Najczęściej popełniane błędy na Linkedin
pixabay.com

LinkedIn to jeden z popularniejszych portali zawodowych. To też jedno z narzędzi używanych przez headhunterów. Obecnie wielu pracodawców sprawdza też konta przyszłych pracowników, czyta referencja, sprawdza potwierdzone umiejętności. Warto sobie przypomnieć czego unikać podczas korzystania z tego portalu.

  1. Profil pełen błędów i literówek

Użytkownicy najczęściej popełniają błędy w nazwach firm i stanowiskach pracy. Co gorsze zdarzają się nawet literówki w imieniu i nazwisku. Niestety, LinkedIn nie ma wbudowanej korekty pisowni. Tworząc swój profil na LinkedIn, zachowaj taką samą staranność, jak przy przygotowywaniu CV.

  1. Brak zdjęcia profilowego

Dodanie zdjęcia do profilu na LinkedIn może dużo zmienić w postrzeganiu kandydata przez rekrutera. Dane statystyczne serwisu wskazują, że profile zawierające zdjęcie są odwiedzane 14 razy częściej niż te, które zdjęcia profilowego nie mają.

Najlepszy smartfon do robienia zdjęć w 2021

  1. Profil bez zdjęcia w tle, brak treści multimedialnych

Obecnie w profilach na LinkedIn można również umieszczać zdjęcia w tle. Należy zadbać o to, aby wybrane zdjęcie logicznie łączyło się z użytkownikiem. Trzeba upewnić się, że załadowany plik jest wystarczająco duży, a obraz nie jest rozmyty lub niewyraźny. LinkedIn pozwala również na umieszczanie na profilu różnorodnych treści multimedialnych, jak np. dokumenty, fotografie, linki, filmy i prezentacje zatem mamy możliwość podzielenia się z użytkownikami efektami naszej pracy.

Błędy na LinkedIn
pixabay.com
  1. Użytkownik ma zdjęcie profilowe, ale nie jest na nim sam

Nie możemy mylić LinkedIn z Facebookiem. Facebook służy do zamieszczania prywatnych fotografii, na LinkedIn publikujemy zdjęcia związane z rozwojem kariery zawodowej. Najlepsza strategia to zachowanie odrębności tych wizytówek.

  1. Nieprzemyślany nagłówek

Wiele osób w nagłówku swojego profilu zamieszcza prostą informację w rodzaju „Student Uniwersytetu X” albo funkcję pełnioną przez niego w przeszłości. W tym obszarze profilu użytkownicy mają sporą swobodę opisu. Nawet w wypadku, gdy nazwa stanowiska pracy brzmi jednoznacznie, w nagłówku można umieścić dodatkowe informacje o tym, czym konkretnie dana osoba się zajmuje i co jest jej pasją.

  1. Niekorzystanie z funkcjonujących w serwisie grup

Choć LinkedIn może być doskonałym narzędziem networkingu, wysyłanie wiadomości do zupełnie obcych ludzi może zostać uznane za niestosowne. Postaraj się zlokalizować osoby, które należą do tej samej grupy co ty. Należy pamiętać, aby ostrożnie uważnie wybierać osoby, do których chcemy napisać: w ciągu miesiąca do członków grupy można wysłać tylko 15 bezpłatnych wiadomości.

  1. Brak spersonalizowania zaproszeń do nawiązania kontaktu

W wypadku chęci nawiązania kontaktu z daną osobą na LinkedIn, należy pokusić się o coś więcej niż automatyczne zaproszenie o treści: „Chciałbym Cię dodać do swojej sieci profesjonalnych kontaktów na LinkedIn”.

  1. Brak unikalnego adresu URL w serwisie

W celu dostosowania adresu URL w LinkedIn, należy kliknąć pole „Edytuj profil”. Następnie klikamy ikonę ustawień umieszczoną obok adresu URL, która przekierowuje nas na kolejną stronę, gdzie w polu „Adres URL profilu publicznego” można ów adres odpowiednio spersonalizować. Najlepiej, aby w adresie zachować swoje imię i nazwisko. Należy wystrzegać się prowokacyjnych pseudonimów lub nazw użytkownika.

Popełniane błędy na LinkedIn
pixabay.com
  1. Brak informacji w podsumowaniu zawodowym

Uzupełnienie sekcji „Podsumowanie zawodowe” jest niezbędne, aby twoje nazwisko pojawiało się w wynikach wyszukiwania. Podsumowanie zawodowe to najważniejsza część profilu. „Umieszczenie tam fraz wyszukiwania i kluczowych słów odnoszących się do wykonywanej lub poszukiwanej pracy ułatwi odnalezienie profilu rekruterom i managerom ds. rekrutacji, przeszukującym serwis pod kątem zatrudnienia odpowiednich pracowników.

  1. Wpisanie kompetencji, których LinkedIn nie rozpoznaje

Umieszczanie w profilu szeregu umiejętności to dobry i łatwy sposób, aby zaprezentować się w korzystnym świetle i poprawić pozycję w rankingu wyników wyszukiwania. Należy jednak pamiętać, że wpisanie cech, których LinkedIn nie rozpoznaje, nie przyniesie spodziewanych korzyści. Kiedy dodajesz jakąś umiejętność do swojego profilu, upewnij się, że znajduje się ona w menu rozwijanym. Jeśli nie, być może w pisowni jest błąd lub dane hasło jest rzadko wyszukiwane. To zapewne nie pomoże rekruterom w znalezieniu twojego CV.

Zobacz także: Przewodnik po serwisie LinkedIn a także 10 porad, aby ulepszyć swój profil na LinkedIn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here