Polacy pracujący za granicą, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. O ile podejmowali się pracy legalnej. Kwoty te mogą oscylować nawet w okolicach kilku tysięcy, dlatego jest o co się starać. Dodatkowo, w zależności od kraju, Polakom przysługują ulgi podatkowe, które mogą podwyższyć kwotę zwrotu. To między innymi zwrot kosztów dojazdów, zakup odzieży roboczej, rozliczenie wspólnie z małżonkiem czy ulga na dzieci. Rozliczasz się pierwszy raz z zagranicznym fiskusem? Skorzystaj z pomocy doradców podatkowych Holandia.org.
Praca w Belgii – coroczne rozliczenie podatku
Rozliczenie podatkowe z Belgii naprawdę jest opłacalne. Polscy pracownicy mogą otrzymać dodatkowe ulgi podatkowe, m.in. ulgę na niepracującą żonę lub mało zarabiającą, ulgę na niepełnoletnie dziecko, ulgę na niepełnosprawną żonę lub niepełnosprawne dziecko. Warunkiem jest uzyskanie minimum 75% dochodów na terenie Belgii. W tym kraju istnieje 5 stawek podatkowych: 25, 30, 40, 45 i 50%. Wybór jednej z nich uzależniony jest od osiąganych dochodów.
W Belgii rozliczeń możemy dokonać do 3 lat wstecz, a na zwrot podatku Belgia czeka się ok 6 miesięcy. Dzięki możliwości rozliczeniu elektronicznemu, za pomocą Tax Worx Box, czas ten i tak jest stosunkowo krótki. Co istotne, prawo podatkowe w Belgii zakłada kwotę wolną od podatku, która wynosi 8 tys. euro.
Królestwo Danii, słynące z wysokich podatków i atrakcyjnych świadczeń socjalnych
Zwrot podatku z Danii, w tym składanie zeznań podatkowych, jest możliwe do 3 lat wstecz. Termin składania rozliczeń upływa z dniem 1 maja lub 1 lipca. O naszym terminie jesteśmy poinformowani na wstępnej deklaracji podatkowej, którą otrzymujemy. Osoby, które nie złożyły zeznania podatkowego, mogą zostać objęte karą finansową, nawet do 5000 DKK. W odniesieniu do zwrotu podatku, Polacy zyskują dodatkowe ulgi, m.in. zwrot kosztów podróży na trasie Polska – Dania, koszty zakwaterowania w tym kraju, jak również kosztów wyżywienia.
Starając się o te ulgi, nie musimy przedstawiać w urzędzie żadnych paragonów ani faktur. Miejmy jednak na uwadze to, że duński urząd może sprawdzić rzeczywiste przez nas poniesione koszty. Warto zaznaczyć, że średni zwrot podatku z Danii wynosi około 1200 euro. Zależy to w dużej mierze od czasu pracy, wynagrodzenia i wysokości odprowadzanych składek. W dalszym ciągu jest to jednak wysoka kwota pieniężna, przeliczając na złotówki.