zdjęcia-smartfonem
fot. Pixabay

Fotografowanie wraz z rozwojem techniki jest coraz prostsze. Coraz częściej telefony komórkowe w wersji smart mają już na tyle zaawansowane technologie, że fotografie wykonane za ich pośrednictwem niemal nie ustępują jakością tym robionym profesjonalnymi aparatami, typu lustrzanka. Jak i co fotografować, żeby Twoje zdjęcia zachwyciły znajomych i zrobiły furorę w social mediach?

Nawet codzienne sytuacje przynoszą wiele okazji do zrobienia fantastycznych zdjęć, które chwycą ze serce. Jest to o tyle łatwe, że narzędzie do ich wykonania masz w swojej kieszeni lub torebce! Tak, to właśnie Twój smartfon!

Zastanawiasz się jak wybrać smartfon do robienia zdjęć? Skorzystaj z naszego artykułu: Najlepszy smartfon do robienia zdjęć w 2021

Gdzie szukać inspiracji do zrobienia wspaniałych zdjęć smartfonem?

Inspiracje mogą być wszędzie. Jeżeli jednak nie jesteś pewny czy masz ten zmysł, to sprawdź kilka naszych porad i skorzystaj z tej, która wydaje Ci się najbardziej dopasowana do Ciebie.

Wyjdź z domu 🙂

Spacer – obojętnie czy w mieście czy na łonie natury – ma to do siebie, że odcinasz się od bodźców zewnętrznych i zaczynasz zauważać zupełnie inaczej postrzegać rzeczywistość wokół. Może to być kluczowe przy poszukiwaniu nowych pomysłów na tematykę zdjęć.

Wybierz motyw przewodni

Dobry motyw przewodni zdjęć to wspaniały początek nawet dla dłuższych cykli. Jeżeli wpadniesz na dobry pomysł, to możesz stworzyć z niego naprawdę kilka dobrych wpisów na Instagram czy Facebook, a Twoi obserwatorzy będą z niecierpliwością czekać na więcej!

Przykładowy motyw przewodni to:

  • parki i ich mieszkańcy,
  • liście,
  • kościoły,
  • nietypowe drzwi,
  • kamienice i bloki Twojego miasta,
  • zwierzęta.
inspiracje-na-zdjecia-kosciol
fot. Pixabay

Sprawdź także: Kreatywne pomysły na prowadzenie konta na Instagramie!

Otwórz się na nowe formy

Wydaje Ci się, że dany temat był pokazany już milion razy i nie będziesz w stanie pokazać nic więcej? Nic bardziej mylnego. Na każdy temat możesz zawsze spojrzeć inaczej! Kawa widziana z góry? Było! Kubek kawy z profilu – też było. A gdyby tak…od dołu? A może w różowym kolorze?

Nie bój się eksperymentować i sprawdź czy coś nie wygląda lepiej, gdy jest w niecodziennej odsłonie.

Fotografowanie jedzenia

Wydawać by się mogło, że fotografowanie jedzenia to już standard uprawiany chociażby przez food-celebrytki na Instagramie. Czy jednak zawsze musi to wyglądać tak samo?

O czym pamiętać robiąc zdjęcie potraw?

  • nie tylko samo danie jest istotne, ale także metoda jego podania oraz przystrojenie;
  • aby zdjęcie było apetyczne, potrawa powinna być po prostu smaczna ;),
  • nawet najlepsza obróbka nic nie da, jeżeli zdjęcie będzie nieostre,
  • zadbaj o odpowiedni kadr – lepiej sfotografować więcej i przyciąć fotografię podczas obróbki, niż żałować, że nie da się cofnąć casu i zrobić zdjęcia raz jeszcze.

Co jest najtrudniejsze podczas wykonywania zdjęć jedzenia? – Niezjedzenie ich przed czasem! 😉

zdjęcie-jedzenia
fot. Pixabay

Rozejrzyj się wokół

Czasami dobry motyw zdjęć to coś o czym zupełnie nie pomyślisz. Z pomocą mogą przyjść tu na przykład różne tekstury bądź symetria.

Tekstury ujęte w kadrach

Kojarzysz tapety wyświetlaczy, które miały po prostu wizerunek jakiejś tekstury stworzonej w programie graficznym? Ściana z cegły czy drewniany stół mogą być wspaniałymi widokami. Spróbuj pobawić się trybem makro swojego aparatu w smartfonie, żeby niczym pod mikroskopem, zacząć zauważać tekstury i wzory, których wcześniej nie widziałeś.

Symetria bądź jej brak

Ludzie dzielą się na tych, którzy kochają symetrię i nie wyobrażają sobie jej braku (ponieważ jest dla nich denerwująca!) oraz na tych, którzy chętnie się jej pozbywają. Do której grupy Ty należysz? Czy potrafisz zauważyć kadry symetryczne i geometryczne wokół siebie, które wspaniale wyglądają na fotografiach?

Motyw ten zdecydowanie wymaga bardzo precyzyjnego kadrowania, ale warto się postarać dla super efektów!

Zostań w domu

Zachęcaliśmy już do wychodzenia z domu na spacer, żeby znaleźć nieoczekiwane inspiracje na tematykę zdjęć, ale.. okazuje się, że równie dobrze możesz zostać w domu i poszukać inspiracji wśród codziennych czynności, pokazanych w całkowicie naturalny sposób. Bałagan w domu? Dzieci bawiące się z psem? Gotująca się zupa? To wszystko w oku kamery może wyglądać wspaniale, a już na pewno odbiorca Twoich treści odnajdzie w tych kadrach kawałek siebie.

 

Co sądzisz? Czy skorzystasz z którejś inspiracji?
Czekamy na Twoje opinie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here