybytku głowa nie boli 🙂
Jeżeli pracujesz na podstawie umowy o dzieło jedynie dla jednego czy dwóch stałych klientów, to niestety jest to podstawą do twierdzenia, że działalność taka nie ma charakteru jednorazowego i powinna zostać sformalizowana jako działalność gospodarcza osoby fizycznej.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to metoda na przetestowanie swojej działalności bez rejestrowania jej. Są to instytucje, które wspomagają młodego przedsiębiorcę w starcie.
W AIP istnieje możliwość prowadzenia własnej działalności bez rejestrowania firmy. Prowadząc swój biznes korzystasz z numerów NIP, REGON i KRS Inkubatorów Przedsiębiorczości, a faktury wystawia w Twoim imieniu AIP.
W ten sposób z Inkubatorami i tak rozliczasz się na podstawie umów cywilnoprawnych.
Aby móc korzystać z Inkubatorów należy opłacić miesięcznie opłatę członkowską, która wynosi około 300 zł. Na pierwszy rzut oka to nieporównywalnie mniej niż opłaty przy własnej działalności, ale nie zawsze jednak się to opłaca.
Kiedy założenie działalności jest opłacalne?
Już wiesz, że możesz swobodnie w granicach rozsądku działać jako freelancer bez zakładania działalności gospodarczej. Bywają jednak sytuacje w których założenie działalności jest po prostu korzystne.
Mówimy tutaj o sytuacji, gdy zechcesz nawiązać kontakty z firmami, dla których ważne jest otrzymanie faktury VAT, a nie rozliczanie się w oparciu o rachunki. Takie przedsiębiorstwa zdecydowanie chętniej przyjmą od Ciebie fakturę niż rachunek, by zoptymalizować podatkowo swoje działania.
Z czasem może będziesz chciał skorzystać z możliwości kredytowych. Wtedy furtka niestety często jest zamknięta ze względu na brak stałego przychodu, bez gwarancji kontynuacji zatrudnienia i stabilności wpływów. Niestety w takiej sytuacji dla banku jesteś mało wiarygodny. Mając działalność gospodarczą można wykazać się stałym dochodem. Dzięki zaświadczeniom o niezaleganiu w US i ZUS zyskuje się dodatkowe punkty.
Czasami warto przemyśleć przejście z freelancingu na własną działalność. Czasami niesie to za sobą dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczenie ZUS czy księgowość.
Sprawdź Ile kosztuje założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej w 2021?, a także Jak zdobyć pieniądze na własną działalność gospodarczą?