Jak założyć punkt Lotto

Czy zdarza Wam się marzyć o tym, co by było, gdybyście wygrali miliony w loterii? A może ciągle skreślacie cyfry w nadziei na trafienie, które przewróci Wasze życie do góry nogami. Niezależnie czy należycie do dość dużego grona hazardzistów czy nie, w lotka graliście na pewno. Wielkie wygrane, szczególnie w okresie kryzysów, kiedy każdy narzeka na brak pieniędzy oraz niepewną przyszłość, stają się często jedyną nadzieją na poprawę jakości życia. To właśnie w tych czasach kolektury przyciągają największą ilość klientów. Punkt Lotto to nie tylko zwykły biznes, ale i partycypacja w polskiej kulturze. Totalizator Sportowy istnieje w naszym kraju już od 1955 roku, a stawki w grach liczbowych od lat przyśpieszały bicie serca każdemu Polakowi. Jednak szanse wygrania w takie gry są jak 1:13 983 816 (źródło wikipedia.org). Czy jednak nie jest tak, że na kopalniach złota najlepiej zarabiają  producenci kilofów? W dzisiejszym artykule skupię się na tym biznesie od strony właściciela punktu Lotto. Opiszę co trzeba zrobić aby założyć taki punkt, jaki powinien być wkład własny oraz ile można na takim punkcie zarobić.

Jakie wymogi trzeba spełnić aby otworzyć punkt Lotto?

Wymagania dotyczące lokalu
Wystarczy mieć własny lokal, umowę najmu lub dzierżawy oraz prowadzić w nim działalność gospodarczą. Zazwyczaj działalność ta opiera się o handel gazetami, art. spożywczymi lub chemicznymi. Lokal powinien być usytuowany w dobrym miejscu. Dobre miejsce to takie, które jest w pobliżu biurowców, czyli miejsc pracy lub blokowisk, czyli miejsc zamieszkania lub centrów handlowych, czyli miejsc gdzie ludzie robią zakupy. Totalizator Sportowy najbardziej zainteresowany jest salonami prasowymi, centrami handlowymi, stacjami benzynowymi oraz sklepami spożywczymi. Dodatkowo ważne aby lokal był czysty i zadbany.
Wymagania dotyczące właściciela
Właściciel musi być niekarany, wymóg ten jest związany z ustawą hazardową.
Gdzie muszę zgłosić taką działalność?
Aby prowadzić punkt lotto, najpierw musisz mieć działalność gospodarczą (sprawdź jak się zakłada firmę) sprawdź jak się zakłada firmę). W momencie, kiedy chcemy poszerzyć działalność o działalność hazardową, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta bądź w urzędzie gminy.
Ile trwa procedura uruchomienia punktu Lotto?
Cała procedura powinna trwać około 30 dni.
Ile kosztuje założenie takiego punktu?
Założenie punktu Lotto jest bezpłatne. Przedsiębiorca podpisujący umowę z Totalizatorem Sportowym, dostaje lottomat system łączności, materiały eksploatacyjne i reklamowe. Dodatkowo ma zapewniony serwis sprzętu i dostawy zdrapek. Co więcej, lotto pokrywa również szkolenie pracowników dotyczących między innymi efektywnych technik sprzedaży oraz komunikacji z klientem. Pod koniec szkoleń uczestnik dostaje certyfikat uprawniający do prowadzenia punktu Lotto.
Czy każdy lokal nadaje się nadaje się na punkt Lotto?
Oczywiście, że nie. To między innymi przedstawiciel Totalizatora Sportowego weryfikuje i ocenia potencjalny lokal, w którym miałby się znaleźć punkt Lotto. Podejmuje decyzje opierając się o ogólną ocenę lokalu, rozmowę z właścicielem oraz o wskaźniki, takie jak odległość od najbliższej kolektury, wielkość oraz liczebność gminy lub miasta, ilość kolektur na jednego mieszkańca oraz wiele innych. Nie każdy lokal nadaje się na punkt Lotto.
Jaki jest okres umowy i ile można na tym zarobić?
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Totalizator Sportowy podpisuje umowę z przedsiębiorcą na czas nieokreślony. Umowa ta jest bardzo wygodna, gdyż zapewnia stabilną współpracę z Totalizatorem Sportowym.

Zarobki są uzależnione od obrotu. Są one zazwyczaj w formie prowizji od sprzedaży. Wysokość prowizji jest ustalona z góry w umowie z Totalizatorem Sportowym. Zarobki sięgają 6%-7% od gier liczbowych na przykład Duży Lotek oraz 10% od zdrapek. Pamiętać jednak trzeba, że nasz utarg będzie pomniejszony o dopłatę na kulturę i sport, co skutkuje tym, że na każde 10 zł wpływu z kuponów nasz realny utarg będzie równy 8 zł czyli 80% wpływów. Jest to istotne, gdyż właśnie z tych 8 zł będziemy naliczać prowizję.

W efekcie przy założeniu, że dziennie sprzedamy około 80 kuponów na gry losowe i 25 zdrapek (są to liczby osiągalne przy średnim natężeniu ruchu). Zarobki sięgną około 1200 zł miesięcznie. Nie jest to dużo, ale z drugiej strony można to traktować jako pieniądze bonusowe do podstawowego zysku ze sklepu lub salonu prasy.

Jak założyć punkt Lotto krok po kroku?

Zgłoszenie
Jeśli zdecydujemy się na otworzenie punktu lotto w naszym sklepie, powinniśmy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny w oddziale spółki na stronie internetowej www.lotto.pl. Po wypełnieniu tego dokumentu zainteresowany przedsiębiorca musi wysłać go do Oddziału Totalizatora Sportowego lub w formie elektronicznej.
Analiza zgłoszenia
Eksperci z Totalizatora Sportowego analizują potencjał sprzedażowy danego lokalu. Lokal oprócz potencjału handlowego powinien spełniać pewne wymagania techniczne. Sprzęt do drukowania kuponów powinien mieć daną ilość wolnego miejsca, tak by inne sprzęty nie wpływały na jego pracę.
Weryfikacja i ocena lokalizacji
Przedstawiciel TS sprawdza lokal pod kątem wymagań o których pisałem już wcześniej. Ostateczną decyzję podejmuje komisja do spraw optymalizacji i rozwoju sieci.
Podpisanie umowy agencyjnej
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, następuje podpisanie umowy. Do umowy musimy przygotować:

 • Kserokopia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub wpisu do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzonego o aktualny nr PKD lub Wyciąg elektroniczny z CEIDG -Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej rozszerzony o aktualny nr Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 92.00.Z lub 46.18. lub 46.19).
 • Oświadczenie o spełnieniu wymogów art. 28 ust 3 Ustawy o grach hazardowych z dnia 19.11.2009 r.
 • Kserokopia zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON.
 • Kserokopia decyzji w sprawie nadania NIP.
 • Zaświadczenie o niekaralności oferenta oraz osób obsługujących terminal.
 • Zabezpieczenie finansowe zgodne z Procedurą zabezpieczeń funkcjonującą w Spółce Totalizator Sportowy w uzgodnionej z TS formie.
 • Kserokopia tytułu prawnego do lokalu, w którym będzie usytuowana kolektura (akt notarialny, umowa najmu, dzierżawy).
 • Zgoda właściciela budynku/administratora na montaż anteny GSM lub satelitarnej.
 • Zgoda właściciela budynku/administratora na montaż zewnętrznej reklamy LOTTO
 • Upoważnienie do weryfikacji w Ewidencji Dłużników.
 • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Agenta oraz osób dedykowanych do obsługi Klientów

Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów, przedstawiciele Totalizatora instalują modem GSM oraz antenę w przypadku problemów z łącznością GSM. Następnie odbywa się bezpłatne szkolenie zakończone egzaminem. W skład tego szkolenia wchodzą min. obsługa terminala, znajomość zasad gier liczbowych, ustawy o grach hazardowych oraz zasady bezpieczeństwa gier.
Uruchomienie punktu sprzedaży
W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu oraz podpisania umowy lokal zostaje przygotowany do sprzedaży produktów totalizatora, a właściciel dostaje materiały eksploatacyjne.

Artykuł opisany na podstawie danych dostępnych w Internecie.
Więcej informacji na stronie http://www.totalizator.pl/wspolpraca

8 thoughts on “Jak założyć punkt Lotto

 • Marzec 14, 2015 at 4:49 pm
  Permalink

  Myślę, że ciężko tylko z lotto wyżyć. Zdecydowanie lepiej traktować to jako dopełnienie usług.

  Reply
 • Luty 4, 2016 at 6:11 pm
  Permalink

  Staram się o punkt lotto już 5 lat i bez skutku.A mam wszystkie wymogi.
  Obrębie 2 kil.nie ma żadnego punktu,duża ilość klijentow jest zainteresowana.
  Nie wiem jak się jusz tlumaczyć,może ktoś mi pomoże.

  Reply
  • Maj 1, 2016 at 2:38 pm
   Permalink

   Widocznie ktoś kto ma poza obrębem tych 2 km mógłby sporo stracić. Może ten ktoś ma lokal na zadupiu, a ty masz w dobrym miejscu i byś go wykosiła. No ale ty nie masz układów a ten ktoś ma uklady. Zatem sugeruję rozejrzeć się gdzie są te lokale powyżej 2 km od ciebie i do kogo należą i sprawdzić kto kogo zna. Lub tez uderzaj wyżej w lotto. Na pewno nie bez powodu nie chcą ci dać zgody skoro spełniasz wszystkie kryteria…. A możesz napisać tutaj na forum z jakiego regionu jesteś. Na mapie kolektur na stronie lotto można by obejrzeć wtedy twoją aktualną konkurencję która niepozwala żebyś uzyskała przedstawicielstwo.

   Reply
  • Sierpień 13, 2016 at 11:02 am
   Permalink

   Może najpierw warto ukończyć szkołę ?

   ” klijent”… „jusz”..

   Reply
 • Luty 8, 2016 at 1:29 pm
  Permalink

  A u Mnie był osobiscie przedstawiciel z TS z czego jestem bardzo zadowolona,tez o tym kiedys myslalam a tu prosze sam przyjechal i zostawil ofertę 🙂 mam nadzieje ze wniosek rozpatrza pozytywnie 🙂

  Reply
  • Luty 26, 2019 at 8:03 am
   Permalink

   do której godz trzeba miec punkt otwarty lotto

   Reply
 • Październik 26, 2017 at 11:58 am
  Permalink

  Swietny artykul, sami uwielbiamy sport, takze jak kazda aktywnosc fizyczna. Przy okazji polecamy takze: polska patriotyczna

  Reply
 • Luty 26, 2019 at 8:01 am
  Permalink

  Do której godz trzeba miec punkt otwarty lotto

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *