Biznesomania

Wyceniamy Twój przyszły biznes !

Agencja reklamowa
Biznesy niskobużetowe Biznesy średniobudżetowe Biznesy wysokobudżetowe Wyceny

Agencja reklamowa jako ciekawy pomysł na biznes!

W dzisiejszych czasach reklama jest często najważniejszym czynnikiem sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Sensowne wykorzystywanie reklamy w firmie jest nie tylko ważne ale coraz częściej świadczy o „być albo nie być” na rynku. Ogromne zapotrzebowanie na reklamę nie pozostaje bez odpowiedzi. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie coraz więcej świadomych przedsiębiorców zleca reklamę swojej marki specjalistom. Oczywiście zgodnie z trendem agencja reklamowa stała się niezwykle popularnym i zyskownym biznesem. W artykule tym, opiszę czym jest agencja reklamowa, jakie są możliwe usługi takich agencji i czy można na nich zarobić.

Agencja reklamowa i jej definicje

Przedmiotem działalności firmy podającej się za agencję reklamową jest tworzenie kampanii reklamowych. Kampanie te możemy podzielić a wiele rodzajów. Pierwszym podziałem może być definicja ze względu na kanał dotarcia do klienta:

 • Internet
 • Telewizja
 • Prasa
 • Radio
 • Kanały pochodne (ulotki, bilboardy, oklejane samochody, akcje kreatywne)

Naturalnie każdy z tych kanałów ma swoją specyfikę. Nie ulega wątpliwości, że każdy kanał należy rozpatrywać osobno i do każdego z nich powinien być oddelegowany minimalnie jeden pracownik. Właśnie ze względu na te ogromne różnice między kanałami, obserwuje się specjalizację agencji reklamowych na konkretne kanały. Oczywiście istnieją jeszcze agencje reklamowe zajmujące się wszystkimi kanałami razem. Zazwyczaj na tego typu kompleksowe agencje mówi się potocznie domy mediowe.

Internetowa agencja reklamowa

Internetowa agencja reklamowa to zdecydowanie najnowocześniejszy typ agencji reklamowych. Przy zakładaniu takiej działalności trzeba jednak pamiętać, że możliwości internetu w promocji są ogromne, tak więc internetowe agencje reklamowe dzielą się na podagencje lub zwyczajnie działy zajmujące się :

 • SEO- pozycjonowanie organiczne. Polega na tworzeniu linków, stron, i infrastruktury serwisu tak by znalazł się on w jak najwyżej w pozycji w wyszukiwarce Google.
 • SEM- dział ten wykorzystuje głównie program Google AdWords do reklamy
 • RTB- infrastruktura reklamowa, w której reklama jest kupowana w czasie rzeczywistym.
 • Media Planning- Kupno reklam bezpośrednio na stronach serwisów internetowych
 • Content Marketing/ Copywritting- pisanie artykułów pod konkretny cel
 • Social Media- promocja na serwisach społecznościowych np. Facebook, Snapchat, Instagram

Jak widać możliwości reklamowania przez internet jest wiele i każdy kto chce założyć internetową agencję reklamową powinien się z tym liczyć, że na początek powinien skupić się na jednym z nich. Nastawienie się na jeden typ sprawi, że będziemy mogli przekazać pełnię energii i czasu na jeden kanał i wyeksploatujemy go w całości. W przeciwnym razie istnieje ryzyko „rozmydlenia” naszych agencyjnych kompetencji. W przypadku każdego z tych typów rekomendowane jest zatrudnieniu kilku osób. To również sprzyja specjalizacji w konkretnym kanale reklamy internetowej.

Reklama Telewizja/ Radio/ Prasa

Nie jest tajemnicą, że reklama w telewizji ogólnokrajowej, zazwyczaj przechodzi przez domy mediowe. To one zakupują miejsca reklamowe zarówno w telewizji, radiu jak i prasie. Niestety kanały te są zdecydowanie mniej elastyczne i otwarte niż Internet. Jeśli na początku chcemy założyć małą agencję reklamową, nie będziemy mieć dostępu do tego typu miejsc reklamowych. Zazwyczaj zostają tylko media lokalne. Oczywiście agencja reklamowa tego typu jest w stanie (za pomocą podwykonawców) stworzyć reklamę do telewizji, radia, pracy oraz może planować strategię marketingową akcji reklamowej.

Inne agencje reklamowe

Inne agencje reklamowe zazwyczaj zajmują się reklamą w dość tradycyjny sposób. Jest to głównie obklejanie samochodów, tworzenie billboardów, reklam stojących i zamawianie gadżetów firmowych. W przypadku takiej specjalizacji należy dość mocno współpracować z drukarniami.

Jak założyć agencję reklamową?

Jest to dość proste. Agencja reklamowa nie jest działalnością regulowaną. Zakładając agencję reklamową nie potrzebujemy certyfikatów ani zezwoleń. Wystarczy zwykła działalność gospodarcza, o której zakładaniu pisałem w artykule Proces zakładania działalności gospodarczej.

Kod PKD dla agencji reklamowej

Agencja reklamowa posiada numer PKD 73.11 jednak należy również brać pod uwagę numery z klasy PKD 73.12, one również odnoszą się do działalności jaką jest agencja reklamowa.

Forma opodatkowania agencji reklamowej.

To zależy od przychodów i kosztów jakie zamierzamy generować. W przypadku przedsiębiorców, których koszty nie powinny być duże, warto zastanowić się nad ryczałtem ewidencjonowanym, który rozliczany jest od przychodu wygenerowanego przez agencję.

Drugim sposobem opodatkowania jest skala podatkowa. Skala podatkowa najbardziej opłaca się przy małych dochodach. W przypadku sumy dochodu, który jest mniejszy od 85528 zł podatek wynosi 18%. Jeśli jednak kwotę tą przekroczymy, liczyć się trzeba z opodatkowaniem nadwyżki nad tą kwotą podatkiem 32%. W przypadku skali podatkowej mamy możliwość korzystania z kwoty wolej od podatku, rozliczania się z małżonkiem oraz innych ulg podatkowych.

Drugą opcją jest rozliczanie się liniowo. Możliwość ta istnieje jeśli osiągniemy dochód sięgający co najmniej 100000zł. W takim przypadku będziemy musieli zapłacić 19% podatku. Minusem takiego rozwiązania jest to, że tracimy ulgi podatkowe dostępne w skali podatkowej.

 Agencja reklamowa koszty

Koszty jakie przedsiębiorca poniesie w przypadku takiej działalności zależą głównie od jej rozmiarów i rodzaju. Przyjmując jednak, że zakładamy małą agencję, która będzie prowadziła kampanie internetowe mające na celu rozreklamowanie danego klienta i ściągnięcie odpowiedniej ilości ruchu na jego stronę, koszty nie muszą być takie duże. Po pierwsze potrzebny jest komputer i internet. Ogromna część agencji zaczyna od wirtualnego biura lub inkubatorów przedsiębiorczości, które to dają możliwość korzystania ze wspólnego biura. W miarę rozwoju nasza agencja reklamowa z pewnością będzie potrzebowała pracowników. Jako, że pracownicy będą największym kosztem takiego przedsiębiorstwa warto przyjrzeć im się bliżej.

 • Web developer- czyli twórca linijek kodu, które to zmieniają się na strony WWW. To absolutny pewniak w zespole jeśli agencja ma tworzyć strony internetowe
 • Specjalista seo/ pozycjoner- osoba, która za pomocą linków i pewnych sztuczek potrafi polepszyć pozycję danej witryny w wyszukiwarce Google.
 • Specjalista sem/ media buyer- osoba, której zadaniem jest sprowadzenie płatnego ruchu na daną stronę internetową. Rola tego pracownika jest niezwykle ważna w przypadku wszelkiego rodzaju reklam.
 • Specjalista Social media- osoba odpowiedzialna za reklamy oraz prowadzenie strona w mediach społecznościowych takich jak Facebook, instagram lub twister.
 • Specjalista kreatywny/ marketingowiec- osoba zajmująca się wymyślaniem komunikacji marketingowej
 • Grafik – osoba do tworzenia wszelkiego rodzaju kreacji wizualnych
 • Fotograf- przyda się z pewnością do partycypacji w kreacjach reklamowych firmy

Agencja reklamowa przychody

Przy oszacowaniu przychodów należy zastanowić się nad tym na czym najczęściej zarabiają agencje reklamowe.Według mnie posiadając agencję reklamową możemy liczyć na zarobek z poniższych zakresów:

 • Tworzenie i pozycjonowanie stron
 • Pozyskiwanie ruchu na strony www
 • Tworzenie kreacji reklamowych zarówno wideo jak i statycznych
 • Prowadzenie profilów social media
 • Nagrywanie reklam
 • Zakup miejsc reklamowych w internecie/ prasie/ radiu/ telewizji
 • Tworzenie oraz doradztwo w procesie tworzenia komunikacji i strategii marketingowej
 • Inne

Powyższe przykłady stanowią główne obszary działalności agencji reklamowych. To właśnie realizując te obszary działlności dana agencja reklamowa wypracowuje przychody. Wysokość tych przychodów zależy między innymi od:

 • Dotychczasowego port folio
 • Ilość klientów
 • Ilość pracowników odpowiadających za przychody
 • Możliwości rynkowych
 • Renomy
 • Klientów
 • Konkurencji

Ilość pieniędzy jaką można zarabiać prowadząc agencje reklamową jest dość ciężka do oszacowania. Przychody zależą nie tylko od rodzaju działalności ale również od rodzajów rozliczeń z klientami. W przypadku agencji internetowej związanej z kampaniami internetowymi zazwyczaj agencje rozliczają się w poniższych wariantach:

 • CPA(cost per action)- koszty za konkretne akcje. Przykładowo prowadzimy akcje reklamową i za każdą akcję jak wypełnienie formularza, dostajemy konkretną kwotę lub procentową wartość tej akcji (szczególnie przy sprzedaży).
 • CPC (cost per click)- reklamodawca płaci za kliknięcia w baner.
 • CPM (cost per mille)- reklamodawca płaci za tysiąc wyświetleń banera w internecie.

Przy negocjacji z klientami niezwykle ważna jest strategia rozliczania. W przypadku kiedy towar jest ciężki do sprzedania np. samochody, agencjom nie opłaca się rozliczać za sprzedaż. Rozliczanie zazwyczaj jest w CPC i CPM. Jednak w przypadku akcji, która jest stosunkowo łatwa do zrobienia np. pozostawienie adresu e-mail na stronie, agencji powinno zależeć na strategii CPA. W przypadku mediów tradycyjnych jak praca telewizja czy radio agencje mają mniej do powiedzenia, gdyż o wiele ciężej rozliczać się za efekt. W takim przypadku rozliczenia zazwyczaj dotyczą ilość reklam i osób, które tą reklamę mają szansę zobaczyć.

Podsumowanie

Agencja reklamowa to dość ciekawy pomysł na biznes. Niewątpliwie rynek na tego typu usługi jest już w pewnych miejscach nasycony i niezwykle ciężko będzie się przebić nowym podmiotom. Zarówno koszty jak i przychody zależą głównie od rodzaju agencji oraz jej renomie na rynku, gdyż to właśnie ta renoma często decyduje o lukratywnych kontraktach z reklamodawcami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *