kradzież konta na Instagramie

Kradzież konta na Instagramie dotyczy już nie tylko wielkich firm, znanych celebrytów, czy influencerów. Hakerzy coraz częściej kradną dane do małych i średnich kont. Zapytacie w jakim celu?

Czasem okupu, a innym razem dla zabawy, czy zniszczenia reputacji konkurencji. Jedno jest pewne, jeśli jesteś małą lub średnią firmą, raczej trudno będzie Ci odzyskać konto po kradzieży. Chyba, że zapłacisz okup, chociaż i tu nie masz przecież gwarancji!

W dzisiejszy artykule chce pokazać Ci jak ważne jest zabezpieczenie konta na Instagramie. Zrób to od razu! Zajmie to 2 minuty a zabezpieczy Twoje konto przed kradzieżą!

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą konta na Instagramie?

 • Ustaw silne hasło: minimum 8 znaków, w tym wielkie i małe litery, cyfry i znaki specjalne- mieszaj te elementy ze sobą. Polecam również zmieniać hasła co jakiś czas.
 • Ważne, aby używać weryfikacji dwustopniowej.  Jak włączyć uwierzytelniane dwuskładnikowe na Androidzie?
 1. Przejdź do swojego profilu i wybierz pozycję w prawym górnym rogu.
 2. Przewiń w dół i dotknij opcji Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 3. Dotknij ikony Wymagaj kodu zabezpieczającego, aby przełączyć na Włączone.
 4. Jeśli w danych Twojego konta nie znajduje się zweryfikowany numer telefonu, zobaczysz prośbę o jego podanie. Po wpisaniu numeru telefonu dotknij opcji .
  Otrzymasz kod. Wprowadź go i dotknij opcji Dalej.
 5. Jeśli wszystko zrobimy prawidłowo pokażą się nam Kody zapasowe.
 6. Przy każdym logowaniu będziemy musieli podać kod z wiadomości SMS wysłanej na nasz numer. Jednak jeśli akurat nie mamy możliwości odebrania tego kodu, wystarczy wpisać jeden z kodów zapasowych. Dlatego warto je sobie zapisać / zrobić zrzut ekranu.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że ktoś włamał się na Twoje konto Instagram?

Instagram
pixels.com

Jeśli masz wrażenie, że ktoś włamał się właśnie na Twoje konto (na przykład nazwa została zmieniona), wykonaj poniższe kroki natychmiast:

 1. Sprawdź na swoim emailu w folderze KOSZ  wiadomość z INSTAGRAMA ze zmianą e-maila do konta. Poszukaj w nim opcji odwrócenia tych zmian revert this change. Spróbuj odzyskać konto.
 2. Następnie lub jeśli emaila nie ma. Spróbuj zalogować się i zmienić hasło. Jeśli nie możesz zalogować, bo Instagram twierdzi, że nie ma takiego konta poszukaj go po zdjęciach, czy oznaczonych osobach (jeśli haker zmienił nazwę to również login, ew. spróbuj użyć emaila). Polecam zalogowanie się z kilku różnych urządzeń: z komputera, tabletu, komórki. Może się zdarzyć, że Instagram nadal będzie pamiętał stare hasło dzięki plikom cookie i pozwoli Ci to zablokować kradzież.
 3. Jeśli nie uda Ci się zalogować przy pomocy starego hasła, spróbuj je zresetować.
 4. Jeśli nadal nie możesz zalogować się na konto, ale udało Ci się je znaleźć i ma zmienioną nazwę, skasowane zdjęcia czy inne materiały. Zgłoś problem do Instagrama.
 5. Jeśli uda Ci się zalogować na koncie, zmień hasło i natychmiast ustaw weryfikację dwuskładnikową- to bardzo ważne!

Zobacz też: Kreatywne pomysły na prowadzenie konta na Instagramie!

Co zrobić, jeśli nie możesz odzyskać konta na Instagramie oraz rozpoznać, czy ktoś włamał się na nasze konto na Instagramie?

Jeśli nie udało Ci się zalogować na konto i masz już pewność,  że zostało skradzione, dokonałeś zgłoszenia do Instagrama to jedyne, co możesz teraz zrobić, oprócz czekania na odpowiedź, to śledzić zmiany na tym koncie: rób screeny zmiany nazwy oraz wszelkie inne zmiany. Zwracaj uwagę między innymi na zmianę:

 • nazwy konta;
 • zdjęcia profilowego;
 • opisu BIO;
 • zdjęć czy usunięcie zdjęć z profilu.

Jak tylko Instagram odpowie Ci na zgłoszenie, to właśnie dzięki tym dowodom, będziesz w stanie udowodnić, że jesteś właścicielem tego konta.

Kradzież konta na Instagramie
pexels.com

Dlaczego ktoś kradnie konto na Instagramie?

Przejęte konta hakerzy wykorzystują, na wiele sposobów:

 • żądają pieniędzy za oddanie;
 • wykorzystują zdjęcia ofiary (np. jako treść na strony pornograficzne, do nielegalnej promocji na innych portalach, czy promocji innych sklepów);
 • sprzedają całe konto do nielegalnych działań (polubień i obserwowania) czyli spamu;
 • by otrzymać gotową bazę obserwujących, dzięki czemu nie muszą budować konta od początku, co obecnie jest trudnym orzechem do zgryzienia;
 • chcą wykorzystać dane osoby, której konto kradną, lub jej  obserwujących.

Dlatego pamiętaj strzeż swoich danych do logowania na portale w Social Mediach i nie dziel się nimi z nikim. Aby dowiedzieć się więcej o Instagramie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here