Biznesomania

Wyceniamy Twój przyszły biznes !

Gabinet fizjoterapii
Biznesy niskobużetowe Biznesy średniobudżetowe Franczyza

Gabinet fizjoterapii czyli biznes z pasją

Fizjoterapia to bez wątpienia dziedzina, która rozwija się w szybkim tempie. W starzejącym się społeczeństwie liczba osób potrzebujących tego typu usług jest bardzo duża. Dlatego też zapotrzebowanie na fizjoterapeutów z roku na rok wzrasta. W poniższym  artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie czy gabinet fizjoterapii może stać się opłacalnym biznesem?

Usługi

Pod pojęciem fizjoterapii kryje się wiele zabiegów, które są oferowane  właśnie w gabinetach fizjoterapii. Wśród nich są na przykład:

 • Masaże relaksacyjne
 • Masaże lecznicze
 • Masaże segmentalne
 • Masaże limfatyczne
 • Masaże sportowe
 • Elektrostymulacja
 • Fonoforeza
 • Galwanizacja
 • Jonoforeza
 • Prądy diadynamiczne
 • Prądy niskiej częstotliwości (interferencyjne)
 • Prądy Tensa
 • Laseroterapia
 • Magnetoterapia
 • Sollux
 • Terapia ultradźwiękami
 • Krioterapia

Szeroki zakres usług świadczonych przez fizjoterapeutów wpływa na kształtowanie  się obecnego rynku pracy. Podmioty specjalizują się w konkretnych usługach i w ten sposób tworzą warunki do znalezienia miejsca nawet dla przedsiębiorców z mniejszym kapitałem początkowym. Właśnie dlatego większość gabinetów skupia się na masażach. W miarę rozwoju dokupują kolejne maszyny podwyższające jakość oferowanych usług.

Gabinet fizjoterapii a prawo

Do tej pory w biznesie typu gabinet fizjoterapii nie było wymogu zatrudniania osób po studiach fizjoterapeutycznych.  Brak konkretnych wymagań prawnych sprawił, że w zawodzie  tym znajdowały zatrudnienie osoby nie posiadające wykształcenia w tym kierunku. Oczywiście wzrost ilości gabinetów prowadzonych przez takie osoby skutecznie poturbował cały rynek usług fizjoterapeutycznych. Z drugiej strony, na konkurencji zawsze zyskuje klient, gdyż prowadzi ona do zwiększenia efektywności i jakości usług. Teoretycznie istnieją również osoby, które doskonale znają się na fizjoterapii a nie posiadają specjalistycznego wykształcenia w tym kierunku.

Wszystko się jednak zmieniło gdyż dnia 26 października 2015 roku Prezydent RP Andrzej Duda złożył podpis pod projektem ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty. Zgodnie z ustawą zawód fizjoterapeuty staje się samodzielnym zawodem medycznym.  Wykonywanie tego zawodu polega na :

 • Kwalifikowaniu
 • Planowaniu
 • Prowadzeniu fizjoterapii
 • Prowadzeniu kinezyterapii

W myśl ustawy fizjoterapeuta ma prawo do wglądu dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od podmiotu, który dokonuje świadczeń zdrowotnych, informacji na temat zdrowia pacjenta. Ustawa reguluje:

 • Sześciomiesięczne praktyki dla studentów fizjoterapii, którzy rozpoczną studia po 1 października 2017 roku. Po ukończeniu, których studenci mają prawo do zdania Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego by zostać wpisanym do rejestru fizjoterapeutów.
 • Powołanie samorządu fizjoterapeutycznego, którego zadaniem ma być dbanie o jakość usług fizjoterapeutycznych

Konkurencja

Konkurencja na tym rynku jest ogromna. Każdego roku z murów polskich uczelni i szkół policealnych wychodzi między 2-3 tysięcy absolwentów. Oczywiście nie każdy z nich założy własny biznes ale z pewnością pewna część z tych osób właśnie tak zrobi. Inni będą zasilać już powstałe placówki.

Biznes jakim jest gabinet fizjoterapii to biznes usługowy, którego powodzenie tak jak to bywa w przypadku usług często zależy od wizerunku. Dzięki solidnej pracy i bardzo solidnemu PR możemy być polecani przez klientów. Polecenia te często są najlepszą drogą prowadzącą do rozwoju tejże działalności, dlatego nie można sobie pozwolić nadszarpnięcie wizerunku.

Marketing

Zanim założymy gabinet fizjoterapii warto zastanowić się nad  sposobem dotarcia do klienta. Pomocnymi mogą okazać się media społecznościowe, ulotki, oraz oklejenie lokalu, w którym będziemy świadczyć usługi.

Niewątpliwie ważnym aspektem dla tego typu biznesu jest wybór lokalu. Miejsce, które wybierzemy będzie jednym z głównych czynników naszego sukcesu lub porażki.  Lokal powinien się znajdować w dość uczęszczanym miejscu. Nie musi być w centrum miasta jednak powinien znajdować się w pobliżu dużych skupisk ludzkich takich jak osiedla czy centra handlowe.

Koszty

W przykładowym kosztorysie gabinetu fizjoterapii skupie się na przedstawieniu minimalnych kosztów rozpoczęcia podstawowej działalności fizjoterapeutycznej. Do standardowych kosztów gabinetu fizjoterapii można zaliczyć:

Koszty jednorazowe
Przystosowanie lokalu 5 000,00 zł
Meble 5 000,00 zł
Materiały do pracy
Łóżko 6 000,00 zł
Klin 70,00 zł
Wałki 200,00 zł
Poduszka sensoryczna i TRX 1 700,00 zł
Pasy do terapii manualnej 100,00 zł
Piłki rehabilitacyjne 300,00 zł
Materiały edukacyjne 1 500,00 zł
Inne  przybory rehabilitacyjne 1 500,00 zł
Urządzenia biurowe 6 000,00 zł
Suma kosztów jednorazowych 27 370,00 zł
Koszty miesięczne
Czynsz 1 500,00 zł
Koszty dojazdu do klientów 250,00 zł
ZUS 1 100,00 zł
Koszty administracyjne 500,00 zł
Internet i opłaty 200 zł
Koszty zużytych materiałów 500 zł
Suma kosztów miesięcznych 4 050,00 zł

Koszty jednorazowe

W przypadku kosztów jednorazowych można założyć, że znajdujemy lokal w idealnej lokalizacji, który będziemy wynajmować. Lokal ten będzie trzeba przystosować do warunków fizjoterapii za koszt około 5000 zł. W skład ceny tej wchodzą koszty malowania, cyklinowania, oraz oklejenia szyb plakatami firmowymi. Następne koszty powinny być związane z meblami takimi jak kanapa, krzesła, szafy, wieszaki itp. Oprócz przystosowania lokalu, dodatkowymi kosztami jednorazowymi mogą okazać się łóżko oraz specjalistyczny sprzęt, który będzie niezbędny do prowadzenia działalności. Dobrym dodatkiem w lokalu mogą być sprzęty biurowe takie jak komputer, drukarka, terminal oraz automat do kawy. Oczywiście nie są to wydatki niezbędne do prowadzenia działalności, ale w dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić biznes nie korzystający z komputera albo terminala do płatności kartą. Podsumowując koszty jednorazowe, możemy stwierdzić, że aby wyposażyć gabinet fizjoterapii potrzeba zainwestować około 25 tys zł. Wartość ta waha się w zależności od tego czy chcemy aby gabinet był bardziej komfortowy czy mniej.

Koszty miesięczne

Do kosztów miesięcznych zaliczyć należy czynsz w granicach 1500 zł, koszty dojazdów do klientów (jeśli bierzemy pod uwagę nie tylko działalność stacjonarną) na poziomie 250 zł, ZUS, Internet i drobne opłaty oraz koszty administracyjne związane z prowadzoną działalnością. W sumie koszty miesięczne powinny sięgnąć około 4 000 zł.

Przychody

Przychody w przypadku gabinetu fizjoterapii są złożone. Wszystko zależeć będzie od tego na jakie usługi zgłaszany będzie popyt. W przypadku klasycznego gabinetu będą to głównie masaże, za które można otrzymać w granicach 80 zł-200 zł. Przyjmując, że sami będziemy się zajmować usługami i że będziemy mieć około 20 klientów, którzy systematycznie będą korzystać z naszych usług możemy oczekiwać przychodów w granicach 8 000 zł.

Okres zwrotu z inwestycji

Do obliczenia okresu zwrotu z inwestycji można posłużyć się wzorem dotyczącym metody prostego okresu zwrotu. Metoda ta ma za zadanie pokazać w jakim czasie możemy oczekiwać zwrotu z inwestycji.

Okres Stan prosty Strumień pieniężny
Początek -27 370,00 zł -27 370,00 zł
Miesiąc I -23 420,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc II -19 470,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc III -15 520,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc IV -11 570,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc V -7 620,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc V -3 670,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc VII 280,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc VIII 4 230,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc IX 8 180,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc X 12 130,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc XI 16 080,00 zł 3 950,00 zł
Miesiąc XII 20 030,00 zł 3 950,00 zł

Teoretycznie, koszty inwestycji powinny się zwrócić w siódmym miesiącu działalności. Oczywiście zgodnie z założeniem, że uzyskamy co najmniej 20 stałych klientów, którzy co najmniej raz w tygodniu będą korzystać z naszych usług. Jest to dość odważne założenie i niekiedy na początku działalności trudne do spełnienia z tego względu, że nie mamy wyrobionej marki w branży i jedynymi klientami mogą okazać się tylko nasi bliscy, jednak z czasem grono zadowolonych klientów może się powiększać Mimo wszystko można śmiało ocenić, że gabinet fizjoterapii to z pewnością ciekawy pomysł na biznes, który w momencie  kiedy już wyrobimy sobie renomę może przynosić duże zyski. Oczywiście wszystkie wyliczenia w biznes planie są przykładowe aby stwierdzić czy biznes będzie opłacalny trzeba przystosować założenia biznes planu do indywidualnych warunków.

4 KOMENTARZE

 1. Tak bez problemowo opisaliście .Jednak dla młodych fizjoterapeutów nie jest tak prosto i pięknie jak w artykule. By samodzielnie prowadzić gabinet fizjoterapii należy mieć 6 – letni staż pracy po uzyskaniu dyplomu licencjata fizjoterapii a 3 letni po tytule magistra od momentu otrzymania dyplomu. Owszem można założyć i przyjmować tylko i wyłącznie na podstawie skierowań od lekarza lub mgr. fizjoterapii z prawem samodzielnego wykonywania zawodu. Lecz czy finasowo wystarczy to na utrzymanie . Wiadomo ,ze konkurencja jest ogromna a o kontrakt NFZ nie jest tak łatwo .

 2. A ja poszukuje informacji z jakiego oprogramowania skorzystać? Wraz z rozwojem firmy kalendarz i telefon przestaje wystarczyć, podobnie jak dokonywanie rozliczeń z klientami, którzy przykładowo chcą faktury czy jakiegokolwiek poświadczenia zapłaty za zabieg. Na jakimś forum znalazłam informację o CRM Kamflex. Czy to dobry system? Czy istnieją inne systemy typu CRM dla fizjoterapeutów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *