Praca dla 15 latka

Pierwsza praca to zawsze wielkie wydarzenie dla każdego młodego człowieka, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę na polskim rynku pracy. Kiedy Polki i Polacy najczęściej rozpoczynają swoją pierwszą pracę w życiu?

Jak pokazują badania, jest to zależne nie tylko od płci, ale również od miejsca zamieszkania. Mężczyźni zdecydowanie wcześniej wchodzą na rynek pracy w porównaniu do kobiet. Średnia wieku w którym mężczyźni rozpoczynają swoją pierwszą pracę, to 20 lat w miastach (19 na wsi). W przypadku kobiet średnia ta wynosi 22 lata dla kobiet mieszkających w miastach oraz 21 lat dla kobiet mieszkających na wsi. Mimo tego, że młodzi Polacy później rozpoczynają swoją karierę zawodową w miastach, to nie dotyczy to stolicy. W Warszawie średnia wieku osób, które decydują się na podjęcie się swojej pierwszej pracy w życiu wynosi 19 lat dla mężczyzn oraz tyle samo dla kobiet – również 19 lat.

No dobrze. To są oficjalne dane i statystyki, ale jak jest naprawdę. Kiedy najlepiej rozpocząć swoją pierwszą pracę i czy można zrobić to wcześniej niż po 18 roku życia?

Oczywiście, że pracować możemy o wiele wcześniej niż w wieku 18 czy 19 lat. Najnowsze przepisy, które weszły nie tak dawno temu w życie pozwalają na pracę każdej młodej osobie, która ukończyła 15 rok życia – oczywiście za zgodą jej rodzica lub opiekuna prawnego.

Praca dla 15 latka? Wydaje się to pomysł dość abstrakcyjny. W końcu co może robić ktoś tak młody i jeszcze (najczęściej) niedoświadczony i nie do końca odpowiedzialny? Wbrew pozorom jest wiele zawodów w których pracodawcy chętnie przyjmują bardzo młode 15, 16 czy 17 letnie osoby. Są to jednak najczęściej zawody, które nie wymagają od swoich pracowników zbyt dużych kwalifikacji i odpowiedzialności.

Przykładem takiego zawodu jest chociażby roznoszenie ulotek. Ulotki roznoszą najczęściej osoby bardzo młode (15-18 lat), które chcą dorobić sobie trochę do swojego kieszonkowego oraz osoby starsze po 60 roku życia, które chcą dorobić sobie z kolei do swojej niskiej emerytury.

Innym zawodem do którego 15-letnie osoby chętnie są przyjmowane to sprzątanie. Dotyczyć to może sprzątania w restauracjach, barach, pubach czy nawet klubach nocnych.

Czasami młode 15-16 letnie osoby są też brane na stanowiska związane z prostą pomocą przy kuchni. Oczywiście nie gotują całych dań w barach i restauracjach, ale często takie osoby pomagają szefowi kuchni i wykonują jego polecenia.

Oczywiście nie ma obowiązku pracy w tak młodym wieku i decyzja o rozpoczęciu pracy w tak młodym wieku powinna zawsze należeć przede wszystkim do małoletniego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here