Sklepy internetowe w Krakowie – co warto wiedzieć o ich zakładaniu?

0
1546

Sklep internetowy to jeden ze sposobów prowadzenia własnego biznesu. Obecnie działalność e-commerce stała się bardzo popularna. Jeśli i Ty chcesz zaistnieć ze swoim sklepem w sieci, koniecznie czytaj dalej. Ten artykuł jest dla osób, które chcą jak najwięcej dowiedzieć się o zakładaniu sklepów internetowych.

Sklep internetowy w Krakowie – dlaczego warto?

Jeśli zdecydujesz się na sklep internetowy w Krakowie, nie będziesz musiał ponosić aż tak wysokich kosztów wynajmu lokalu. Wynagrodzenie pracowników także nie będzie spędzało Ci snu z powiek. Zapłacisz pensje mniejszej ilości osób zatrudnionych, a dodatkowe fundusze przeznaczysz na promocję swojego sklepu internetowego. Oszczędzisz także czas. Sklep internetowy nie wymaga stałego prowadzenia, klienci mogą robić zakupy przez całą dobę. 

Dzięki sklepowi internetowemu możesz rozszerzyć grono klientów i dotrzeć do konsumentów z zagranicy. Taka działalność nie ogranicza Cię, jeśli chodzi o miejsce eksponowania produktów – możesz ich mieć naprawdę mnóstwo.

W końcu możesz też prowadzić znacznie tańsze i bardziej skuteczne kampanie reklamowe niż w przypadku sklepu stacjonarnego. 

Oprogramowanie, domena, hosting

Sklepy internetowe w Krakowie to świetny pomysł na biznes, jednak zwróć uwagę na parę kwestii. Musisz wybrać oprogramowanie. Masz kilka możliwości. Popularnością cieszą się darmowe platformy e-commerce, jednak musisz mieć dostateczną wiedzę, aby je wdrożyć. Kolejnym rozwiązaniem jest platforma typu SaaS, za którą będziesz płacić comiesięczny abonament. Dobrym pomysłem może okazać się wybór oprogramowania na licencji. Jego plusem jest to, że dostajesz platformę na wyłączność, możesz ją dowolnie rozbudowywać o nowe moduły. Minusy? Jeśli zdecydujesz się na tego rodzaju oprogramowanie, nie otrzymasz darmowych i automatycznych aktualizacji (na które możesz liczyć, wybierając oprogramowanie SaaS). 

Sklepy internetowe dedykowane przeznaczone są dla dużych biznesów z potężną ilością asortymentu. Tworzone są od podstaw przez programistów i grafików według konkretnego projektu. Jak pewnie się domyślasz, tego rodzaju platformy e-commerce nie kosztują mało. 

Warto, abyś skupił się na takich aspektach sklepów internetowych jak domena i hosting. Domena musi być jednocześnie nazwą Twojego sklepu. Wybierz chwytliwą i łatwą do zapamiętania. 

Twoja strona będzie potrzebowała miejsca na serwerze. Dostęp do niego to inaczej hosting. Najlepiej porównaj parametry kilku ofert hostingowych i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Pamiętaj, tylko aby zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. 

Co z regulaminem i polityką prywatności?

Regulamin i polityka prywatności sklepów internetowych w Krakowie to bardzo często pomijane kwestie. Szkoda, bo od nich może zależeć to, czy klient poczuje się w pełni poinformowany na temat zakupów, reklamacji, zwrotów i przechowywania swoich danych. 

Wiedz, że posiadanie regulaminu w swoim sklepie internetowym to Twój obowiązek. Skonstruuj go tak, aby był, jak najlepiej dopasowany do rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności. Pewne jego punkty, takie jak składanie zamówień, formy dostawy i płatności, realizacja zamówień, odstąpienie od umowy, odpowiedzialność sprzedawcy za wady, nie mogą wzbudzać zastrzeżeń.

Pamiętaj o polityce prywatności. Dane klientów przechowywane w Twoim sklepie internetowym muszą być bezpieczne. Zapewni to między innymi protokół SSL. Poinformuj klientów o sposobie przechowywania ich danych, nie zapomnij przy tym o RODO.  

Jak promować sklepy internetowe w Krakowie?

Masz już sklep internetowy (lub sklepy internetowe). Teraz pora pomyśleć o promocji. Bez niej żaden biznes nie utrzyma się w sieci. Konieczna jest obecność w mediach społecznościowych. Załóż Twittera, Instagram, fanpage na Facebooku. Klienci lubią, kiedy sklep informuje ich o nowościach, promocjach czy rabatach. 

Działania marketingowe to także własny blog i newsletter. Ten pierwszy pozwoli Ci jak najlepiej zaprezentować swój asortyment, natomiast drugi pełni funkcję informacyjną. Powiadamia o nowych wpisach na blogu, promocjach i rabatach. 

Nie trzeba chyba wspominać, że jeśli chodzi o promocje swojego sklepu internetowego, bardzo ważne są odpowiednie treści na stronie, czyli content marketing. To dzięki niemu klient będzie przekonany, że ma produkt najlepszej jakości, bez którego już teraz nie będzie się mógł obyć. Postaraj się, aby publikacje na blogu i opisy asortymentu były dobrej jakości – oryginalne i przyciągające. 

Nie zapomnij o SEO. Ma ono duże znaczenie. Przede wszystkim pomoże Twojej stronie znaleźć się na pierwszych miejscach w wyszukiwarce. Wszystko za sprawą pozycjonowania, content marketingu i audytu SEO, który warto przeprowadzać co jakiś czas.  

Formy płatności i dostawy w sklepach internetowych

Zaproponuj swoim klientom jak najwięcej form płatności. Użytkownicy muszą mieć możliwość zapłaty kartą, przelewem czy gotówka podczas dostawy. Podobnie jest z samą dostawą. Nie ograniczaj się tylko do kuriera. Użytkownicy wolą mieć więcej form dostawy do wyboru – zaproponuj Pocztę Polską, paczkomat, kuriera lub odbiór osobisty. 

Sklepy internetowe w Krakowie mają spore szanse powodzenia. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, ale i przemysłowym. Warto dlatego pomyśleć o dobrze prosperującym biznesie w sieci. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here