Biznesomania

Wyceniamy Twój przyszły biznes !

Agencja pośrednictwa nierucomości
Baza Wiedzy Biznesy niskobużetowe Biznesy średniobudżetowe Franczyza Wyceny

Agencja pośrednictwa nieruchomości

W ciągu ostatnich kilku lat rynek nieruchomości zarówno w Polsce, jak i na świecie nie miał dobrej passy. Kryzys finansowy z 2008 roku wpłyną w sposób drastyczny  zarówno na ceny mieszkań, jak i innych nieruchomości. Wiele biur pośrednictwa nieruchomości upadło, wzmacniając zawirowania na tym rynku. W dzisiejszym artykule przeanalizuję, czy własna agencja pośrednictwa nieruchomości, to wciąż dobry biznes?

Czy zajmuje się agencja pośrednictwa nieruchomości?

Agencja pośrednictwa nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się przede wszystkim pośrednictwem, w transakcjach między tymi którzy chcą nabyć nieruchomość oraz tymi, którzy pragną ją sprzedać lub wynająć. Agent to osoba, której zadaniem jest z jednej strony znalezienie klienta, który byłby zainteresowany kupnem lub wynajęciem danej nieruchomości, a z drugiej strony klienta, który tą nieruchomość chce odstąpić poprzez sprzedaż lub wynajem. Tak więc, do agencji przychodzą osoby, które zarówno chcą odstąpić daną nieruchomość, jak i klienci, którzy chcą ją nabyć.

Wśród usług, które wyświadczają agencje pośrednictwa nieruchomości są min:

 • Sporządzanie umów między stronami transakcji
 • Pomoc w znalezieniu odpowiedniego klienta na daną nieruchomość
 • Pomoc w znalezieniu odpowiednich nieruchomości
 • Negocjacje cenowe między stronami

Czy agencja pośrednictwa nieruchomości potrzebuje zezwoleń, licencji lub koncesji?

Do prowadzenia takiej agencji nie trzeba posiadać żadnej licencji, zezwolenia czy koncesji. Zawód pośrednika przy obrocie nieruchomości,był licencjonowany do 2013 roku. Do końca stycznia 2013 roku, licencję pośrednika nieruchomości posiadało 19 350 osób.

W 2013 roku przyjęto tzw. „ustawę de regulacyjną” czyli Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, której zadaniem było zderegulowanie  obowiązku posiadania licencji w tym zawodzie. O fakcie tym mówi bezpośrednio artykuł  37 z tej ustawy:

 1. Prowadzone na podstawie przepisu art. 193 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 8, w brzmieniu dotychczasowym centralne rejestry pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości tracą moc prawną i podlegają zamknięciu z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2014 r.. Zamknięte rejestry zachowują znaczenie dokumentów.
 2. Postępowania kwalifikacyjne o nadanie licencji zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub w zakresie zarządzania nieruchomo- ściami wszczęte i niezakończone do dnia 1 stycznia 2014 r. umarza się.
 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, opłata za postępowanie kwalifikacyjne podlega zwrotowi.

Zniesienie wymogu posiadania licencji w pośrednictwie nieruchomości, stworzyło pewnego rodzaju trzęsienie ziemi,na polskim rynku nieruchomości.

Rodzaje pośredników nieruchomości

Jak z większością zawodów, tak i u pośredników nieruchomości, również występuje specjalizacja w rodzajach oferowanych usług. Rodzaje te, często są mocno skorelowane z miejscem, w jakim dane biuro się znajduje. W ten sposób, w górach lub nad morzem pośrednicy nieruchomości skupiają się głównie na branży turystycznej. Na takich terenach, pośrednicy koncentrują się raczej na domkach i mieszkaniach, położonych blisko atrakcji turystycznych. Klientem takich biur są zazwyczaj osoby mieszkające w innym miejscach, ale jedynie szukające miejsca do odpoczynku.

Klientami biur pośrednictwa nieruchomości, mających siedzibę w miastach „nieturystycznych” są zazwyczaj osoby, które szukają mieszkania/ domu lub działki w celu osiedlenia się na stałe.

Czy lepsze do prowadzenia biura pośrednictwa nieruchomości są miasta duże czy małe?

Generalnie zarówno miasta duże jak i miasta małe posiadają swoje mocne oraz słabe strony.

Miasto małe Miasto duże
Plusy Plusy
 • Mała konkurencja
 • Większe procentowe prowizje
 • Małe zagrożenie pośrednictwem internetowym

 

 • Duża ilość transakcji
 • Duże wartości transakcji
 • Ogromne zapotrzebowanie rynku
 • Dążenie rynku do dodania pośrednika do transakcji
Minusy Minusy
 • Małe zainteresowanie rynku
 • Mała ilość transakcji
 • Niskie wartości transakcji
 • Dążenie rynku do ominięcia pośrednika

 

 • Ogromna konkurencja
 • Niższe procentowe prowizje
 • Duże zagrożenie pośrednictwem internetowym

 

 

W przypadku małych miast konkurencja jest zazwyczaj niska, a marże pośredników wysokie. Zdecydowanym plusem małych miast jest dość niskie zagrożenie ze strony stron internetowych, zajmujących się pośrednictwem nieruchomości. Serwisy tego typu, są mniej popularne w mniejszych miastach niż w większych. Niestety posiadanie biura pośrednictwa nieruchomości w małym mieście, ma swoje słabe strony. Ludzie w mniejszych miastach, dość rzadko zmieniają miejsce zamieszkania. Są to osoby, które zazwyczaj posiadają dane nieruchomości i rzadko dokonują obrotu tymi nieruchomościami. Jeśli osoba z małego miasta zdecyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, zazwyczaj przeprowadza się do większego miasta, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na lokalny rynek nieruchomości. Generalnie w małych miejscowościach, istnieje małe zainteresowanie pośrednictwem nieruchomości. Ludzie są nawet niechętnie nastawieni do włączania pośredników do swoich transakcji. Wszystkie te czynniki, wpływają dość mocno na zainteresowanie biur konkretnymi lokalnymi rynkami. Wyjątkiem są oczywiście miejscowości turystyczne, które rządzą się zupełnie innymi prawami.

Duże miasta są często prawdziwą Mekką dla biur pośrednictwa nieruchomości. Duże wartości transakcji wpływają mocno na wysokość prowizji, jaką zarabia agent.  W dużych miastach ludzie przyzwyczajeni są do zmiany miejsc pobytu, co stwarza idealne środowisko do obrotu nieruchomościami. W dużych miastach, co nie powinno dziwić, istnieje duża konkurencja, tak więc by wyróżnić się z tłumu najlepiej mieć swoje biuro w okolicach często uczęszczanych. W ten sposób, zdobędziemy zaufanie klientów. Dodatkowym atutem mogłaby być strona internetowa, dzięki której klienci mogliby przeglądać oferty online.

Koszty pośrednictwa nieruchomości

Koszty jakie dotyczą tego biznesu są tak naprawdę różne. Wszystko zależy od naszego podejścia biznesowego. Jeśli posiadamy pracowników – pośredników dobrym rozwiązaniem okazać się może,wypłacanie im płacy minimalnej oraz prowizji uzależnionej od ilości podpisanych umów. W ten sposób dość drastycznie zredukujemy sobie koszty działalności.  Trzeba pamiętać, że agenci mogą pracować w terenie (zdalnie). W takim przypadku, wystarczy wynajęcie dobrego, małego punktu w centrum miasta. Wynajęcie takiego punktu to koszt nawet 4 tys zł miesięcznie. Dodatkowo dochodzą opłaty za każdego pracownika, czyli około 2 221 zł miesięcznie/ osobę. Dodatkowym kosztem za pracownika będzie jego część prowizji, które pomniejsza nasze zyski. Oczywiście dodatkowo trzeba liczyć koszty utrzymania biura i reklamy. W sumie szacowane koszty dla małego punktu pośrednictwa nieruchomości, to około 7 tys. miesięcznie plus koszty pracowników. Jeśli będziemy chcieli rozwinąć  skrzydła i zainwestować w stronę internetową, to musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami własnego serwisu. W przypadku przyłączenia się do sieci fanczyzowej, jako agenci musielibyśmy uiszczać opłatę członkowską lub dzielić się zyskiem.

Przychody pośrednictwa nieruchomości

Przychodami dla agencji pośrednictwa nieruchomości są prowizje. Zazwyczaj w przypadku sprzedaży, są to prowizje procentowe od wartości transakcji, które wypłaca sprzedający na rzecz agencji. W przypadku pośrednictwa najmu, agencje zazwyczaj pobierają prowizję, jako równowartość pierwszej opłaty najmu.

Przyszłość agencji pośrednictwa nieruchomości

Nie ulega wątpliwości, że przyszłość agencji pośrednictwa nieruchomości stoi pod znakiem zapytania. W moim odczuciu agencje będą musiały się ze sobą łączyć aby przetrwać. W tym momencie do wyszukania odpowiednich nieruchomości służy Internet. Agencje pośrednictwa nieruchomości, będą interesujące z innego widzenia, będą stanowić swego rodzaju gwaranta umowy. Zapewne nastąpi migracja na klienta bardziej zamożnego, który nie będzie mieć czasu na wyszukiwanie odpowiednich ofert przez Internet. Wszystkie te czynniki, skłaniają mnie do wniosku, że przyszłość rynku pośrednictwa nieruchomościami to franczyza.

3 KOMENTARZE

 1. Agencji nieruchomości jest tysiące. Niewielki procent z nich działa jednak profesjonalnie. Uważam, że w dalszym ciągu zakładając że ktoś chce pracować, ma pomysły, jest aktywny, ludzi kontakt z ludźmi to ma bardzo duże szanse na powodzenie. Pośrednik nieruchomości potrafi zarobić naprawdę sensowne pieniądze. Warto wspomnieć, iż biura doradcze zarabiają często na współpracy z doradcami kredytowymi polecając ich usługi a w zamian uzyskując część prowizji doradcy kredytowego.

 2. Tak agencje zawsze pomagaja w zakupie domu i wlasciwie kazdej nieruchomosci … ja pracuje w angilskmofziale malej firmy ale klient jest tu na pierwszym miejscu,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *