facebooka
pexels.com

Są rzeczy, które wyglądają zupełnie inaczej na pierwszy rzut oka niż po głębszej analizie, dokładnym przyjrzeniu im oraz poznania całego kontekstu. Jest tak również z wielofunkcyjnym systemie reklamowym Facebook’a.

Poniżej znajdziecie 10 zagadnień, których zrozumienie sprawia największą trudność dla początkujących użytkowników Facebook Ads:

  1. Ruch to inny cel niż transakcje/leady

Wiele osób sądzie, że jeżeli ustawią kampanię nastawioną na ruch, to przy odpowiednio dużym ruchu, jakieś leady, bądź transakcje powinny z tego wpaść. Niestety to tak nie działa! Kampanie, które są  zoptymalizowana pod względem ruchu, mogą Ci przynieść zaskakująco dużo kliknięć w link, ale żadnej transakcji/leadów.

Na początku naszej przygody z reklamami na Facebooku kampania na ruch czy zasięg to najprostsze jej typy. Paradoksalnie, by pobierać z nich korzyści, trzeba znacznie więcej doświadczenia i obeznania niż w przypadku kampanii nastawionej na pozyskiwanie kontaktów, konwersje czy sprzedaży z katalogu.

  1. Wskaźnikiem pomocniczym jest CPC

Często osoby początkujące mówią: ta kampania ma niski koszt kliknięcia, więc raczej dobrze? Albo wyłączę tę kampanię, bo ma trzykrotnie wyższy koszt kliknięcia od pozostałych. Wiele osób uważa wskaźnik CPC jako najważniejszy wskaźnik digital marketingu, lecz nic uwodzicielskiego w nim nie ma.

Niestety wskaźnik ten w ok. 90% przypadków kampanii CPC to wskaźnik jedynie pomocniczy. Często zdarza się, że najlepsze kampanie pod względem sprzedażowym wcale nie miały najniższego kosztu za kliknięcie. Dlatego jeśli zależy nam na generowaniu transakcji, czy lead’ów warto nie przejmować się wysokim kosztem kliknięcia. Raczej nigdy w kampanii sprzedażowej/leadowej CPC nie będzie tak niski, jak w kampaniach skierowanych na ruch.

facebook analiza
pexels.com
  1. Mniejsza grupa docelowa wcale nie oznacza niższych kosztów!

Wyobraź sobie, że ustawiasz dwie kampanię:
1) bardzo szeroką, liczącą 1 500 000 użytkowników,
2) oraz bardzo wąską, liczącą 1 500 użytkowników.

W którym z tych przypadków CPM i CPC będą wyższe?

Oczywiście w tej mniejszej grupie!

Jeśli Twój budżet Facebook’owy wyniesie 150 zł i prosisz go, aby wyświetlał Twoją reklamę w grupie 1 500 000 użytkowników to Facebook będzie posiadał ogromne pole manewru. Twoją reklamę będzie mógł wyświetlać wszystkim tym użytkownikom, o których nie zabiegają inni reklamodawcy. To przekłada się na bardzo niskie stawki za wyświetlenia lub kliknięcia.

Natomiast jeżeli dajesz Facebookowi budżet 150 zł i wskazujesz, aby wyświetlał Twoją reklamę grupie 1 500 użytkowników, to zmusisz go do tego, aby wyświetlał ją bardzo konkretnym użytkownikom, którzy są zainteresowani Twoim produktem/usługą. To kosztuje znacznie więcej, lecz przynosi lepsze rezultaty.

  1. Podnoszenie budżetu jest równoznaczne ze spadkiem ROAS

Gdyby  współczynnik informujący o zwrocie z konkretnej kampanii reklamowej rósł proporcjonalnie do naszego budżetu, to moglibyśmy wkładać w system reklamowy dowolne kwoty i wyciągać z niego zawsze X razy tyle, ile włożyliśmy. Niestety to tak nie działa.

Przy niewielkich wydatkach zdarza się, że przychody mogą rosnąć szybciej niż budżet, lecz wraz ze zwiększeniem budżetu, krzywa wypłaszcza się, aż powoli zbliża się do poziomej linii, kiedy to już nie ma już sensu dodawać więcej pieniędzy. Taką samą sytuację możemy przedstawić z ROAS-em zamiast przychodów.

Pamiętaj! Jeżeli zwiększymy wydatki a ROAS spadnie nieznacznie oznacza to, że kampanii zabrakło promocji i śmiało możemy zwiększyć jej budżet, skalować ją. Natomiast jeżeli zwiększasz wydatki na kampanię a ROAS leci dosyć mocno w dół to znaczy, że zbliżasz się do sufitu. System ten najlepiej wyczujemy poprzez analizę dotychczasowych wyników (przy założeniu, ze budżet nie był cały czas stały) albo przez próby obniżania i podnoszenia budżetu.

pexels.com
  1. Poprzez podnoszenie budżetu spada współczynnik konwersji oraz rośnie jej koszt

Jeżeli dobrze ustawiliśmy kampanię to przy mniejszym budżecie docieraliśmy praktycznie do samego rdzenia naszych potencjalnych klientów. Ten rdzeń to np. retargeting, jak również precyzyjne, sprawdzone kierowania po zainteresowaniach czy zachowaniach użytkowników.

Obecnie koszt pozyskania nowego klienta szacuje się w 95% przypadków wyższy niż koszt konwersji w przypadku, gdy klienta powraca. To całkowicie naturalne, natomiast jeżeli pozyskasz nowego klienta i przekonasz go do siebie, za jakiś czas zasili on Twój rdzeń i koszt dokonania przez niego kolejnych transakcji w Twoim sklepie będzie niższy.

Warto zwrócić uwagę, że jeżeli po poszerzeniu grupy docelowej spadł koszt konwersji, to bardzo możliwe, że nie do końca pokrywałeś rdzeń Twojej grupy docelowej. Taka sytuacja zdarza się szczególnie na początku prowadzenia kampanii, gdy jeszcze zarówno Ty jak i algorytmy nie do końca wiedzą, komu wyświetlać reklamy w pierwszej kolejności.

Ciąg dalszy nastąpi!
10 rzeczy, które mogą Cię zaskoczyć w kreatorze reklam na Facebook’u część 2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here