Zdrowie a biznes

Nie od dziś wiadomo, że w powiedzeniu „w zdrowym ciele, zdrowy duch” nie ma ani grama przesady. A „zdrowy duch” (czyli dobry nastrój, odpowiednie gospodarowanie stresem, silna psychika) jest szczególnie istotny w biznesie, ponieważ to od mocy umysłu danego przedsiębiorcy nierzadko (a raczej: zazwyczaj) zależy sukces jego marki. Jakie więc sporty uprawiać, aby zachowywać zdrowe ciało i odprężony umysł? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule!

Trening siłowy

Ten rodzaj sportu (tak, chodzenie na siłownię to także sport!) wiąże się z intensywnym wysiłkiem w krótkim czasie. Chodzi o każde powtórzenie z dużym ciężarem lub o taki trening, którego intensywność opierać się będzie na krótkich przerwach pomiędzy poszczególnymi seriami, ćwiczeniami czy tak zwanymi obwodami (grupie ćwiczeń, w których każde następuje po kolejnym bez przerwy).

Metod treningu jest wiele, ale każdy ma jeden cel: zwiększać siłę i masę mięśniową, a jeśli nie zwiększać, to utrzymywać w tym stanie, w jakim znajdują się one obecnie. Intensywny trening siłowy wyzwala bardzo duże ilości hormonów i neuroprzekaźników, dotlenia cały organizm, sprawia, że układ krwionośny pozostaje w doskonałym zdrowiu, a zdrowe serce, żyły i tętnice to dotleniony, odpowiednio odżywiony i sprawny mózg.

Pływanie

Idealny rodzaj sportu dla tych, którzy dążą do równomiernego rozłożenia obciążenia w całym ciele. Podczas pływania ciało musi zaprząc do pracy każdy niemal mięsień, dlatego ten sport jest niezwykle przydatny dla wszystkich tych, którzy chcą zwiększyć swoją wydolność tlenową, a także, do pewnego stopnia, siłę i wytrzymałość całego ciała. Pływanie odbywa się w bardzo neutralnym środowisku, nie obciąża stawów i ścięgien, a woda działa kojąco na ludzki umysł.

Pływanie jest więc świetnym sposobem na odprężenie, rozluźnienie, pozytywne zmęczenie całego ciała, a także na zwiększenie swojej wydolności w pracy, kreatywności (co jest niezwykle ważne podczas zakładania firmy i rozwijania obecnej) i zdolności twórczego rozwiązywania problemów.

Bieganie

Bieganie jest tym rodzajem sportu, który wymaga od ludzkiego organizmu długotrwałego wysiłku o średniej bądź niskiej intensywności (wyłączając sprint). Długie biegi korzystnie wpływają na zwiększenie objętości płuc, a także samego mięśnia sercowego, które może w spoczynku uderzać wolniej (bo szybciej bije na treningu). Bieg nie powinien trwać jednak dłużej niż godzinę, w innym wypadku można narazić się na zbędny stres oksydacyjny i spory wystrzał kortyzolu, a więc hormonu stresu (stresu, którego przecież wielu przedsiębiorców ma aż nadto).

Bieganie pozwoli rozładować stres (o ile nie będzie zbyt intensywne), zatopić się w myślach, które, razem z przemierzanymi kilometrami, będą niczym nieskrępowane płynąć w odpowiednich kierunkach. Nie można oczywiście zapomnieć o dobrych butach, odpowiedniej odzieży wierzchniej, a także bieliźnie (kluczowe będą tutaj dobre majtki do biegania). Ten ekwipunek pozwoli na odbywanie owocnych treningów, a także zapobiegnie przed ewentualnymi kontuzjami na trasie, przegrzaniem organizmu czy nawet przed otarciami.

Podsumowanie

Każdy przedsiębiorca pracuje wydajniej, kiedy jego ciało i umysł znajdują się w stanie homeostazy. Nie ma nic gorszego dla czyjegoś biznesu niż chroniczne przepracowanie. Nie da się go niekiedy uniknąć, ponieważ życie przedsiębiorcy potrafi być niezwykle wymagające, ale warto gospodarować stresem w odpowiedni sposób. Ta inwestycja zwróci się każdemu, a przedsiębiorcy w dwójnasób!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here