Obliczanie odsetek od pożyczki

Odsetki to jeden z rodzajów kosztów, którego kredytobiorca nie jest w stanie uniknąć. Stanowią jeden z parametrów, który w wielu przypadkach decyduje o opłacalności wzięcia danej pożyczki. Dlatego warto znać kwotę odsetek jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania. Jak obliczyć odsetki od pożyczki?

Czym są odsetki?

Wzięcie pożyczki wiąże się nie tylko z oddaniem równowartości kwoty, która się zaciągnęło, ale również i dodatkowych opłat. Na całkowity koszt pożyczki składa się m.in.:

  • prowizja,
  • odsetki,
  • dodatkowe koszty.

Odsetki to nic innego jak dodatkowy koszt, ponoszony w związku z zaciągnięciem kredytu lub pożyczki. Nie mają one stałej wartości, także są zmienne. W związku z tym mogą być różne w przypadku każdego zobowiązania. Na ich wielkość ma wpływ stopa oprocentowania kwoty, o którą się ubiegamy. Im jest ona wyższa, tym wyższe są odsetki. Jeśli oprocentowanie jest niższe, to automatycznie obniżeniu ulegają odsetki. Warto dodać, że oprocentowanie jest podawane w skali roku. Ponadto na wysokość odsetek ma wpływ:

  • pożyczona kwota,
  • okres, na który wzięliśmy pożyczkę,
  • ilość dni w miesiącu,
  • rodzaju rat.

Należy zdawać sobie sprawę, że im wyższa kwota pożyczki i dłuższy czas kredytowania, tym odsetki są wyższe.

Jak obliczyć odsetki od pożyczki?

Każda firma pożyczkowa spisuje wszystkie koszty zaciągniętego zobowiązania. Jeśli jednak chcesz poznać wysokość odsetek przed podpisaniem umowy, możemy obliczyć je samodzielnie. Musimy tylko znać oprocentowanie nominalne, które jest podawane w skali roku. Określa ono stopę procentową, która jest brana pod uwagę przy obliczaniu odsetek.

Aby policzyć odsetki w skali roku, musimy pomnożyć wysokość oprocentowania nominalnego przez kapitał. Otrzymamy wynik to kwota odsetek, jaką zapłacimy w ciągu roku. Chcąc znać kwotę miesięcznych odsetek, wystarczy tylko otrzymaną wartość podzielić przez 12 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że wyliczona kwota jest szacunkowa i przybliżona. Dokładna kwota odsetek uzależniona jest również od innych czynników m.in. rodzaju rat (malejące lub równe), a także liczby dni w  danym miesiącu.

Odsetki można obliczyć jeszcze w łatwiejszy sposób, za pomocą kalkulatora online. Działa on na podstawie algorytmu, który w szybki sposób przedstawia przybliżoną wysokość miesięcznych oraz rocznych wydatków, uwzględniając stopę oprocentowania pożyczki. Aby z niego skorzystać, musimy podać dane takie jak kwota kredytu, oprocentowanie, ilość oraz rodzaj rat.

Oprocentowanie a odsetki

O ostatecznej wysokości odsetek, decyduje oprocentowanie pożyczki. Działa tutaj zasada, że im wyższe oprocentowanie, tym wyższe są odsetki. Analogicznie, niższe oprocentowani oznacza niższe odsetki. Im odsetki są niższe, tym niższe koszty poniesiemy. Dlatego decydując się na pożyczkę, warto przejrzeć ofertę kilku firm pożyczkowych i wybrać tą, która ma najniższe oprocentowanie. Warto zwrócić uwagę na rabaty oraz promocje.

Wiele instytucji pozabankowych oferuje pożyczkę gratis dla nowych klientów. W praktyce oznacza to, że jako nowy klient, nie ponosimy żadnych opłat, czyli odsetek, prowizja i oddajemy dokładnie taką sumę, na jaką zaciągnęliśmy zobowiązanie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem: https://pozyczkaposzukiwana.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here