Mimo ciągle trwającej pandemii Covid-19, rynek pracy powoli się podnosi. Chociaż do pełnej normalności ciągle daleko, to wszystko zmierza w dobrą stronę. Pracodawcy i pracownicy przystosowali się do nowych warunków. Gdy tylko to możliwe, pracujemy zdalnie. Wydaje się, że nawet po ustąpieniu koronawirusa i jego ostatecznym odwrocie, udział pracy zdalnej przy wykonywaniu obowiązków będzie bardziej powszechny. Oczywiście nie wszystkie zawody można wykonywać zdalnie. Mimo rozwoju nowych technologii, trudno wciąż wyobrazić sobie komunikację miejską bez kierowców, czy też sklepy stacjonarne bez sprzedawców. W terenie działają też wszelkiego rodzaju służby – policjanci, żołnierze, ratownicy, lekarze i strażacy.
Lista zawodów wykonywanych w Polsce jest bardzo długa, a rynek pracy w Polsce oferuje wiele możliwości wykonywania zawodu. Jedne zawody dopiero co powstają, jak np. te związane z naukami kognitywnymi i nowymi technologiami,a inne wymierają. Trudno w dzisiejszych czasach o dobrego szewca, czy zduna – buty, jeśli się zniszczą, to kupujemy nową parę, a domy ogrzewamy gazem lub prądem.
W których zawodach najłatwiej znaleźć pracę? Czy zawody, którymi para się najwięcej osób, oznaczają łatwość znalezienia etatu dla siebie w tej niszy? Czasem tak, a czasem nie. Poza tym, duża rotacja oznacza najczęściej, że pracę w takich zawodach podejmuje się tylko, gdy to konieczne, a w trakcie szuka lepszego zajęcia. Większość ludzi, która skończyła studia, chciałaby pracować w zawodzie związanych z kierunkiem takich studiów. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a już wybierając kierunek należy myśleć o przyszłości – Gdyby wszyscy Polacy po psychologii chcieli praktykować, to zabrakło by w ich poradniach pacjentów. Ilość wyprodukowanych przez szkolnictwo wyższe menadżerów, również nie przystaje do rynku pracy.
Rynek pracy
Przeglądając oferty pracy w Polsce, szczególną uwagę zwróćmy na warunki, jakie oferuje pracodawca. Nawet w ramach jednego zawodu, wynagrodzenie i inne warunki pracy mogą być zróżnicowane. Nie zawsze zależy to od doświadczenia i kwalifikacji – różni pracodawcy różnie płacą.
Jeśli nie mamy pomysłu, co robić w życiu, to spokojnie – takich ludzi jest bardzo dużo. Nie każdy od dziecka wie, co będzie robił przez całe życie. Niema nic złego w eksperymentowaniu i częstym zmienianiu zawodu. Kto szuka ten znajdzie, a podejście takie umożliwia nam znalezienie takiego zajęcie, które oprócz godziwego wynagrodzenia zapewni nam satysfakcję, która na dłuższą metę jest bardzo istotna – bez tego trudno pracować na wysokich obrotach.
W dzisiejszych czasach warto rozważyć karierę w ciągle rozwijającej się branży IT. Chociaż kojarzy się ona raczej z umysłami ścisłymi i programistami, to nawet humaniści znajdą tu coś dla siebie. Można zostać np. twórcą wszelkich tekstów, które zamieszczane są potem na rozmaitych stronach internetowych. Wynagrodzenie w tym zawodzie nie należy do najwyższych, trudno też o jakąkolwiek satysfakcję – ale tak jak wszystkiego i tego warto spróbować. Może okaże się, że to coś dla Ciebie?