Biznesomania

Wyceniamy Twój przyszły biznes !

Gospodarstwo agroturystyczne
Biznesy niskobużetowe Biznesy średniobudżetowe Wyceny

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Z roku na rok wzrasta ilość osób zainteresowanych aktywną formą spędzania wolnego czasu. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się rozrywka na  świeżym powietrzu, z dala od zgiełku dużych ośrodków, kojarzonych  głównie z turystyką masową. Doskonałą alternatywę spędzenia urlopu jest odpoczynek  na wsi. Idealnym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych takim wypoczynkiem jest gospodarstwo agroturystyczne.

Czym jest gospodarstwo agroturystyczne

Według wikipedii gospodarstwo agroturystyczne to  gospodarstwo rolne, które oferuje usługi o charakterze  zbliżonym do warunków wiejskich. Celem pobytu w takim gospodarstwie jest możliwość poczucia się chociaż przez chwilę osobą , która zamieszkuje tereny wiejskie. Do standardowych usług świadczonych przez klasyczne gospodarstwo agroturystyczne zalicza się: spędzanie czasu z ludźmi zamieszkującymi takie rejony, poznawanie ich obyczajów i codziennych zajęć oraz zapewnianie posiłków zgodnych ze starymi obyczajami. Celem przyświecającym takim gospodarstwom jest przekazanie w jak najmniej zniekształcony sposób wiedzy o życiu na wsi. Jako, że każda wieś jest inna (ma swoją społeczność, obyczaje, kuchnie) ciężko po odwiedzeniu jednego takiego gospodarstwa stwierdzić, że wie się już wszystko o życiu w takich warunkach. Dobre gospodarstwo agroturystyczne powinno zapewnić oprócz tradycyjnych potraw i możliwości obcowania ze społecznością, zadbać o dostarczenie innych rozrywek typu: jazda konno, ogniska, pracą przy typowych pracach na wsi lub czyszczenie stajni.

Rynek

Coraz większa moda dotycząca obcowania z naturą wpływa doskonale na rozwój tego typu działalności. Klienci, szczególnie ci z dużych miast, są w stanie zapłacić krocie aby choć przez chwilę poczuć się jakby się było mieszkańcem wsi. Zwiększony popyt na takie usługi oczywiście wpływa bardzo mocno na podaż. Ilość takich gospodarstw z roku na rok rośnie . Mimo coraz większej podaży rynek na takie usługi jest jeszcze dość mocno chłonny, szczególnie jeśli chodzi o okolice większych miast.

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Zdecydowanie najprościej rozpocząć prowadzenie rodzinnego gospodarstwa agroturystycznego przy działającym już gospodarstwie rolnym, na bazie istniejącej infrastruktury. Pozwoli to osiągnąć przychody, przy w miarę niewygórowanych nakładach inwestycyjnych.

Standardowo na planowaną działalność należy przeznaczyć budynek mieszkalny całoroczny, posiadający 3-4 pokoje gościnne z łazienkami oraz salon-jadalnię połączoną z aneksem kuchennym. Oczywiście ważne jest również otoczenie wynajmowanego obiektu, Gospodarstwo agroturystyczne  powinno posiadać plac zabaw dla dzieci, miejsce na grill i ognisko oraz miejsce na parking samochodowy. Cały teren powinien być ogrodzony. Duże znaczenie ma również położenie gospodarstwa w pobliżu lasu, rzeki lub jeziora, co pozwoli nam uatrakcyjnić pobyt wczasowiczów. Można im będzie zaoferować  wypady na grzyby, wędkowanie, wypożyczanie rowerów, kajaków wodnych , zimą kuligi. Gościom można również zaproponować smaczną domową kuchnię. Ważne jest, by w pobliżu był sklep spożywczy, ponieważ część gości będzie mogła sama przygotowywać sobie posiłki. Przyjmowanie gości powinno odbywać się przez cały rok.

Miejsce idealne na gospodarstwo agroturystyczne

Tak naprawdę ciężko stwierdzić, który obszar najlepiej nadaje się na tego typu działalność. Niewątpliwie obszar powinien być stosunkowo blisko klienta tak by nie musiał on spędzać wielu godzin jazdy samochodem aby dotrzeć do naszego gospodarstwa. Z tego powodu warto aby gospodarstwo było położone maksymalnie 150 kilometrów od dużego miasta takiego jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Szybki dojazd sprawi, że będziemy dość mocno konkurencyjni w oczach klientów. Przy decydowaniu się na gospodarstwo agroturystyczne należy pamiętać by gospodarstwo to spełniało swój walor, dlatego szczególnie warto otwierać taki biznes w miejscu, które cechuje się walorami typowej polskiej wsi.  Z pewnością dobrze będzie jeśli w pobliżu będzie znajdował się mały kościółek, rzeka lub strumień, duże pola i lasy. Klient w końcu chce poczuć atmosferę prawdziwej wsi.

Nakłady inwestycyjne na gospodarstwo agroturystyczne

Niewątpliwie największym kosztem będzie dostosowanie obiektu do warunków, jakie powinno spełniać gospodarstwo agroturystycznego. Koszty mogą przedstawiać się następująco:

 • Koszty remontu czterech pokoi z łazienkami oraz ich pełne wyposażenie to około 30 tys./zł.
 • Koszt remontu kuchni wraz z pełnym wyposażeniem to kwota 10 tys./zł.
 • Koszt remontu i wyposażenia salonu-jadalni z kominkiem to około 5 tys./zł.
 • Koszt przygotowania przyległych terenów rekreacyjnych to kwota 10 tys./zł.
 • Koszty dodatkowego wyposażenia ( rowery, kajaki, piłki, badminton, kijki do nordika itp.) to 5 tys./zł.

Przewidywane koszty inwestycyjne to kwota około 60 tys./zł. Można zmniejszyć tą kwotę wykonując pewne prace remontowo-budowlane systemem gospodarczym. Oczywiście nie wszystko jest sens remontować. Jeśli posiadamy budynek, który spełnia podstawowe wymogi koszty remontu nie powinny nas dotyczyć.

Rolnik na rozpoczęcie działalności pozarolniczej może również dostać dofinansowanie  z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020).

Jak jest standardowa oferta?

Tak naprawdę nie ma standardowej oferty dla tego typu biznesu. Cena usług zależy bezpośrednio od ilości atrakcji. Większość gospodarstw agroturystycznych nie oferuje dużej ilości atrakcji. Uśrednione ceny w takich ośrodkach przedstawiam poniżej:

 • Noclegi w pokojach 2 – 3 osobowych średnio- 40zł/osoby
 • Wyżywienie całodzienne tj. trzy posiłki: śniadania, obiady i kolacje- 40zł/osoby
 • Dzieci do lat 7 zniżka 50%
 • Średnia osobo-doba wyniesie 80 zł

Jakie są prognozy dla gospodarstw agroturystycznych?

Aby policzyć prognozowany przychód naszego gospodarstwa agroturystycznego, należało by wyjść od określenia  maksymalnego rocznego obłożenia pokoi. Nasze gospodarstwo będzie funkcjonowało w dwóch okresach tj. w tak zwanym sezonie od połowy czerwca od połowy września (12 tygodni) oraz po sezonie ( 40 tygodni  ). O ile w sezonie możemy założyć pełne obłożenie, to po sezonie możemy liczyć tylko na gości weekendowych.

Zakładając, że jednorazowo możemy przyjąć 10 gości, w sezonie to 12 tygodni x 7 dni x 10 gości daje nam to 840 osobodni. Po sezonie to 40 tygodni x 2 dni x 10 gości daje nam to 800 osobodni. W sumie rocznie mamy 1640 osobodni.

Maksymalny przychód roczny wyniesie 1640 osobodni x 80 zł/dobę, daje  kwotę 131.200 zł.

Oczywiście jest to długofalowy cel biznesowy. Na starcie w pierwszym roku działalności można liczyć na przychód w wysokości 20 % tej kwoty. W dalszej perspektywie coroczny wzrost przychodów może być poziomie 10%. Po trzech latach działalności można osiągnąć przychód na poziomie 50% maksymalnego przychodu tj. kwoty 65.600 zł.  Naturalnie jest to zależne od wielu czynników takich jak działania marketingowe, jakość oferowanych usług, zadowolenia klientów, oraz od konkurencji w okolicy.

Jakie są koszty bieżące  w trzecim roku prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego?

Przy obliczaniu kosztów bieżących trzeba brać pod uwagę wielkość danego gospodarstwa. Oczywiście, istnieje możliwość, że wartości te mogą być o wiele niższe i o wiele wyższe. Generalnie uśredniając w dobrze prosperującym gospodarstwie, w trzecim roku działalności powinniśmy mieć takie koszty bieżące:

 • Koszty energii elektrycznej rocznie to dodatkowo  kwota 1000 zł rocznie.
 • Koszty gazu to dodatkowo kwota 2000 zł rocznie.
 • Koszty zużycia wody i ścieków to dodatkowo kwota 1000 zł rocznie.
 • Koszty telewizji i Internetu to kwota 1000 zł rocznie.
 • Koszty marketingu to wydatek roczny w kwocie 3000 zł.
 • Roczny fundusz remontowy to kwota 2000 zł.
 • Koszty produktów spożywczych niezbędnych do przygotowania posiłków to kwota 15.000 zł.
 • Koszty zakupów środków czystości to 3000 zł. rocznie.
 • Koszty zaopatrzeniowe to kwota 2000 zł. rocznie.
 • Suma rocznych kosztów to kwota to około 30.000 zł.

Podana kwota nie obejmuje kosztów pracy właścicieli niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa agroturystycznego.

Gospodarstwo agroturystyczne sposób opodatkowania

Właściciele gospodarstw agroturystycznych w zależności od zakresu prowadzonej działalności (wynajem, przygotowywanie posiłków, wypożyczanie sprzętu sportowego) mają prawo do wyboru zarówno opodatkowania w formach zryczałtowanych, jak i na zasadach ogólnych.

Podsumowanie

W sytuacji dużego bezrobocia na polskiej wsi oraz nie najlepszej efektywności gospodarstw rolnych , każda inicjatywa uruchomienia pozarolniczej działalności gospodarczej  jest bardzo ważna. W szczególności dotyczy to aktywności zawodowej kobiet mieszkających na wsi. Pomimo dużych kosztów na starcie, w dłuższej perspektywie prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego, może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem na osiąganie dodatkowych przychodów. W sytuacji stałego wzrostu zainteresowania ludzi taką formą spędzania czasu wolnego oraz możliwością dofinansowania tego typu przedsięwzięcia ze środków unijnych, warto się nad tym zastanowić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *