Biznesomania

Wyceniamy Twój przyszły biznes !

Zakład fryzjerski ze średniej półki
Biznesy średniobudżetowe Wyceny

Zakład fryzjerski ze średniej półki

Jednym z pierwszych pomysłów na biznes, jakie nasunęły mi się do głowy był salon fryzjerski. Nie jest to miejsce gdzie  zarabia się miliony ale z pewnością jest to pewny zarobek w niepewnych czasach kryzysu. Skąd ta pewność? Ludzie niezależnie od sytuacji ekonomicznej, zawsze będą potrzebować fryzjerów. Przekonanie to skłoniło mnie do zrobienia pewnego rodzaju kosztorysu założenia oraz prowadzenia salonu fryzjerskiego. Naturalnie salon salonowi nie równy. Dlatego w moim artykule postaram się wycenić średniej wielkości salon w centrum niedużego miasta jakim jest Radom.

 Cel wyceny

Celem mojej wyceny jest podanie szacunkowego kosztu założenia i utrzymania salonu fryzjerskiego oraz zysków jakie może wygenerować. Wszelkie wyliczenia są elastyczne i należy przystosować je do konkretnych warunków.

Założenia ogólne

Przedmiotem wyceny jest „średniej półki” zakład fryzjerski. W zakładzie tym ma pracować 3 fryzjerów. Zakład musi być wyposażony zarówno w nowy sprzęt, jak i nowe meble. Firma znajdować się będzie w centrum miasta Radom (220 tyś mieszkańców). W okolicy znajdują się biurowce oraz osiedla mieszkalne. Forma działalności takiego zakładu, to spółka cywilna rozliczająca się podatkiem VAT oraz podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Zasady ogólne są szczególnie korzystne przy małych dochodach przedsiębiorstwa.

Koszty

Jak wiadomo własny biznes praktycznie nigdy nie jest tani. Szczególnie jeśli mówimy o jego zakładaniu. W przypadku zakładu fryzjerskiego najdroższym elementem w początkowej fazie będzie jego wystrój. To jednak wydatek jednorazowy. Do zakładu należy zakupić:

 • Suszarki hełmowe
 • Fotele fryzjerskie
 • Dwie ławki do poczekalni na max 8 osób
 • Dwie myjnie fryzjerskie
 • Dwie witryny na sprzęt
 • Wieszak
 • Trzy lustra
 • Kasa fiskalna
 • Sprzęt fryzjerski

Koszty pracy

Jak już wspomniałem, w krótkim okresie czasu najdroższym elementem prowadzenia biznesu fryzjerskiego jest „umeblowanie” , jednak najdroższym wydatkiem jaki przedsiębiorstwo będzie musiało ponieść w długim okresie czasu jest koszt pracy.

Pracujący u nas fryzjerzy będą zarabiać 1600 zł brutto. Nie jest to wysoka pensja jednak wystarczająca, żeby zachęcić młodych fryzjerów (niekoniecznie bez doświadczenia) do pracy dla nas.

Oczywiście kwota, która dla pracownika jest uważana za brutto, dla pracodawcy  kwota brutto nie jest. W rzeczywistości pracownik będzie kosztował nas więcej niż 1600 zł. Jeśli zatrudniamy na umowę na pracę jesteśmy zobowiązani opłacić konkretne świadczenia do budżetu państwa.

Wszelkie wyliczenia dotyczące kosztu zatrudnienia pracownika :

Ubezpieczenia

Składka

Koszt

Emerytalne

9,76%

156,16 zł

Rentowe

6,50%

104,00 zł

Wypadkowe

1,93%

30,88 zł

FP

2,45%

39,20 zł

FGŚP

0,10%

1,60 zł

Razem

20,74%

331,84 zł

Koszt utrzymania jednego pracownika

1 931,84 zł

Koszt utrzymania trzech pracowników

5 795 zł

 

Jak widać trójka pracowników będzie nas kosztować prawie 6 tysięcy złotych miesięcznie. Nie jest to mało. Jednak trzeba pamiętać, że z świadczeń z Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych można być zwolnionym po spełnieniu konkretnych warunków.

Koszty przygotowania lokalu

Jest to koszt jednorazowy, przeznaczony na odświeżenie lokalu oraz przystosowania go do obsługi klientów. Koszt 8 tyś złotych zawiera w sobie wszelkie koszty związane z sprzątaniem, malowaniem, montowaniem mebli, wszelkimi kosztami związanymi z przystosowaniem  nieruchomości.

Koszty wynajmu

Wynajem kosztować będzie 1500 zł miesięcznie. W zamian dostajemy osiemdziesięciometrowy lokal. Jest to koszt dość optymalny do prowadzenia tego typu biznesu w takim miejscu. Dodatkowo musimy doliczyć opłatę za media takie jak prąd, woda oraz koszty środków czystości.

Zaopatrzenie

Oczywiście,  każdy fryzjer powinien mieć na „stanie” odpowiednią ilość wszelkich specyfików fryzjerskich typu:

 • farby
 • żele
 • gumy do włosów
 • lakierów
 • szamponów
 • oraz wszystkich innych potrzebnych do pracy.

Wartość zaopatrzenia wyceniłem na 1000 zł miesięcznie.Taka suma może wydawać się bardzo duża, ale przecież specyfiki te nie należą do tanich a brak któregoś z nich może oznaczać utratę klienta.

Suma wszystkich kosztów

Po zebraniu wszystkich kosztów zarówno tych jednorazowych,  jak i tych powtarzających się pozwoliłem sobie na przykładowe zestawienie wszystkich kosztów na początku działalności.

Opis

Cena

Wydatki cykliczne

Wynajęcie lokalu + media

       2 500,00 zł

Wynagrodzenia pracowników (w sumie)

       5 795,52 zł

Zaopatrzenie ( lakiery farby, żele itp..)

       1 000,00 zł

Suma wydatków cyklicznych

       9 295,52 zł

Wydatki jednorazowe

Remont lokalu

       8 000,00 zł

2 szt. suszarek hełmowych Cerriotti 3000

       1 500,00 zł

3 szt. foteli fryzjerskich Galant

       3 000,00 zł

dwie ławki do poczekalni

       2 000,00 zł

2 szt. myjni fryzjerskich Lady Y Pik Express

       3 100,00 zł

witryny na sprzęt 2 szt

       1 500,00 zł

wieszaki

          300,00 zł

3 szt. konsolet (lustra) fryzjerskich Ayala BONA

       2 220,00 zł

kasa fiskalna

       1 000,00 zł

Sprzęt fryzjerski (suszarki nożyce, maszynki itp..)

       3 000,00 zł

Suma wydatków jednorazowych

         25 620,00 zł

Suma                   34 915,52 zł

 

Suma wszystkich kosztów jednorazowych zgodnie z założeniami, wynosi 25 620  zł. Nie jest to mała kwota szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ryzyko jakie przyszły przedsiębiorca bierze na siebie otwierając taką działalność.

Przychody

Teraz pora na to co będzie napędzać nasze przedsiębiorstwo. Przychody zakładu fryzjerskiego opierają się na usługach fryzjerskich. Za każdą usługę jaką klient sobie zażyczy będzie musiał zapłacić według cennika:

Cennik  Netto Brutto
a) męskie
Strzyżenie

12,04 zł

13,00 zł

Mycie

2,78 zł

3,00 zł

Modelowanie

1,85 zł

2,00 zł

Baleyage

27,78 zł

30,00 zł

Strzyżenie brody

4,63 zł

5,00 zł

Strzyżenie wąsów

1,85 zł

2,00 zł

b) damskie
Strzyżenie

23,15 zł

25,00 zł

Mycie

4,63 zł

5,00 zł

Modelowanie

9,26 zł

10,00 zł

Trwała ondulacja

41,67 zł

45,00 zł

Baleyage

46,30 zł

50,00 zł

Farbowanie

37,04 zł

40,00 zł

Refleksy

23,15 zł

25,00 zł

Kok

9,26 zł

10,00 zł

 

Ceny te nie należą ani do najdroższych ani do najtańszych co oczywiście wpisuje się w nasze założenia.Podczas liczenia przychodów należy pamiętać, że przedsiębiorce interesują ceny netto. Według tych cen buduje swoje przychody. Różnica między ceną brutto i netto jest podatkiem VAT, który mamy obowiązek zwrócić państwu. Stawka VAT na usługi fryzjerskie to 8%.

Prognoza przychodów

Co prawda praca fryzjera nie jest sezonowa (w końcu prawie każdemu rosną włosy, niezależnie od pory roku), ale na rynku usług fryzjerskich można zauważyć pewną sezonowość. Zwiększenie obrotów następuje przed uroczystościami takimi jak rozpoczęcia roku w szkołach, imprezami takimi jak sylwester, świętami zarówno religijnymi (Święta Bożego Narodzenia),  jak i państwowymi. Zgodnie z moimi wyliczeniami przygotowałem diagram, który przedstawia ilość usług jakie będziemy wykonywać w rozróżnieniu na płeć i miesiące:

 

Diagram ilości usług w danych miesiącach.
Diagram ilości usług w danych miesiącach.

Ilość usług może na pierwszy rzut oka być duża, ale zgodnie z cennikiem, który opisałem wyżej, strzyżenie+mycie głowy+modelowanie to trzy odrębne usługi. Podzieliłem je w ten sposób, aby  ułatwić sobie prognozowanie przyszłego przychodu.

Zgodnie z moimi obliczeniami jeden fryzjer pracujący osiem godzin dziennie jest w stanie wykonać 12 usług na kobietach ( 40 minut jedna kobieta) lub 24 usługi na mężczyznach (20 minut jeden mężczyzna). Przyjmuję, że dwójka pracowników zajmie się kobietami, a jedna osoba mężczyznami. Naturalnie nikt nie jest w stanie pracować na 100% przez cały ten czas, tak więc przyjąłem, że obłożenie klientów w najbardziej ruchliwym okresie nie przekroczy 70%. Zgodnie z moimi założeniami ilość usług jakie będą udzielać fryzjerzy będzie prezentować się następująco:

 

Dokładna ilość wykonanych usług
Dokładna ilość wykonanych usług

Zgodnie z cennikiem (netto) usługi te powinny generować poniższe przychody:

 

Przychody firmy z konkretnych usług.
Przychody firmy z konkretnych usług.

Jak widać na dołączonych obliczeniach najbardziej efektywnymi miesiącami mogą być maj, czerwiec i grudzień. To właśnie w trakcie tych miesięcy nasza firma osiągnie największe przychody.

Zyski

Naturalnie przychody nie są zarobkiem właścicieli salonu. Są to jedynie pieniądze jakie uzyskaliśmy w drodze wykonywania usług. Aby obliczyć realne zarobki oraz zwrot z inwestycji należy obliczyć saldo przedsięwzięcia. Dla ułatwienia przyjąłem, że koszty pracy oraz inne wydatki cykliczne są stałe. Poniżej przedstawiam moje wyliczenia:

Obliczenia salda przedsiębiorstwa
Obliczenia salda przedsiębiorstwa

Nasza firma skorzysta z możliwości amortyzacji jednorazowej kosztów. Możliwość ta jest przeznaczająca dla osób fizycznych dopiero otwierających swoją działalność. Dzięki temu zabiegowy nasz zakład fryzjerski będzie wykazywał stratę aż do ostatniego miesiąca pierwszego roku. Od zysku z grudnia musimy zapłacić podatek dochodowy w wysokości 18%. Jak wynika z powyższej tabeli zakład fryzjerski powinien nam się zwrócić w dwunastym miesiącu od założenia działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Zakład fryzjerski to dość dobry pomysł na biznes dla ludzi, którzy nie mają zbyt wielkiej sumy pieniędzy. Oczywiście nie jest też tani. Prawie 30 tys na start ( przy 3 stanowiskach) może odstraszyć nawet bardziej majętnych czytelników. Trzeba jednak pamiętać, że w mojej wycenie skupiłem się głównie na nowym wyposażeniu salonu fryzjerskiego. Istnieje również rynek mebli oraz urządzeń używanych. Ceny w takim wypadku stają się o wiele niższe a cały biznes bardziej opłacalny.

Jednak niższa jakość oferowanych usług może przełożyć się na zmniejszony ruch w naszym salonie co bezpośrednio wpłynie na przychody. Im mniej klientów tym mniejszy utarg, a co za tym idzie mniejsze zyski. W przypadku takowych trzeba będzie redukować zatrudnienie, które jak już wspominałem jest największym kosztem w długim okresie czasu. Ewentualnie należy zastanowić się nad umową zawieraną między pracownikami a salonem. Może zamiast umowy o pracę bardziej opłacalna będzie umowa o dzieło lub umowa na zlecenie.

W przypadku, kiedy salon znajdzie uznanie klientów, zastanowić się można nad zwiększeniem zatrudnienia. Trzeba jednak pamiętać, że za duża ilość stanowisk może wpłynąć negatywnie na postrzeganie naszego salonu. Klienci mogą zacząć utożsamiać nasz zakład z wiecznym bałaganem co również może odbić się na wynikach finansowych.

Możliwości rozwoju tego biznesu jest wiele i tak naprawdę powodzenie w tej części rynku usług zależy głównie od właścicieli, którzy swoimi decyzjami przyczyniają się do rozwoju lub bankructwa firmy.

23 KOMENTARZE

  • Nie ma co się śmiać gdy ustali się tak niskie ceny możliwe jest pozyskanie tylu klientów.
   Coc moim zdaniem jest to nie potrzene by tak zanizac ceny moze zrobic ten balejage za 90zł (to itak bardzo mało) i dac odetchac pracownikom bo szybko pojdzie fama na miescie iz jestesmy wyzyskiwaczem

 1. Ceny za usługi są zbyt niskie nawet na małe miasto,także można założyć,że gdy tylko będzie klientela, zysk powinien wzrosnąć.Nie uwzględniono reklamy ,bo to jest podstawą i warunkiem na poczatku działalnosci salonu.

 2. mam nadzieje ze nikt nie uwierzy w te brednie zacznijmy od czynszu ja place 6000 netto plus opłaty ok 1000 i jak mi przyjdzie dobra fryzjerka czy fryzjer za 1200 netto to zapraszam kpina
  remont 8000 tys ? gdzie? z wyposażeniem? szkoda ssłów.a w praktyce to trzeba liczyć 50 albo 70 tys jeżeli mówimy o salonie osiedlowym srdni salon too dodatkowe stanowiska paznokcie kosmetyka solarium .
  a a właśnie przez takie bzdury ludzie inwestują pieniądze i po 2 miesiącach zamykają salony. otwierając działalność gospodarczą tego typu licz się ze przynajmniej przez pół roku ludzie nie będą tam przychodzić a czynsz pensje reklamę i dodatkowe opłaty będziecie musieli w zębach przenosić pozdrawiam

 3. Bardzo fajnie to wszystko wygląda na papierze a inaczej w praktyce, lepiej zacznij szukać już kontaktów, sklepów hurtowni i zacznij negocjować ceny sprzętu i kosmetyków, od razu Ci powiem, odezwij się do hurtowii fryzomania, dużo zaoszczędzisz na stracie na samym sprzęcie i kosmetykach.

 4. moj znajomy ma salon scinal w domu ale dostal kase od rodzicow i rok po ukonczeniu technikum fryzjerskiego otworzyl swoj salon teraz zarabia okolo 50 tys miesiecznie , gdzies 2 lata temu zaczynal od zera ;p polecial za fala i rozwinal swoj biznes w pierwszym roku mysle ze zarobil na czysto okolo 100 tys ;p polecam jego www .
  wojtek.jewula.pl

  • Heh dobre, Wojtek(ekipa?). Trochę zabajerowałeś choć ktoś bez wiedzy o biznesie mógłby się nabrać na te 50kafli miesięcznie. Dobre auto+ rozwijany baner to nie wszystko, choć nie ukrywam, że masz świetny marketing. Nie wiem tylko dlaczego robisz ten podział Wojtek/Ekipa, jakby byli gorsi, trochę się to rzuca w oko+ sytuacja z Daria D. też kiepska prasa :p.

   Poza tym ok, przebuduj sobie jeszcze biznes żebyś kiedyś mógł mieć wolność finansową i będziesz najbardziej znanym Tarnowskim Rentierem, bo co jak co ale hałas to umiesz robić 🙂

 5. Zakład fryzjerski to duża inwestycja, a jego prowadzenie wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Nie wystarczy jedynie być dobrym stylistom. Trzeba mieć jeszcze „smykałkę” do zarządzania. Ja od kilku lat mam własny salon i muszę przyznać, że początki były bardzo trudne. Z czasem udało mi się znaleźć odpowiednią hurtownię i stałe grono klientów, którzy przychodzą regularnie. Nic tak nie cieszy, jak zadowolony i powracający klient. 🙂

 6. Należy również pamiętać o opłatach dla ZAIKS, ZPAV, STOART, SAWP z tytułu publicznego odtwarzania muzyki. Można ich jednak uniknąć. Wystarczy odtwarzać radio internetowe z muzyką Royalty Free np. Rebel Scream Radio.

 7. Na początku koszty są dość duże, ale można starać się o dofinansowanie. Poza tym wiele zależy od hurtowni fryzjerskiej, jaką się wybierze. Ja zamawiałam wszystko z Hairs.pl i dostałam duży rabat.

 8. Tak jak koleżanka wyżej, zgadzam się, że mocno pomocne są hurtownie internetowe. Na hairs akurat nie zamawiałam ale za to zamawiałam na Allabea.pl – wielu dystrybutorów w jednym miejscu, łatwo znaleźć to czego potrzeba 😉

 9. Macie w zasadzie komplet rozwiązań wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl
  Pewnie, że start jest dosyć kosztowny, że wyposażenie nie jest tanie, ale nie zmienia to faktu, iż jeśli już na początku postawicie na fatalną jakość, to dramatycznie na tym docelowo wyjdziecie. Po co wam to?

 10. Wyliczenia w całym artykule trochę wzięte z kosmosu…
  Prowadzę salony fryzjerskie od 15 lat, mam ich obecnie 8, w przyszłym roku planuję otworzyć kolejne 2. Oprócz tego 3 musiałem już zamknąć bo miejsca okazały się nie trafione, zła klientela i więcej dokładałem niż zarabiałem mimo, że sama formuła salonów się nie zmieniła. Może zły manager salonu, może złe miejsce, nie wiem w każdym razie to był niewypał i trzeba było zamknąć.

  Z takich moich trików o których mogę napisać to inwestujcie w nowości i szkolenia personelu bo to się opłaca.
  Dla przykładu volume hair plus, to są kosmetyki do zagęszczania włosów. Po wprowadzeniu do moich salonów na początku nic się nie działo, ktoś pytał ale mało kto korzystał.
  Do każdego salonu kupiłem pełen pakiet sprayów czyli po 2 puszki z każdego koloru – 14 puszek na salon x8 salonów, czyli ponad 100 puszek… całkowity koszt kosmetyków około 8-9tyś zł

  Na początku rozpacz bo myslałem że utopiłem 8tyś w towar którego nie sprzedam, aż tu nagle po 2 miesiącach ludzie zaczeli się tym interesować i pytać, nie odpuściłem i kazałem fryzjerom polecać ten produkt każdemu klientowi który ma cienkie i przerzedzone włosy.
  Po pół roku regularnie zarabiam na tym kosmetyku ok 500zł/msc w każdym salonie i jak ktoś mi powie, że nie warto inwestować w nowości bo 1/100 okazuje się strzałem w dziesiątke tylko szeroko się uśmiecham 🙂
  Ten volume hair http://volumehair.pl/ kosmetyki sprawdzi się nawet w mniejszych salonach, mam znajomych co prowadzą tylko jeden mały salonik w małym mieście i też wprowadzają nowości i te nowości generują im prawie 50% całego dochodu.

  Powodzenia wszystkim

 11. boze jak czytam te pierdoly to az mi sie smiac chce..co wy gadacie..wiecie dlaczego tak narzekacie ze tyle kasy tyle tego tyle sramtego?? bo nie potraficie tego prowadzic,nie potraficie wykorzystac swojego potencjalu..bierzecie sie za to a potem „ej jak ja mam to zrobic” jesli nie wiesz,albo myslisz ze jak masz zaklad fryzjerski to mozesz siedziec na kanapie w domu i czekac na kase to brawo 🙂 ja otworzylem salon za 25 tys zlotych wczesniej mielismy duzo klientow z innych salonow co pracowalo sie..klienci poszli za nami teraz zarabiam na czysto okolo 30 40 tysiecy miesiecznie z jednego salony a salon mam na 3 stanowiska jedynie,solara,makijaz,paznokcie..poprostu trzeba dobrze sie reklamowac,,nie ze dasz kawalek cos w necie bo ci sie nie chce lazic..trzeba miec styl w salonie,,nie ze pieknie zrobisz sciany ze az sikasz w domu na sama mysl o swoim salonie,,,trzeba zrobic sobie marke wygladu na pracowniku,,usmiech i zaangazowanie w rozmowe z klientem..jak masz wtedy cennik 30 zl strzyzenie meskie to smialo po 10 wizytach twojego stalego klienta dajesz z czasem 35 i tak z innymi…poprostu zeby cos zdzialac trzeba MYSLEC. traktujcie jakikolwiek biznes jakby byl wart miliony i dbaj tak o niego a wtedy z czasem otworzysz nastepny salon nastepny i tak trafisz na zylke i potem moze cos lepszego cos innego…. wiec nie piszcie glupot ze to ze sramto… apropo jesli to taki trudny biznes to pochwale sie ze juz mam 5 salonow w ciagu 4 lat 😉 pozdrawiam i zycze szczescia

  • Czesc . Chcialbys moze pomoc w otwarciu saloniku fryzjerskiego? Ja niestety nie jestem fryzjerem ale chcialem odremontowac i wyposazyc lokal w sprzet i sprubowac go wynajac juz dla kogos kto potrafi strzyc . Nie jestem chciwy i nie wiem ile fryzjer potrafi zarobic ale czy cos takiego mialoby prawo wypalic? Pozdrawiam

 12. Do kosztów warto również doliczyć system do zarządzania salonem, który usprawnia pracę salonu. Ja korzystam z https://zarezerwujtermin.pl/ i mogę go śmiało polecić. Używam go stosunkowo niedługo, ale już zauważyłam pierwsze efekty i zyski 🙂
  Pozdrawiam i życzę powodzenia

 13. Na początku koszt otwarcia salonu wydaje się rzeczywiście ogromny, ale jeśli ma się szczęście, dobra lokalizacje i przede wszystkim dobry personel to koszta szybko się zwracają.

 14. Zawsze się znajdą ludzie, którzy powiedzą że się nie da czegoś zrobić, że to się nie uda, że nie ma szans. Nie zwracajcie na nich uwagi. Nikt nie powiedział, że początki są łatwe, a na własny sukces trzeba harować, żeby w przyszłości pieniądze robiły na Ciebie a nie Ty na pieniądze.

 15. fakt, że założenie własnego salonu fryzjerskiego nie jest tanie. Ale opłaca się jeśli oferuje się usługi na odpowiednim poziomie przy zachowaniu rozsądnej cenie. Ja do tego oferuje swoim klientom świetnej jakości kosmetyki od INOAR – są zachwycone efektami i dzięki temu do mnie wracają 🙂 a to z kolei przekłada się na zysk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *