Proces Zakładania firmy

Celem tego artykułu jest zaprezentowanie procesu zakładania firmy w polskich warunkach. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne jak się wydaje. Jednak trzeba przyznać, że w tej kwestii nasz kraj wypada blado w porównaniu z azjatyckimi rajami biznesu jak Hong Kong lub Szanghaj. Dobrą ideą jest wprowadzenie tzw. „jednego okienka” w którym proces zakładania firmy ulega znaczącemu zmniejszeniu. W praktyce jednak rejestracja firmy odbywa się w kilku etapach przedstawionych poniżej:
1. Wybór rodzaju działalności
2. Sprawdzenie czy działalność, którą się interesujemy nie wymaga zezwoleń.
3. Rejestracja firmy w CEIDG (Centralna Ewidencja I Informacja o Działalności Gospodarczej).
4. Zgłoszenie druku VAT-R w Urzędzie Skarbowym (opcjonalne)
5. Zgłoszenie do ZUS
6. Otworzenie konta bankowego
7. Stworzenie pieczątki.

Wybór rodzaju działalności gospodarczej

Pierwszym krokiem do założenia działalności gospodarczej jest wybór jej rodzaju. W Polskie przepisy definiują kilka rodzajów działalności gospodarczej:
Indywidualna działalność gospodarcza
Spółdzielnia
Spółki:
a)osobowe:
– Spółka cywilna
– Spółka jawna
– Spółka komandytowa
– Spółka komandytowo – akcyjna
– Spółka partnerska
b)kapitałowe:
– Spółka akcyjna
– Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Rodzaje działalności gospodarczej w Polsce

Sprawdzenie czy działalność, którą się interesujemy nie wymaga zezwoleń koncesji lub licencji.

W polskim prawie istnieją działalności na, które potrzeba zezwolenia. Nie jest ich dużo w stosunku do ogółu, jednak zawsze lepiej sprawdzić czy nasz wymarzony biznes nie należy do jednej z nich. W przypadku kiedy jednak znajduje się na liście działalności z potrzebnym zezwoleniem, należy zdobyć wszystkie wymagania prawne dotyczące takiej działalności.
Wszelkie informacje na temat form regulacji działalności gospodarczych

Rejestracja firmy w CEIDG (Centralna Ewidencja I Informacja o Działalności Gospodarczej).

Pierwsze kroki w rejestracji naszej firmy robimy w Urzędzie Miasta lub Gminy. Tam jesteśmy zobowiązani do złożenia wniosku CEIDG-1. Wniosek ten możemy wypełnić internetowo lub tradycyjnie na papierze. Jeśli pragniemy założyć firmę przez Internet, możemy to zrobić poprzez witrynę WWW.firma.gov.pl .Do rejestracji potrzeba nam będzie podpisu elektronicznego, który można kupić w pięciu certyfikowanych firmach:
• Krajowa Izba Rozliczeniowa,
• Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych,
• Unizeto Technologies,
• MobiCert,
• Enigma S.O.I.
Jeśli nie chcemy kupować takiego podpisu istnieje możliwość potwierdzenia danych za pomocą profilu zaufanego jednak aby go uzyskać należy zalogować się na stronie www.epuap.gov.pl i w ciągu 14 dni udać się do punktu potwierdzającego profil w celu potwierdzenia tożsamości. Ostatnią opcją jest wypełnienie dokumentu CEIDG-1 anonimowo oraz udanie się w ciągu 7 dni od wypełnienia wniosku do urzędu Miasta podając swoją tożsamość.

Zgłoszenie firmy do VATu

W zdecydowanej większości założenie nowego podmiotu gospodarczego wiąże się z dołączeniem do grona VATowców. Aby to zrobić należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego formularz VAT-R oraz zapłacić jednorazowo 170 zł opłaty skarbowej.

Zgłoszenie do ZUSu

Informację o tym, że założyliśmy działalność gospodarczą mamy obowiązek przekazać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. W urzędzie tym składamy dokument ZUS ZUA LUB ZUS ZZA. Różnica między tymi dwoma formularzami jest taka, że ZUS ZUA składamy wtedy kiedy działalność jaką prowadzimy jest jedynym źródłem utrzymana, natomiast ZUS ZZA kiedy tych źródeł jest więcej. Oprócz wymienionych już formularzy, istnieje kilka innych o których istnieniu trzeba wiedzieć:
• ZFA – zgłoszenie płatnika składek (osoby fizycznej);
• DRA – przeznaczony do comiesięcznych rozliczeń z ZUS. W przypadku niezłożenia druku DRA za dany miesiąc suma składek ustalana jest na podstawie kwoty pobranej w miesiącu poprzednim;
• ZPA – zgłoszenie spółek cywilnych;
• ZIPA – formularz ten służy do uzupełnienia numeru REGON, jeśli w momencie zgłoszenia firma nie posiadała jeszcze tego numeru.

Założenie konta bankowego

W dzisiejszych czasach chyba już nikt nie wyobraża sobie firmy bez konta bankowego. Konto firmowe można założyć dosłownie w każdym banku. Podczas rejestracji będziemy musieli podać NIP, REGON, nazwę firmy oraz jej adres. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie mamy obowiązku zakładania firmowego konta. Możemy posługiwać się prywatnym o ile wartość transakcji nie przekroczy 15 tyś euro.

Utworzenie pieczątki

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie ma obowiązku robienia pieczątki jednak w perspektywie ręcznego wystawiania faktur lub wizytach w rozmaitych urzędach pieczątka może okazać się niezbędna.

2 thoughts on “Proces Zakładania firmy

  • Pingback:Jak założyć punkt Lotto : Biznesomania.pl

  • Marzec 20, 2018 at 11:37 am
    Permalink

    Podczas zakładania firmy warto poświęcić nieco dłuższą chwilę na znalezienie odpowiedniej nazwy dla firmy. Jeśli w zalewie formalności, brakuje pomysłów na nazwę, można poszukać ich w sieci, np. na blogu dobreimiefirmy.pl . Wbrew pozorom ma to b. istotne znaczenie – bo kiepska, źle dobrana nazwa będzie ciągnęła się za przedsiębiorcą przez cała jego działalność.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *