Biznesomania

Wyceniamy Twój przyszły biznes !

Hantle z siłowni
Biznesy średniobudżetowe Biznesy wysokobudżetowe

Osiedlowa siłownia

Niezaprzeczalnym faktem jest, że zarówno siłownie jak i ogólny zdrowy styl życia, od kilku lat zyskują na popularności. Coraz więcej Polaków decyduje się na wykupienie karnetu i chodzenie na siłownię. Powodów tego stanu rzeczy może być wiele: większa świadomość na temat zdrowia, chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, wyrzeźbienia sylwetki czy poprawa ogólnego samopoczucia. Faktem jest, że chodzenie na siłownie staje się coraz popularniejsze, a na rynku takich usług wciąż popyt przewyższa podaż. Jednak czy rynek jest na tyle rozbudowany żeby duże nakłady przeznaczone na tego typu inwestycje mogły się zwrócić?

Jaka siłownia

Istnieje kilka rodzajów siłowni. Każdy z tych rodzajów ma swojego klienta, który ma określone możliwości finansowe. Moim zdaniem siłownie można podzielić na trzy rodzaje.
• Osiedlowe siłownie
• Duże ekskluzywne kluby fitness
• Siłownie dla kobiet
Dzisiaj chciałbym skupić się na pierwszym rodzaju czyli na siłowni osiedlowej.

Osiedlowa siłownia

To zdecydowanie najmniej kapitałochłonny rodzaj siłowni. Lokale, w których może się znajdować osiedlowa siłownia są stosunkowo małe. Zazwyczaj znaleźć tam możemy używany sprzęt przez co koszty inwestycji w przyrządy do ćwiczeń są zdecydowanie niższe niż w przypadku innych rodzajów siłowni. Grupa docelowa siłowni osiedlowych to mężczyźni, którzy wybierają miejsce ćwiczeń poprzez cenę( karnety na taką siłownie zazwyczaj są najtańsze) oraz ze względu na bliskość siłowni od ich miejsca zamieszkania. Klienci takiej siłowni często albo znali się wcześniej albo poznają się na siłowni co daje dodatkowy atut, gdyż siłownia staje się nie tylko miejscem ćwiczeń, ale i miejscem spotkań co dodatkowo wpływa na lojalność klientów.

Koszty

Lokal

Wynajęcie lokalu pod siłownię nie jest proste. Sugeruję aby siłownia znajdowała się na parterze, gdyż duże ciężary opadające na ziemię mogą spowodować poważne uszkodzenia w posadzce lub w konstrukcji budynku. Oprócz zdroworozsądkowych zasad istnieją również bardzo mocno sprecyzowane przepisy prawa dotyczące zakładów odnowy biologicznej jakimi są siłownie:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
1)z dnia 17 lutego 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie,
kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej

§ 23. 1. W zakładach odnowy biologicznej, w których znajdują się pomieszczenia do ćwiczeń fizycznych,
masażu wodnego lub sauny, wydziela się szatnie.
2. W szatniach, o których mowa w ust. 1, oprócz
pomieszczenia do przechowywania odzieży wydziela się pomieszczenie sanitarne, które powinno być:
1) dostępne bezpośrednio z pomieszczenia do przechowywania odzieży;
2) wyposażone co najmniej w:
a) 1 natrysk dla 10 osób,
b) 1 umywalkę dla 10 osób,
c) 1 ustęp.
3. Powierzchnię w pomieszczeniu do przechowywania odzieży dostosowuje się do maksymalnej liczby osób korzystających z usług świadczonych w zakładzie, przy czym powierzchnia ta powinna wynosić
nie mniej niż 0,5 m2 wolnej powierzchni podłogi na osobę.
4. Pomieszczenie, o którym mowa w ust. 3, wyposaża się w miejsca do siedzenia oraz w szafki lub wieszaki na odzież, oddzielne dla każdego korzystającego z usług świadczonych w zakładzie.
5. W przypadku zorganizowania w zakładzie, o którym mowa w ust. 1, wspólnych ćwiczeń dla kobiet
i mężczyzn wydziela się osobne szatnie dla kobiet i mężczyzn.
6. Dopuszcza się zorganizowanie wspólnego pomieszczenia do przechowywania odzieży w przypadku wydzielenia co najmniej jednej kabiny do przebierania.
7. Dopuszcza się korzystanie z ustępu znajdującego się w pomieszczeniu, o którym mowa w ust. 2, jeżeli ustęp ten jest dostępny także z dróg komunikacji ogólnej.
§ 24. 1. Pomieszczenia do ćwiczeń fizycznych wyposaża się w klimatyzację lub wentylację mechaniczną, o wydajności zapewniającej przepływ powietrza zewnętrznego w ilości co najmniej 50 m3/godz. na jedną osobę, przy uwzględnieniu maksymalnej liczby osób korzystających z usług świadczonych w zakładzie.
2. W siłowniach ilość powietrza, o której mowa w ust. 1, powinna wynosić co najmniej 100 m3/godz. na jedną osobę.
3. W pomieszczeniu solarium, masaży mokrych oraz w pomieszczeniach, w których znajdują się natryski i łaźnie parowe, instaluje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, podciśnieniową.
4. Materace do ćwiczeń w zakładach odnowy biologicznej powinny być wykonane z materiału łatwo
zmywalnego, odpornego na działanie środków, o których mowa w § 10 ust. 2

Dodatkowo jako przedsiębiorca zakładający taką działalność musimy wiedzieć, że nasz budynek powinien mieć recepcje i poczekalnie natomiast sama siłownia, powinna być zlokalizowana w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić jego wyodrębnioną część.

Miejsc, które spełniałyby powyższe warunki jest mało i dlatego ceny za wynajem takich pomieszczeń mogą być relatywnie wysokie. Po przejrzeniu ofert oszacowałem, że pomieszczenie w sąsiedztwie blokowisk o wielkości 400 m2 można wynająć za 4000 zł miesięcznie. Niestety koszty remontu i przystosowania lokalu do siłowni (stworzenie szatni, recepcji, pryszniców, zakup szafek ławek, położenie gumy na podłodze, malowanie itp.) może nasz wynieść nawet 20 000 zł.

Koszty sprzętu

Do tego rodzaju siłowni kupuje się zazwyczaj sprzęt używany. Można go kupić poprzez znane serwisy aukcyjne oraz przez fora internetowe skupiające przy sobie rzeszę sympatyków kulturystyki. Jeśli chcemy otworzyć własną siłownię musimy dopasować ilość sprzętu do przestrzeni, jaką dysponujemy w lokalu. Przykładowo znalazłem w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży takiego sprzętu za cenę 17 000 zł. W skład oferty wchodzą:
• atlasy treningowe
• ławeczki
• wioślarz
• rowerek
• step per
• gryfy
• talerze
• hantle
• worek i inne sprzęty
Po renowacji sprzętu, oraz dokupieniu kilku pozostałych urządzeń koszt powinien się zamknąć w granicach 25 000 zł.

Koszty pracy

W siłowni tego typu powinniśmy zatrudnić dwóch instruktorów fitness i jedną osobę na recepcję. Oczywiście w celu zmniejszenia kosztów warto wyrobić samemu uprawnienia instruktora. Jednak nie wszyscy są w stanie uzyskać takie papiery, dlatego przyjąłem, że zatrudnimy 2 instruktorów a recepcjonistą będzie właściciel. Koszt utrzymania dwóch takich instruktorów to wydatek rzędu 5 500 zł miesięcznie.

Przychody

Jak wiadomo koszty w przedsiębiorstwie są realne a przychody wirtualne. Pamiętając tą zasadę, spróbujemy sporządzić przykładowe projekcje finansowe dla takiego przedsiębiorstwa według cennika przedstawionego poniżej:

Wejścia

Jednorazowe wejście

10 zł

Karnet 12 wejść

60 zł

Karnet 20 wejść

80 zł

Napoje

Zimne napoje

6 zł

Woda

4 zł

Napoje energetyczne

8 zł

Napoje proteinowe

10 zł

Na początku przy założeniu, że sprzedamy 150 miesięcznych karnetów z czego 100 będzie na dwanaście wejść a 50 na dwadzieścia wejść plus kilkanaście wejść jednorazowych, suma wpływów powinna osiągnąć nieco ponad 10 000 zł. Dodatkowym zarobkiem może być sprzedaż napojów. Tutaj ze względu na wysokie marże możemy zarobić nawet 2 tys miesięcznie.

Po okresie inkubacji, kiedy nasza marka stanie się rozpoznawalna, możemy liczyć na sprzedaż do 220 karnetów miesięcznie. To powinno nam dać przychody rzędu 15 000 zł miesięcznie i zyski ze sprzedaży napojów do 3 000 zł. Oczywiście przy większej ilości klientów należy wziąć pod uwagę zatrudnienie następnego trenera. W przyszłości warto zastanowić się nad możliwością sprzedaży suplementów diety, sterydów oraz nad możliwością dodatkowo płatnej usługi treningu personalnego.
Suma kosztów i przychodów

Opis Cena

Koszty

Koszty jednorazowe

Koszt przystosowania lokalu

20 000,00 zł

Koszt zakupu urządzeń

25 000,00 zł

Kasa fiskalna

1 000,00 zł

Zakup lodówki

1 000,00 zł

Meble( recepcja, krzesła, wieszaki)

2 000,00 zł

Suma

49 000,00 zł

Koszty cykliczne

Koszt wynajmu(miesięczny)

4 000,00 zł

Koszt pracowników(miesięczny)

5 500,00 zł

Koszty bieżące (miesięcznie)

1 000,00 zł

Suma

10 500,00 zł

Przychody (na początku)

Z wejść 10 500,00 zł
Zysk ze sprzedaży napojów 2 000,00 zł
Suma 12 500,00 zł

Przychody (po rozwinięciu działalności)

Z wejść 15 000,00 zł
Zysk ze sprzedaży napojów 3 000,00 zł
Suma

18 000,00 zł

Podsumowanie

Założenie siłowni nie jest łatwe. Oprócz szczegółowych przepisów prawa dotyczących wyposażenia takiej siłowni, istnieje dość duża bariera finansowa powodująca, że ten biznes jest przeznaczony dla bardziej majętnych ludzi. Jednak, poprzez zakup używanego sprzętu oraz redukcję zatrudnienia trenerów personalnych, koszty działalności znacznie się zmniejszą. Mimo wszystko na siłownię tego typu trzeba wydać co najmniej 49 000 zł.

Podobnie jak w przypadku całego rynku usług, przy założeniu biznesu pod tytułem siłownia, najważniejsza jest lokalizacja. Najlepsza będzie umiejscowiona, w pobliżu osiedli mieszkalnych, tak by nasza grupa docelowa miała jak najbliżej.

Trzeba mieć nadzieję, że moda na zdrowy tryb życia wpłynie jeszcze bardziej na upowszechnienie się ćwiczeń fizycznych wśród Polaków, zgodnie z maksymą „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

7 KOMENTARZY

 1. W tym msc zarobiłem 1,5tys zł słownie tysiąc pięćset złotych! po opodatkowaniu. Klub 475m2 Warszawa. Maszyny za 450tys a całość kosztowała mnie około 800tys zł :/ na szczęście mam inny biznes niż klub i to nie osiedlowy o jakim mowa. Papier przyjmie wszystko a realia sa inne niestety.

 2. Obawiam się, że autor nie przyłożył się do wyliczenia kosztów.

  Sama profesjonalna mata na podłogę o powierzchni 200mkw to wydatek rzędu 25’000 – 30’000zł.
  Obawiam się, że wynajem lokalu w cenie 10zł/mkw to też raczej pobożne życzenie.

  Radziłbym nie sugerować się tym artykułem jeśli ktoś na poważnie myśli o tym biznesie.

 3. Ja prowadze własna siłownie 220 metrow (z szatniami, 1 natrysk,toalety i dwie sale) sprzet używany, kilka biezni rowerki, wiosła itd.) Stałe koszty to ok 5000 tys oczywiście pracownika nie mam. I zostaje jakies 10000 tys.przez 6 miesiecy a przez reszte roku 6 do 8 tys. Oczywiscie sam ogarniam naprawy i remonty.

 4. Wyliczenia są chyba zbyt optymistyczne. Nie można kupić profesjonalnego sprzętu za 25 tysięcy, a jeżeli kupujesz nieprofesjonalny to sam ściągasz na siebie dodatkowe koszty i problemy.

  Znajomy ma siłownię na Śląsku, wyposażona w profesjonalny sprzęt HBP, naprawdę widać wysoką półkę i jakość. I część maszyn ma po 20 lat, a wciąż są w użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *